Reapropierea fizica fata de sot...

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu



Dar nu ai de unde sa stii ce si cum va functiona daca nu o faci. Nu stiu, eu as fi pus mina pe facalet la propriu si i-as fi tras o mama de bataie sa o tina minte. Cum adica el e barbat? Aduce el mai multi bani in casa? Daca nu, inseamna ca nu isi face datoria de barbat. Decit un procent, celalalt procent tu esti barbat. Nu ii mai gati nu ii mai spala rufele, nu-i mai calca camasile daca nu intelege. Va intelege, exista metode pentru fiecare.






stii cum e in filmele cu doctori cand intra in code blue pacientu si il resusciteaza cu pedalele alea cu curent?

asa ceva

ca atata timp cat lui ii e bine, masa masa, casa curata, copilul ingrijit, prietenii aproape si berea curge... cine si-ar dori sa se puna pe treaba si sa lase binele asta???

ce se poate intampla cel mai rau? sa plece iarasi de acasa? mare lucru. daca nu se schimba in timp o sa iti doresti tu asta. sa ceara divort? acelasi lucru - fara masuri drastice tot acolo ajungeti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Zina, intervin chiar daca stiu ca ai sa ai o strangere de inima vazandu-mi nick-ul...
eu sunt de parere ca e prea devreme pentru un divort. voi va mai iubiti, si e pacat sa aruncati anii impreuna la cos. Cu un pic de efort, si din pacate efortul asta tot de la tine trebuie sa vina.
Ce as face eu in situatia ta? as juca pe cartea lui: un barbat aduce banii in casa,, ok! angajeaza pe cineva sa vina 2 ore sa faca o zi curatenie, o zi mancare. Daca iti e greu sa mananci de pe mana alteia, (si te inteleg) iesiti o seara pe saptamana la restaurant, iar alta seara ia in drum spre casa pizza ori oricealtceva poti agata in drum spre casa.
In felul asta ramai focusata pe copil.
du-i camasile si pantalonii la curatatorie.
Cere-i timp cu el: in seara asta vedem un film impreuna, dupa ce se culca copilul, e alegerea ta (i-as zice dimineata sau cu o seara inainte).
Te cred ca ti-e greu sa te apropii fizic de el, moralitatea ta e de toata admiratia, dar in acelasi timp trebuie sa invetis a ierti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sdcristian spune:

eu intrebam cum e cand e bine pt tine. ca daca-l iubesti, inseamna ca uneori esti fericita langa el.

cat de des esti fericita cu el? ce e diferit atunci fata de restul zilelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristoiu spune:

Uite ceva practic de imbunatatit. Tonul. Stii cum e, tonul da muzica. Cum i-ai spus-o tu suna a repros si artag. E clar inceput de cearta. Incearca ceva de genul "Ah, vrei sa iesi cu motorul? Foarte bine, il iei si pe ala mic? (sau e prea mic, ca nu mai stiu?) "foarte bine, vin si eu, chem bona sa stea cu ala mic si dam o tura amindoi". sau "ok, iesi tu simbata cu motorul si duminica ies eu la un filM cu MImi.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mi-a luat-o inainte cristoiu, acelasi raspuns aveam si eu

chiar daca tu ai perfecta dreptate sa simti asa, puteai sa-i spui acel lucru si sub alta forma. el te percepe ca pe o femeie cicalitoare, nemultumita sau greu de multumit, prefera sa fie oriunde decat sa interactioneze sau sa stea in apropierea ta...probabil crede ca orice ar face sau zice, tot ii vei rastalmaci cuvintele/actiunile...asta pe langa faptul ca el se crede inca un pustan teribilist...cum vine asta, pleaca cu motorul in wknd, fara tine/voi ? dar daca i se intampla ceva, un accident, ajunge in spital, nu mai poate munci, nu-si mai poate intretine familia - la asta nu se gandeste deloc ? genul asta de activitati nu e deloc menit sa-l apropie de tine, anturajul isi spune din greu cuvantul, probabil ca in cercul lui de amici se da mare ca poate sa plece oricand cu motorul, ca nu-i dicteaza lui nevasta ce sa faca, cine stie ce tipe se mai invart pe acolo...trist, chiar ar trebui sa se maturizeze odata si odata...

voi nu aveti nimic in comun - pasiuni, preocupari, activitati ? va place macar un singur lucru, in egala masura ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

tot eu...

daca spui ca niciodata nu poti discuta cu el, pentru ca se ajunge la cearta, ton ridicat si acuzatii aiurea, ce-ar fi sa-i scrii o scrisoare sau un mail, in care sa-i spui (dar nu pe ton acuzator) tot ce te face nefericita in aceasta casnicie, ce asteptari ai tu de la el, ce iti place, ce-ti displace, cum ai vrea sa se implice el mai mult in viata de familie si treburile casnice...ca un fel de propunere de armistitiu, aratand ca ii mai poti acorda, lui si casniciei voastre, sansa unui nou inceput; ii poti propune o perioada in care sa incercati tot ce va sta in puteri sa aveti o casnicie adevarata, sa va ajutati reciproc, sa nu va mai certati din orice fleac, sa ajungeti inclusiv la apropierea fizica dorita si de tine...ai incercat vreodata varianta asta de comunicare ? daca da, ce efect a avut ?

off-topic rau de tot : spui ca sforaie de tremura peretii si ca s-a operat, dar degeaba. nu cumva mersul pe motor ii agraveaza problema sau poate tocmai de aici a inceput ? cat de etansa sau de protectoare este casca de protectie, poate din cauza curentului si a prafului inhalat are probleme cu nasul si sforaie...nu stiu, zic si eu...

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

eu am ajuns la concluzia ca la maturitate oamenii nu se mai schimba.
deci ori il iei asa cum e, cauti partile bune si te uiti cu precadere la ele, ori va spuneti pa.
altfel mi se pare ca va chinuiti inutil.
in plus, sigur ajuta o abordare pozitiva, cam cum ti-au mai zis si fetele si un pic de "placere de a trai" - sa cauti bucurii mici si sa ignori pe cit posibil lucrurile care nu-ti fac placere.
nu stiu cum esti, dar eu te vizualizez mereu serioasa, preocupata. zimbeste, glumeste, te va ajuta in primul rind pe tine si il va face si pe el mai amabil.
dar in primul rind gaseste-ti cite o bucurie zilnica - nu stiu ce - citit, film, crosetat, ceva ce te face sa zimbesti si faci din placere nu pt ca trebuie. chiar si numai pt 15 min.
cu sau fara el, tb sa iti recapeti echilibrul si veselia.
despre inselat - nu sint chiar asa sigura e bine ca te-ai abtinut

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buli

eu am ajuns la concluzia ca la maturitate oamenii nu se mai schimba.
deci ori il iei asa cum e, cauti partile bune si te uiti cu precadere la ele, ori va spuneti pa.

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@


Si eu am aceeasi parere Zina, cred ca dupa o varsta omul nu se mai schimba, in sensul ca nu-l mai putem "educa" noi cum dorim.

Ori il accepti asa, ori divortezi.

Mamica de stelute Cosmin (30 iulie 2001) si Adelise (11 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

e destul de dureros prin ce treci.eu zic sa stati de vorba amandoi si sa fiti sincer unul cu celalat dar in primul rand cu voi insiva.
si eu m-am distantat de sotul meu de la nasterea copilului.baietelul meu are 2 luni si in sotul in loc sa fie mai afectuos cu mine decat era inainte e mult mai rece.nu stiu de ce nu ma mai pupa cand pleaca,il pupa decat pe cel mic,nu mai este dragastos cu mine,eu in schimb parca il iubesc si mai mult.pe altcineva nu cred ca are pentru ca nu prea iese din casa decat sa se duca la serviciu,in rest prefera sa stea sa se joace cu cel mic.noi nu ne certam si nu avem probleme doar ca e mai distant cu mine.probabil ca acum existand acest ingeras in viata noastra toata atentia care era pt mine inainte acum e a celui mic.nu sunt geloasa cand vad cat de mult isi iubeste copilul chiar ma cearta de multe ori noaptea de exp cand se trezeste copilul si pana ii fac lapticul il las sa planga.
Zina sper sa va dati seama ce mai simtiti unul pentru celalalt si sa va rezolvati problemele.sanatate multa si multi pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Cristoiu, stiu ca tonul trebuie sa-l schimb, dar sunt satula pana peste cap, chiar daca as fi draguta (dar nu pot sa ma prefac), el nu s-ar schimba.
CorinaDani, el sforaie de cand il stiu, s-a accentuat de cand s-a mai ingrasat. Binenteles ca aerul inhalat cand merge cu motorul a dus si mai mult la agravarea acestei afectiuni. Si ca sa descriu mai bine ce fel de om este, incapatanat vreau sa spun, a doua zi dupa operatie a plecat cu motorul cu prietenii lui si a si ramas peste noapte la o pensiune, a doua zi a venit acasa rupt de boala. Eu chiar il rugasem de f.multe ori sa renunte la acea escapada, dar nu a vrut sa inteleaga ca nu este bine ce face (pentru ca doar fusese o interventie chirurgicala dura). Si-a dat seama ca a gresit cand nu s-a mai putut ridica din pat, a avut febra mare, dureri de nesuportat in gat, ce sa mai spun. Asta este el, nu a vrut sa renunte la plecarile lui cu "prietenii".
I-am spus ca este si periculos sa mearga cu motorul, doamne fereste ce se mai poate intampla, dar nu si nu. El dintr-o data s-a "trezit" ca are acest hobby, si-a luat motor si cam asta este. Vara trecuta nu a ratat niciun weekend, pleca pe la ora 14 si venea seara in jur de 18-19. Spunea ca merge cu baietii, dar stiu ca sunt si tipe. As putea sa merg cu el, dar nu-mi place. Si si-a luat motor cu un singur loc, ca sa nu pot merge eu probabil, cu el. A facut la comanda un al doilea "loc", dar care nu l-a pus pe motor, pentru ca "nu da bine". Totusi stiu ca m-ar lua cu el, daca as dori, dar nu vreau. Si uite asa, va veni vara si el va fi mereu plecat. Ii place sa etapeze, sa demonstreze ca "are", ca si copiii mici. Si da bine la tipe....cam astia sunt barbatii!
Maru, stiu ca ar fi pacat sa divortam, si stiu ca inca ne iubim, dar nu stiu de ce. Eu cel putin. Chiar am fost intrebata aici de ce-l mai iubesc, am stat si m-am gandit, si nu mi-am dat nici un raspuns. Sau poate el spune ca inca ma mai iubeste, dar si la el este numai obisnuinta.
Si da, oamenii la maturitate nu se ma schimba, din pacate.

Mergi la inceput