Hai Babyangel,Pif! Bravo Happyjoy! Iepu 2010 (120)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Deci sunteti patite si voi....mie una mi-e groaza!

34+ Radu Alexandru
poze noi, 33 saptamani

www.contractionmaster.com/" target="_blank">calculator contractii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nibi_niki spune:

Mai am 4 capitole de recuperat...daca nu reusesc azi o las pe maine
Am vazut ca ma intreba ANCA daca ne-am hotarat la nume..primul nume va fi Maria(cred)la al doilea ne mai gandim...avem timp..
INTREBARE:sa trezesc bebita sa pape sau sa o las sa doarma cat are ea chef??Am intrebat si o asistenta in spital si mi-a spus sa o trezesc sa ii dau papica...dar mi-e asa o mila de ea sa o trezesc si oricum o pun la san si papa 5 minute dupa care adoarme..

37+
http://www.flickr.com/photos/44856184@N03/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

gabyhila un inger esti pt mine
sa imi spui ca am voie sa beau cafea

annya initial si eu am zis ca nu vreau ajutor din partea nimanui, ca ma vor incurca, ca ma voi descurca bla bla, dar ajunsa acasa mi-am dat seama cat eram de de neputincioasa si m-am bucurat de ajutorul cam stangaci al soacrei mele, dar am zis mii de bogdaproste ca mi-a facut mancare, curatenie cateva zile. nu eram in stare sa imi si gatesc si sa ingrijesc si buburuza mea. mai gandeste-te si ia decizia cea mai buna

Oana mami fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

oanka da ai voie si cafea cu cofeina, slaba cum zice gaby si nu.s probleme
am vazut poze cu maria , e tare dulce :)

annya eu multumesc in fiecare zi ca nu e nimeni pe aici pe aproape sa stea pe capul meu :) eu chiar nu am de gand sa deschid usa nimanui pana nu ne acomodam in noua formatie
la ivan a fost mama, dar oricum mama nu zice nici pas , plus ca nu o lasam sa ma ajute, pt ca stiam ca intr.o luna pleaca si atunci ce fac? asa ca m.am obinuit singura si ce bine mi,e
dar acum depinde de firea omului, altii au nevoie si prefera sa fie ajutati intr.un anumit fel, mie imi facea rau sa vad oameni in casa in perioada 0-4 luni :)


roxana 37+ silvana aroa si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annya9 spune:

Da Oanka, cu asta sunt de acord...o papica, un pic de ordine prin casa, e cu totul altceva... Ele vor implicare la bebe, exact cum zice Honeybaby... ele sa se plimbe cu bebe, ele sa-i faca baita... Nu stiu...poate o iau razna eu, poate exagerez, dar sincer am o frica mare aici. Chiar mi-e teama ca-mi rapesc din clipele mele minunate cu bebe...
La cum o stiu eu pe mama, ar fi in stare sa ma asiste non-stop, ori eu sunt genul de om mai solitar, nu-mi place supravegherea, chiar ma intimideaza si ma indispune.

34+ Radu Alexandru
poze noi, 33 saptamani

www.contractionmaster.com/" target="_blank">calculator contractii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lindal spune:

Fetelor, tare rau m-am simtit ieri! Marti seara pe la 6 cred ca am mancat ceva ce nu mi-a cazut bine si am facut o indigestie, probabil de la un microb, ceva... Ieri de dimineata m-am simtit rau, scaune moi, apoase (scuze de descriere) si abia pe la 7 seara am si vomat. Nu am mancat mai nimic toata ziua, decat ceai, un covrigel uscat si Smecta. Si noaptea m-am chinuit, m-am trezit din 2 in 2 ore, ca sa nu mai zic ce dureri de burta am avut... (ca la ciclu+dureri de spate, junghiuri ascutite si f.dureroase, burta intarita beton). Dimineata am reusit sa mananc un ou fiert tare cu un colt de paine, la pranz o banana, iar acum niste biscuiti simpli, plus 2 cani de ceai. Ma simt ceva mai bine, insa tot slabita si ametita. De la 62 kg am ajuns la 61,3, deci am pierdut 700g. Of of of, tare m-am chinuit. Si ma gandeam, daca numai o zi si o noapte nu am putut rabda, bietele fete care au avut greturi in sarcina ce sa mai zica... Sau ce o sa ma fac cand o sa ma trezeasca bebe din 2 in 2 ore cu urlete, iar pe mine o sa ma doara toate alea (epiziotomie/cezariana, sani etc). Cred ca a fost asa, o avanpremiera, ca sa stiu la ce sa ma astept.
Scuze de mesajul deprimant, vroiam sa ma plang si eu cuiva... Va pup si va doresc multa-multa sanatate tuturor.

36+ (AMR max 3+)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Eu stau si ma uit pe pereti si imi pica ochii in gura asteptand-o pe pitica sa se trezeasca sa pape, ca sa ne culcam. A mancat pe la 8, apoi pe la 10 doar un san si acum e aproape 12 noaptea si nu da nici un semn ca s-ar trezi, dar daca ma culc si ma trezeste in juma de ora e durere, asa ca prefer sa stau sa o astept -- mai astept pana la 12 (10 minute) si daca nu se trezeste singura, incerc sa o trezesc eu.

Intre timp va citesc cum va plangeti de ajutor -- e aevarat ca e enervant cateodata, eu pot sa zic ca o consider pe mama vinovata pentru ca am ramas fara lapte la primul copil, ca era mai stresata ca mine si ne criza pe toti. DAR, u mar dar, e foarte greu sa le faci pe toate singura, mai ales daca ai un bebe cu colici, care nu doarme bine noaptea, etc. Sa zicem ca e sotul acasa o saptamana, dar apoi??? Adevarat, e enervant sa vrea sa se bage la tot ce tine de copil si sa lase mama la treburile casnice, gatit, etc Dar eu zic ca trebuie sa le dam si bunicilor ceva timp cu nepotii lor, sa ii tina in brate, sa ii giugiuleasca...

Maine mergem sa ii facem pasaport lui Jane -- fetelor pe bune ca nu exagerez, am impresia ca se repeta totul de acum 4 ani -- parca merg cu acelasi bebelus, in acelasi loc... nu imi vine sa cred ca au trecut PATRU ani de atunci... am amintirile atat de clare in minte, am ajuns la sfarsitul programului, apoi am alaptat-o pe Jodie intr-o camera care am constatat ca avea un fel de oglinda, adica din interior ei vedeau absolut tot (si ma dezbracasem rau, adica nu dpar scosesem un san, ci de-a dreptul imi ridicasem toata buza, eram cu ambii sani afara), apoi a facut kk si s-a umplut din cap pana in picioare si am schimbat-o... cand o fi trecut tot timpul asta... nu stiu daca o fi de la hormonii de dupa nastere, dar am asa o nostalgie in legatura cu trecerea timpului si cresterea copiilor...

Delia, mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Annya9, sa stii ca ai dreptate sa-ti fie teama de ajutorul pe care se ofera toata lumea sa-l dea. Din experienta mea pot sa-ti zic asa: nu le refuza pe fata, dar fa in asa fel sa vina sa te ajute cand vrei tu. De ex, implicare la bebe cat mai putina!!! Ajutor cat mai mult la mancare si la curatenie, eu asa as face acum dupa ce mi-a venit si mie mintea la cap
O suni pe mama si pe soacra si le spui: am si eu nevoie azi sa-mi cumpere cineva cutare, poti sa te duci tu sa-mi iei te rog, sau la curatenie, le suni cand iesi tu cu bebe afara, poate ai timp sa ma ajuti si pe mine cu aspiratorul azi, etc...dau si eu niste exemple, eu asa as face acum...stai sa ma vezi ce breaza sunt acusi ca doar nasc si eu, ei dar ai mei sunt destul de ocupati cu ceilalti copii...

Oanka80, aici nu iti interzice nimeni cafea si chiar cu cofeina, eu am baut zilnic si la sarcina cu Olivia si acum o cafea dimineata atat. Nici exagerat, dar nici deloc. Si bineinteles cand am alaptat la fel, o cafea asa mai slaba dimineata, doar atat.


Magda, 38+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanka80 spune:

nibi_niki si mie pediatra mi-a zis sa o trezesc la 3 ore sa ii dau sa pape, dar am lasat-o si 4 ore si intr-o seara 5 ore. duc munca dde convingere sa se trezeaca, stam la palavre un pic sa fie sarit somnul si abia dupa o pun la san. acum papa cam la 3 ore, 3 ore jumatate, dar are si momente cand papa dupa 1 ora. eu o pun mereu la san sa o incerc poate ii este sete

dayanara multumim de complimente pt pozici si multumesc si tie ca ai zis ca am voie sa beau coffe. momentan beau fara cofeina si ma simt bine, caci toa ta chestia la mine e pshicul. cum beau putina cafea din asta, gustul si mirosul ma invioreaza chiar daca ii lipseste cofeina . mai ai f putin pana la nastere

annya9 sa fii diplomata si sa le pui la punct asa cum iti convine tie. initial mi-am condamnat soacra ca nu m-a ajutat cu fetita. ea a vrut doar mancare si curatenie prin casa. eu eram super obosita dupa ce am ajuns acasa, fetita se trezea f des, sanii ma dureau cand sugea ca aveam rani, sotul plecat toata ziua si imi doream sa ma ajute la schimbat un pampers sau sa o supravegheze putin sa adorm si eu. dar acum multumesc cerului ca s-a purtat asa ca m-am invatat singurica sa imi gestionez timpul, sa mi le asez pe toate in ordine cand vine ora de schimbat etc. fiecare pocedeaza cum va crede de cuviinta, dar dupa nastere toti hormonii o iau razna si cu siguranta alta gandire veti avea

lindal imi pare rau ca te simti asa rau. incet, incet iti vei reveni. sa papi si paine prajita. vezi ca si starea asta de deranj la burtica prevesteste nasterea. sa ne anunti daca sa scoatem agitatele sau nu . si sa stii ca atunci cand vii acasa de la maternitate cu bebe, chiar daca te do toate, si trebuie sa te trezesti din 2 in 2 ore sau chiar si mai des sari ca o leioaica din pat numai daca s-a miscat putin bebe si nu mai simti atunci durere. eu cat timp alaptez sau o schimb sau o plimb nu ma doare nimic, dar dupa ce respir usurata ca a adomit si o asez in patut atunci ma resimt cu oboseala si ceva dureri de spate. dar daca stau intinsa 40 min e mai bine. durerea de la epiziotomie a trecut f repede si ma bucur ca nu am avut complicatii. o oarecare jena am acolo jos cand incerc sa imi pun muschii vaginali la treaba. zilnic fac 2-3 reprize de miscari musculare la recomandarea doctoritei. o saptamana m-a durut mai tare, in special la stat in fund la alaptat, dar a trecut si asta. te acomodezi pe zi ce trece si cu oboseaala si cu durere si cu toate

freedelia parca ma vad pe mine noaptea cum stau cate jum de ora langa patut sa se trezeasca maria ca sa o pot alapta si dupa sa fur si eu 3 ore de somn. ca am mai atipit cate 10 min inainte sa se trezeasca ea si adormeam cu ea in brate la alaptat.

Oana mami fericita de Maria-Emilia (28.02.2010)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Ufff... au revenit mucii!! Imi vine sa mor cand o aud cum fornaie pe nasucul ei mic... si trebuie sa bag zilnic "batista bebelusului"! Cata, Camilecu am citit ca si voi aveti copiii bolnaviori (Cata si Mara tot de la Luca a luat)! Multa sanatate!!
Gaby mi-au placut niste botine pe site-ul tau!! Dar am vazut doar masura 35 :(( Nu mai suplimentezi stocurile?
Ina am vazut poze cu grasunelul Robin; e dulce!!.. si voi sunteti asa fericiti in poze!!
Andira iar ai disparut! Sper ca sunteti ok si tu si fetele!
Roxi eu zic ca bagam cat de curand motatele in priza pentru tine!
Denisa am fost invidioasa pe Petic al tau ca pleaca de colo colo! Eu-s sinistrata in casa si mi-e dor de-o iesire de numa'!
Annya stabileste niste reguli vis-a-vis de mama si soacra si prezinta-le cu anticipatie.. va fi frustrant si pt tine si pt ele sa aveti te miri ce discutii dupa nasterea lui bebe! Spune-le ca vrei sa te bucuri de fiecare secunda petrecuta cu copilul tau! E firesc!
Bobita e f fain prenumele Matei!
Brumari bine ni te-ai alaturat!
Delia ai toata admiratia mea (pe care o revars si asupra celorlalte mamici de 3 copilasi) pentru ca ingrijesti si educi 3 comori.. sa te gandesti si la al 4-lea copil, wow, e un act de exceptie! Bravo!! Si eu am sentimentul de deja-vu alaturi de Mara.. seamana f bine cu Luca (fizionomie), are aceleasi gesturi si aceleasi onomatopee... ma fascineaza!!
Oanka dulce si cumintica e Maria! Si eu ii pupacesc toata ziua pe puiutzii mei.. pe Mara as manca-o nu alta de draga ce-mi e!
Carmen Sofiei! Ce-as vrea eu o noapte luuuunga de somn!!

Mami de doua minuni: Luca si Mara

Pulbere de stele a scurs clepsidra timpului, dand fericirii mele aripi de visare...



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput