Atentionare la slinguri

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

Extraordinar Sabina, adica ne trantesti si tu niste linkuri de la unii care vand slinguri ... foarte obiectiv punct de vedere :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Ideea e ca chestiile traditionale de purtat copiii nu au provocat moartea, pe cand pseudoposetele astea da.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Au dat aceasta stire si la tv de curand si au spus de "slinguri".Au aratat si poze,filmulete cu aceste produse si am vazut si eu cum aratau,caci pana acum doar auzisem de ele.Dar parca nu aratau ca cel din fotografia de mai sus,care vorba Sabinei,arata ca o poseta asa.
Oricum,e bine sa te informezi inainte de a folosi asa ceva si e bine ca mamicile sa afle si de aceste cazuri,multe din ele afland aceste lucruri de pe net(nu toata lumea se uita la stiri sau citeste presa zi de zi)..Mie nu-mi pare ca acel copil care sta in "poseta" de mai sus ar sta comod.Parere personala.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Bazar general

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Llaura, daca nu stii ce e ala premergator, cum poti afirma ca nu a murit niciun copil din cauza lui???Ce ar fi sa citesti cate ceva despre asta inainte sa faci afirmatii definitive si publice:
http://www.cpsc.gov/businfo/frnotices/fr02/walkers.html

Despre sling , sunt in acord cu Sabina. Daca articolul generalizeaza nejustificat, indiferent ca ziarul este sau nu reputat, nu mi se pare firesc sa luam de buna o informatie doar daca vine de la vreo "autoritate" (e unul dintre cele mai intalnite sofisme). Personal obisnuiesc sa judec cu propriul meu cap, avand toate informatiile si pro si contra. Iar in aceast caz nu e vorba despre TOATE slingurile ci doar despre niste posete pe care niste firme le vand numindu-le "sling" pentru ca se ASEAMANA cu slingul si astfel cred ca le vor vinde mai bine. Tot de aia, le-au facut niste "imbunatatiri" care pot sa asfixieze bebelusul, spre deosebire de un sling original.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muffin spune:

... hap a aparut si inaioana, chiar ma asteptam sa apara grupul de mamici care dau lectie Protectiei Consumatorului din USA ... ca de, mai destepte ca ele, nici ca e nimenea :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

muffin, ai purtat bebelus in sling?

articolul zice clar (si bine face): asigurati-va ca pozitia bebelusuluie este fiziologica in dispozitivul de purtat copilul, iar articolele pe care le-am pus explica f clar diferentele.

Copiii au murit in infantino, nu in ring sling.


precautii trebuie sa avem si cand cumparam orice hainuta, asta e normal.





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

Extraordinar Sabina, adica ne trantesti si tu niste linkuri de la unii care vand slinguri ... foarte obiectiv punct de vedere :(((


Recomand ca mai sus, ca inainte de a judeca interesele unora sau altora sa incercam sa judecam cu propriul cap informatiile prezentate de fiecare. Asta este intradevar un gest extraordinar (de rar).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui muffin

... hap a aparut si inaioana, chiar ma asteptam sa apara grupul de mamici care dau lectie Protectiei Consumatorului din USA ... ca de, mai destepte ca ele, nici ca e nimenea :)))


Muffin, la acest mesaj nu ma pot cobori sa raspund, l-am raportat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Am vazut aceasta informare la noi la televizor, zilele trecute.
Explicatia pentru sufocare a fost data impreuna cu un desen animat in care arata cum datorita pozitiei bebelusului in acea "esarfa" - cu capul in piept sunt obstructionate caile respiratorii.

Este important ca toate mamicile care-si poarta bebelusii in felul acesta sa fie atente la pozitia capsorului bebelusului.
Sa nu stea cu barbia in piept.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Viviana, in wrap, ring sling si pouch bebelusul sta exact cum l-ai tine in brate, capul mai sus si coloana sustinuta.
Doar in posetele alea sta cu barbia in piept, ceea ce e groaznic.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput