Reapropierea fizica fata de sot...

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Zina, noi putem sa-ti spunem ce program de familie avem. Dar nu stiu daca te va ajuta psihic f mult. Adica, daca vei vedea de exemplu, ca eu am o viata normala ,fericita langa sotul meu si mai vin si alte cateva fete si zic la fel, eu cred ca starea ta psihica se va deteriora mai mult.

Totusi, pt ca ne-ai intrebat, iti raspund: dimineata, sotul meu, pt ca se trezeste mai devreme, sta cu fata, daca se trezeste si ea. O schimba, se joaca cu ea. Cand venim de la servici, eu ies in parc cu ea, cateodata vine si el cu noi.
Cand venim acasa, de afara, se joaca cu ea, inventeaza tot felul de jocuri. Ii da sa manance, o spala, (cateodata o spalam impreuna, cateodata facem cu randul). In general eu o culc, dar daca eu nu pot o culca el. Noaptea, el nu o aude daca plange si stau eu cu ea. Dar daca sunt f obosita, din diverse motive, il trezesc si sta el cu ea.
In weekend avem program comun.
In rest, eu ma ocup in general de casa, de curatenie ma refer, pt ca eu nu gatesc. Dar, daca am multe de facut, il rog sa ma ajute si ma ajuta. Eu spal vasele, el da cu aspiratorul. Eu sterg praful, el schimba nisipul la pisici. Eu fac curat in dulap, el arunca gunoiul.
Chestii de genul asta.
Seara, dupa ce culcam fata, mergem in bucatarie la o tigare si povestim diverse, ce am facut in ziua respectiva, ce probleme avem.
O data, de doua ori pe saptamana, ne uitam la cate un film pe calculator.
Viata sociala avem, nu exagerat, dar mai iesim cu prietenii la un suc, la un film, f rar intr-un club.
Mai chemam si prietenii acasa.
De 8 martie am iesit cu fetele de la servici la restaurant si am venit acasa la 8 seara. El s-a ocupat de fata, jucat, plimbat , mancat, culcat.
Am iesit intr-o seara cu colegii intr-un club si el n=-a avut chef sa vina. A stat cu fata.
Ma rog, exemple ar mai fi. Are si el ziua de fotbal. Are si el ore intregi cand sta la calculator. Ne respectam placerile fiecaruia.
Nu avem o viata perfecta, ar mai fi destule de imbunatatit.
Dar ne iubim si ne respectam si avem o viata frumoasa in 3.
Pe noi, ne ajuta cu fata, parintii mei. Deci putem sa iesim in oras si sa ajungem mai tarziu daca vrem. Dar in general incercam sa mergem mai peste tot cu ea.

De asta zic, Zina. Am avut un prim sot, care, desi ma iubea si il iubeam ne faceam unul altuia viata un chin. Am avut puterea sa zic STOP. Am plans amandoi. El m-a acuzat de multe si nu m-a inteles.
Dar am luat-o amandoi de la capat si acum avem vietile implinite amandoi.

Imi pare rau daca te intristeaza sa vezi ca se poate si altfel, dar, DA, se poate si altfel si mult mai bine.

Iti doresc sa faci in asa fel incat sa fii fericita si baietelul tau sa aiba o viata frumoasa



Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alex_andra spune:

Iar chestia cu inselatul...tine de caracter

Andra, mami de leoaica Eva (03.02.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

ok, deci tu pentru tine nu ai nici o bucurie, nimic care sa iti faca tie viata putin mai frumoasa. asta, fara legatura cu sotul, ar trebui sa faci tu. zici ca copilul e obisnuit cu tine - ia copilul si mergeti un weekend la munte, la o agropensiune, oriunde, doar sa schimbi decorul, sa iei aer curat, sa iti limpezesti mintea, sa te bucuri si tu putin. daca vreasotul sa mearga bine, daca nu treaba lui.

ca nu l-ai inselat desi puteai - felicitari. e semn de morala si ca tu tii la familie.

si da, ia biciul. da-i termen limita. daca pana in 19 aprilie sau 19 mai nu devine un sot model, pa si la revedere. astazi incepe perioada de proba. ok, nu zic neaparat sa divortezi, doar sa il sperii si sa-i arati ca vacanta s-a cam terminat. ca vrei o familie, nu un musafir. ca vrei un sot, nu un coleg de apartament.

ce facem noi? pai in general el merge la servici, eu sunt in cic acum, stau cu copilul. cand vine acasa cumpara paine, mananca ceva si-i da si la bebe sa manance de cina - mananca impreuna. apoi povestim ce am facut fiecare in timpul zilei, daca nu e tarziu poate iesim la un suc, a o plimbare, cu sau fara copil. apoi se joaca cu copilul, ii facem impreuna baie, il imbracam impreuna, il culcam. apoi mai stam de povesti, si eventual sex. copilul se culca cel tarziu la 9 seara.
in weekend mergem la aprovizionare, facem un pic de curatenie, el sta cel mai mult cu copilul ca sa compenseze ca in timpul saptamanii sta doar seara, iesim la prieteni, vin prieteni la noi, iesim la o terasa, mergem pana in cluj la mall, mergem prin magazine, eu mai croitoresc pana el sta cu copilul. des mergem acasa la mine - in alt oras, acolo in general incercam sa mergem la teatru sau un concert ceva, ca aici nu este teatru. mergem uneori sa mancam in oras. cam toate cu bebe dupa noi, doar la teatru sau la puburi cu fum il lasam acasa cu bunica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Zina, mai sant si altele ca tine... ia uite ce program "minunat" am eu:
ma scol la 6:30
pleca la 8 cu copilul la gradi si pe urma la servici
vin pe la 18:30 si preiau copilul de la bona
ies in parc cu copil si caine
fac curat, aspirator, mancare, rufe etc.
mancam, baie etc
ne culcam pe la 23-23:30

Sotul:
se scoala la 6 si pleaca la 6:30 de acasa
vine seara la 20-21, mananca, se uita la TV si pana in ora 22 doarme deja

Asa ca... nu esti singura
eu am hobby-ul (ca tot se discuta la un subiect pe aici)cu cainii, de-as avea mai mult timp... dresaj, expozitii... mi-a placut intotdeauna, de cand eram copil. Asa ca asta imi e placerea si bucuria, multora poate le vine greu sa creada .. nu ma mai deranjeaza atat de mult ca sotul vine tarziu, ca nu se implica, m-am enervat ani de zile degeaba, eu m-am impacat cu situatia (poate la o anumita varsta deeh am 44 de ani... vezi lucrurile altfel)

te pup

Ingrid si Cristi 7 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilia_99 spune:

draga zina,
imi stii povestea si eu o stiu pe a ta. de aceea imi vine greu sa-ti da sfaturi ca nu prea le am nici pt mine. sunt de acord cu fetele, tu nu l-ai iertat. si nici n-o s-o faci pina cind el nu-ti va da "ceva" la scimb, stiu. asta astept si eu. din pacate, vestea proasta pt noi si alte femei care au fost inselate e ca, cu cit iti va da mai mult ii vei cere si mai mult, ca sa te simti recompensata pt raul pe care ti l-a facut. problema e ca el nici macar nu-ti da acum ce vrei tu... asta e o mare pb, pt ca sunteti in contratimp. ai nevoie sa te intelegi tu pe tine, sa ajungi la acorduri tu cu tine, ca sa poti sa incerci macar sa-l ierti. dureaza... iar tu nici macar n-ai inceput sa faci asta.. cit despre sotul tau.. ei se simt repede absolviti de vina in clipa in care inceteaza relatia extraconjugala, pe principiul "s-a terminat, ce mai vrei de la mine". ce nu inteleg partenerii infideli e ca abia dupa ce se termina relatia cu cealalta persoana, trebuie sa inceapa ei sa "munceasca" la casnicia pe care au zdruncinat-o. norocul meu e ca al meu face terapie, spre diferenta de al tau, caruia cred ca i-ar fi folosi sa-i explice cineva cit de mult te-a ranit. iti recomand sincer terapie de cuplu, ar putea schimba lucruri in voi amindoi si in casnicia voastra cum nu te astepti.
pt faptul ca nu simti dorinta in general am si eu o intrebare, daca iei pilule contraceptive. eu am descoperit cu stupoare ca, in timpul folosirii lor, nu aveam libido deloc. dar deloc. ginecologul mi-a confirmat ca este unul din efectele adverse ale pastilei, desi uneori nu e trecut in prospect.
cit despre faptul ca ai avut ocazia sa-ti inseli sotul.... eu am avut de anul trecut nu una, ci ocazii girla, si, crede-ma nici n-ar fi aflat vreodata. dar.. nu e in structura mea.. ce fac? ma pozitionez la fel de jos ca omul de linga mine, pe care nu-l mai respect tocmai din cauza asta? atunci inseamna ca nu sunt cu nimic mai buna ca el, or eu stiu ca sunt si asa vreau sa ramin. si, intr-una din ocazii, am facut chiar eforturi sa ma abtin, tentatia era mare, dar.. eu eram o femeie ranita si, deci, vulnerabila. mi-a trebuit mult autocontrol sa-mi mentin pozitia. nu-mi pare rau, mi-am demonstrat mie inca o data ca valorile morale si principiile de viata pot fi mentinute, cu suficienta ratiune si maturitate emotionala. pt ca, asa cum am citit undeva, nu te face nimeni sa inseli.. asta daca ai coloana vertebrala, daca nu.. e mai usor sa te apleci sau sa te lasi aplecat de cineva.

singurul sfat pe care il am pt tine acum este sa vorbesti cu sotul tau, in prezenta unui mediator, adica un terapeut. si sa-ti croiesti un program in afara casei, care, de preferinta, sa nu-l includa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

cam aceeasi poveste a avut si mamagiuiei

nu stiu daca era vorba de inselat, dar tot asa, un barbat care traia in vizita ca la hotel, si sotia cu toate grijile legate de copil si casa pe umeri, fara comunicare, fara eforturi din partea lui sa se schimbe in bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

"El cred ca nu a inteles cit de tare te-a lovit, nu si-a asumat raspunderea pentru ce a facut si incearca sa minimalizeze si sa transfere raspunderea pentru fapta asupra ta. Nu ii permite asta."
Cristoiu, este exact ce s-antamplat. Dupa ce ca m-a inselat, a avut si tupeul sa dea vina pe mine, adica eu am fost cea care l-a aruncat in bratele alteia, eu si cu "figurile si nemultumirile" mele. Nici acum, dupa atata timp, daca l-as intreba, nu ar recunoaste ca de fapt a fost un slab si nu are principii sanatoase de viata, tot eu as fi de vina.
Sunt de-acord cu tot ce au spus fetele aici, dar la el nu va merge "biciul". Il cunosc prea bine. Daca i-as spune ca de-acum incolo, daca nu esti asa cum vreau eu, adica de casa, va raspunde, in primul rand, pai cum adica? Ce, nu sunt, ce barbat mai face ce fac eu??? El are impresia ca le face pe toate, culmea culmilor!!! Si in al doilea rand nu va accepta, pe principiul ca nu este sub papucul sotiei. Principiu invatat bine de tot de la mama lui care a avut grija sa si-l educe "asa de frumos". Si credeti-ma este un om inteligent si titrat, dar aici....lasa de dorit. Mama si sora lui il influenteaza negativ, nu ma suporta niciuna (dar asta este alta poveste). Doar mi-a spus de-atatea ori, ca barbatul aduce bani, femeia sa aibe grija de casa, exact cuvintele lui maica-sa si exact ceea ce face ea cu domnul cu care traieste. Ii sufla si-n....toata ziua il bibileste si sta in jurul lui, ca doar asa trebuie sa se comporte o femeie. Deja ma enervez, numai cand imi aduc aminte de ea, in fine.
Eu am trait cu senzatia ca sotul meu este un altfel de om, de aceea sunt atat de extrem de dezamagita de el, incat nu-mi pot reveni. Oare cum pot unii sa-si afiseze o anumita "fata", atat de bine, incat cel cu care traieste sa nu-si dea seama de caracterul lor adevarat? De fapt aici este buba, am crezut intr-un om in care vad ca nu exista si acum incerc sa-mi spun ca de fapt asta este realitatea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

deci el nu vrea sa se schimbe (in fond de ce ar vrea cand are de toate) si nici tu nu vezi vreo sansa sa se indrepte lucrurile

zici ca-l iubesti - pt ce anume? il iubesti sau doar te-ai obisnuit asa si mergi din inertie? sau iti e frica de ce ar fi fara el?

cat mai rezisti asa?

ca sunt doar cateva variante
- taci si induri mai departe
- pui biciul pe el
- pui actele de divort (io nu sunt pro divort daca se poate imbunatati situatia, daca mai este vreo sansa, dar nu sunt nici pentru ca unul sa ajunga cu nervii la pamant doar ca sa stea impreuna)

cand e bine la voi cat e de bine? cum e cand e bine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Zina, te inteleg perfect, dar barbata-tu nu se va schimba pina nu va avea vreun soc. Pe care soc numai tu poti sa i-l cauzezi. Si se poate chiar si asa sa nu se schimbe si cum spuneam iti doresc sa nu te chinui la infinit ci sa poti rupe pisica.

Dar nu ai de unde sa stii ce si cum va functiona daca nu o faci. Nu stiu, eu as fi pus mina pe facalet la propriu si i-as fi tras o mama de bataie sa o tina minte. Cum adica el e barbat? Aduce el mai multi bani in casa? Daca nu, inseamna ca nu isi face datoria de barbat. Decit un procent, celalalt procent tu esti barbat. Nu ii mai gati nu ii mai spala rufele, nu-i mai calca camasile daca nu intelege. Va intelege, exista metode pentru fiecare.

Din pacate tu ai mai multe probleme in casnicie si trebuie rezolvate pe rind. Tot din pacate sunt prea putini care au trecut peste asa ceva si au reusit sa isi recupereze casnicia si sa fie fericiti. De aceea ti-am recomandat site-ul respectiv, fiindca macar acolo sunt specializati pe asta. E greu ce vrei tu, dar nu e intotdeauna irealizabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

Sdcristian, e bine atata timp cat eu nu "comentez" nimic.
De ex. acum 5', am vorbit cu sotul la telefon si mi-a spus ceva de motorul lui, la care eu i-am raspuns "sper ca nu ai de gand sa incepi acum, ca a venit vremea frumoasa, sa iesi sambetele si duminicile cu motoru', asa cum ai facut anul trecut, in fiecare weekend". Normal ca ne-am certat, el m-a acuzat ca eu nu fac nimic, ce ma tot plang atat.
Urat, altceva nu pot spune.

Mergi la inceput