Atentionare la slinguri

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Pai cum, pisici, sa stea copilul cu capul in piept???..acuma, serios...e absurd. Ca sa nu mai vorbim despre toata captuseala si vatelina (se vede cat e de groasa) si faptul ca e inchisa aproape ermetic poseta aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Ce dezamagitor....
Ala nu e sling, e o geanta. E de bun simt sa nu pui copilul intr-o geanta


adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)
about Eva

secolul XX la subiectiv


Inseamna si asta ceva dar nimeni nu intelege ce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Inaioana, NU este vorba despre un articol de ziar ci despre actiunea unei agentii GUVERNAMENTALE din state, oficiala, nu opinia unui producator, jurnalist sau mai stiu eu ce.
Discutia cu premergatorul e una recenta, periculoase cu adevarat pot fi cele cu roti. Celelalte or fi, dar nu se moare in ele. In slinguri au murit vreo 30 de copii pt ca nu le-a fost controlata postura.

Edit: atentionarea se refera la TOATE SLINGURILE, FARA REFERIRE LA FORMA SI MARCA.
Eu am zis ce am avut de zis and I'm out of here. Ma duc sa-i multumesc mamei ca m-a facut fara gena multpreaperfectiunii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Llaura, in orice dispozitiv se poate muri daca nu il folsesti cum trebuie, sunt perfect de acord, asta trebuie scris pe toate gardurile.

Mi se pare normal ca acea organizatie guvernamentala sa se sesizeze cand au murit bebelusii in infantino. Normal ca au zis de toate, nu vad nimic gresit in asta. Numai ca trebuie retinut ca DOAR in infantino s-a murit.

insa acea poseta in care au murit copiii nu are nicio sansa sa fie folosita vreodata corect, pe cand wrap, ring sling si pouch nu au cum sa cauzeze moartea folosite corect. Decat daca da masina peste tine cand mergi pe strada si ai bb in ele.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Sabina, copiii nu au murit numai in Infantino. Vezi ca n-ai citit :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Llaura,
Daca citeai articolul dat de Mirela cu atentie observai urmatoarele:

Inez Tenenbaum, chairman of the Consumer Product Safety Commission, said: 'We know of too many deaths in these slings and we know the hazard scenarios for very small babies.
'So, the time has come to alert parents and caregivers.'

The same body took a world lead in warning about the safety of McLaren baby buggies last year after children's fingertips were amputated in a hinge mechanism.

Deci este vorba despre acele "slinguri" si nu despre toate slingurile. De aici incolo vedem cu usurinta si din ce motive. In plus, se arata in continuare in articol ca aceeasi autoritate a avertizat si asupra unui anume carucior, nu a interzis toate carucioarele.

Sigur ca in rest, poti face oricate insinuari jignitoare la adresa "perfectiunii" unor mamici sau altora ceea ce nu este un argument ci inseamna doar atat: jigniri gratuite in lipsa de argumente, dupa model Muffin. E un forum foarte liber...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

"The head of the Consumer Product Safety Commission, Inez Tenenbaum, said Tuesday that her agency is getting ready to issue a general warning to the public about the slings.

“We know of too many deaths in these slings and we now know the hazard scenarios for very small babies,” said Inez Tenenbaum, chairman of the U.S. Consumer Product Safety Commission. “So, the time has come to alert parents and caregivers.”"
Nu am jignit pe nimeni, am spus ca de felul meu obisnuiesc sa ma indoiesc, un exercitiu foarte util. Si nu ma cred mai buna decat altii, sunt la fel ca muffin, da, e rau?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Llaura, am o atentie sporita zilele astea, cree-ma, o acuitate de ma sperie, e de la injectii, nimic nu trece pe langa mine:D

A explicat inaioana pt mine.


Incaodata, nu am nimic cu atentionarea.
dar e f nociva si neadevarata pt mamele care au descoprit adevaratul sling si care ar putea sa isi usureze imens viata prin intermediul purtatul bebelusului in mod corect. Sa fie mai odihnite, mai fericite si mai relaxate.




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Mirela, multumesc din suflet ca ai scos pozicile cu ring sling .



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanadara spune:

Eu nu pot sa cred ca o mama normala isi poate purta copilul intr-un sac efectiv cum e cel din poza.
Este foarte bine ca se iau masuri pentru a fi controlata productia de sling uri si pentru a nu mai iesi asa orori pe piata.
Si eu cred ca e bine ca articolul sa fie tinut aici pe prima pagina pentru a vedea mamicile ce nu trebuie sa cumpere.
Am mai citit mai demult tot aici pe DC ca mamele cumparau dispozitive din acestea pentru copilasi confectionate efectiv de alte mame care nu aveau nici un fel de cunostinte in domeniu si nici nu puteau aviza ceea ce vindeau.
Nici atunci nu am priceput de ce cand cumparau scaune de masina sau carucioare de exemplu se uitau clar la clasa de siguranta si cand era vorba de sling acceptau ceva confectionat pur si simplu in casa.

Mergi la inceput