Dovlecei de septembrie-octombrie2009 *116*

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanna81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui DanuKa

a scris despre pierdutul laptelui dupa diversificare , si eu ma tem de asta insa am vazut mamici care continua cu laptele si pana la 2 ani , daca nu te lasi si te tii cu dinti de lm cred ca se poate , macar seara si dimineata
oricum Iza nu adoarme numai la san si vad ca nu o pasioneaza morcovul , deci sper sa continuam cu lm macar pana la 1 an




si eu ma tem de asta dar m-a asigurat doctorita ca nu se va intampla. noi avem 3 mese integral de lapte si 2 de solide la care inca mai suge. nu le-am inlocuit de tot. (asta este varianta ideala cu numarul de mese ca seara mi-a sarit de ultima masa de lapte si mi-a dormit de la 20 la 7.30 )

eu ma mulg dupa mesele de solide si atunci cand simt ca nu suge suficient.



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Salutare!

Mai iuliapapusa, puiul tau scade in fiecare zi in greutate, nu mananca de la o vreme deloc, acum plange aparent fara sa stii de ce.... Doc ce zice? Sigur nu e ceva in neregula? Toate analizele i-au iesit ok?
Asta cu plansul si perioade cand nu papa, poate nu sunt grave, se pot intampla frecvent, dar adaugand la asta si faptul ca a scazut intr-o luna in care nu a fost suferinda 500 gr si acum continua sa ascada, n-ar fi bine sa insisti la doc? Mie mi se pare ca a scazut mult in greutate pentru o perioada in care nu a fost bolnavioara. Chiar daca a luat mai mult in lunile anterioare, asta nu inseamna ca poate scadea in greutate in lunile ce urmeaza. Eventual nu va mi lua la fel de mult ca pana acum. Eu stiu ca scaderea greutatii la bebei nu e tocmai ok. Zic si eu din ce stiu.

Poate sunt si eruptiile dentare, dar totusi...de ce scade in greutate, daca nu are nimic? Nu stiu daca din cauza eruptiilor detantare poate scadea in greutate in modul asta. Intreab-l pe doc si mai vorbesti cu el. Noi ne putem da doar cu presupusu'.

Sigur ca nu are legatura cu ceea ce ii gatesti tu. Cum sa nu-i placa mancarica facuta de tine? Te incurci in detalii si pierzi esentialul. E altceva decat asta.





h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary_07 spune:

Iulia,si eu zic sa suni dr. Mai ales ca zici ca a mai scazut 30 de gr.Tinand cont si de celelalte 500...poate e totusi ceva ce o deranjeaza de plange si nici nu papa ...
Te si incearca sa fii tare pt ea

Mely , implinita de Alexandru si Razvan

Primavara e modul in care natura ne spune : "Sa inceapa petrecerea !"

_

"Cine-ti saruta genele-n somn ?
Si cine-i acolo cand ingerii dorm ?
Toate zanele bune sa te ocroteasca...
Toate florile campului sa te infloreasca..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanuKa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81

Citat:
citat din mesajul lui DanuKa

a scris despre pierdutul laptelui dupa diversificare , si eu ma tem de asta insa am vazut mamici care continua cu laptele si pana la 2 ani , daca nu te lasi si te tii cu dinti de lm cred ca se poate , macar seara si dimineata
oricum Iza nu adoarme numai la san si vad ca nu o pasioneaza morcovul , deci sper sa continuam cu lm macar pana la 1 an




si eu ma tem de asta dar m-a asigurat doctorita ca nu se va intampla. noi avem 3 mese integral de lapte si 2 de solide la care inca mai suge. nu le-am inlocuit de tot. (asta este varianta ideala cu numarul de mese ca seara mi-a sarit de ultima masa de lapte si mi-a dormit de la 20 la 7.30 )

eu ma mulg dupa mesele de solide si atunci cand simt ca nu suge suficient.

da si mie acelsi lucru imi spun medicii aici
si mai ales ce m-au sfatuit in cazul alaptarii sa-i dau mai intai san si apoi mancare si asa cica sigur sa o rezistam mult
eu nu am cum scoate lm prea des ptr ca nu are ore de mese
trebuie sa ma duc si eu la farmacie sa-mi iau pompa electrica , cea manuala a cedat nervos desi nu ma mulg chiar asa de mult , dar vreau sa scot acuma mai mult si sa incerc seara dupa ce mananca sa-i dua eventual si lm cu cereale , problema noastra este ca mai nou nu mai vrea sa puna gura pe biberon , dupa ce pana acuma ocazional mai bea cate un biberon de lm



Ioana mama lui Carol Ioan


Pataniile noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

haideti fetelor ca mi-am dat 2 capace si 2 revere si mi-am revenit.de la dr am venit pana sa scriu.e bine ne dau dinti.da e o gingie frate de traversat nu romanica,zau.de 2 luni ne tot da dinti

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanuKa spune:

ptiu cum mi-a iesit citatul
Iulia , ma bag si eu in discutie , chiar voiam sa zic ca de la dinti poate sa fie , si o prietena are bebelusul care a slabit 200 de gr dar medicul zice ca e de la dinti ,
si poate dura pana la 3-4 luni pana ies dintisorii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

acu e la taso mare.e pe pat iar tata saracu in picioare face scheme de judo karate.doamne si ea se prapadeste de ras.ce gusturi la ea

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hepilica spune:

Citat:
citat din mesajul lui iuliapapusa

haideti fetelor ca mi-am dat 2 capace si 2 revere si mi-am revenit.de la dr am venit pana sa scriu.e bine ne dau dinti.da e o gingie frate de traversat nu romanica,zau.de 2 luni ne tot da dinti

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta




ma iulia, nu te supara, da' eu nu inteleg mesajul asta al tau.
deci doc spune ca scade in greutate de la eruptia dentara?

h.

de minunata (22.09.2009).

Multumesc lui DD.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mkunigunda spune:

Hello girlies!

N-am mai apucat sa intru pe motiv de curatenie de primavara, pe care am inceput-o in casa..dar mai am de facut, le fac pe rand cand doarme Victor ca altfel nu fac fata.

Am vazut pozute de Carina, e o dulce si ce aniversare de jumatate de an pe malul marii! Super, mi-a placut tare mult! Toti sunteti niste frumosi!

Raluk imi pare rau ca Alexutul nu se da pe brazda, chiar imi spun de multe ori oare tu cum mai rezisti cu oboseala..ofofof

Iuliapapusa si eu sunt de acord cu Hepilica, du-te la dr, eu as consulta 2. Nu e ok sa scada in greutate. Nu te gandi ca gatesti prost, e clar ca e ceva mai mult de atat. Da-i o perioada doar ce ii placea sa manance, nu incerca alimente noi. Nu dispera, exista solutii la toate problemele, ai sa vezi ca un sfat medical te va ajuta.

Noi am fost la dr ieri ptr ctrl de rutina. Victor a luat cam putin in greutate, doar 250 gr, eu am pus asta pe seama diversificarii si fitzoseniilor la mancare. Acum facem pauza de 2-3 zile in care primeste numai lapte si incerc din nou cu lingurita, de la capat
Alex voi cum stati cu papa?
Am cumparat si scaun de masa, de acum o sa il pun sa manance in bucatarie, eu cred ca nu e ok sa ii dau oriunde masa, ptr ca mai tarziu va trebui sa fug cu lingurita dupa el si nu e o priveliste prea frumoasa...parerea mea

Ok, va pup pe toate, noi cred ca iesim la o plimbarica ...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliapapusa spune:

danuka 3 4 luni?doamne.ma duc sa iau anti depresive.zaju

de luta Stefania Gabriela (13.09)
poze luta

Mergi la inceput