Calendarul gradinarului vesel - 11

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

huacin, ce sa zic, imi era drag catelul, dar pe de alta parte am pus si pun mult suflet in gradina - el ar mai fi ros totul in cale pina pe la 1.5 ani, deci pina in toamna din 2011... asa ca ne-am hotarit sa-l dam - sora mea sta tot la curte si in plus acolo il pot vedea si eu si copii de cite ori vrem!
lbelciug - e pentru prima oara cind pun rasaduri, deci zau ca nu pot da sfaturi - dar am sa le fac poza la rasadurile de castraveti ca sa le vezi - planul meu era sa le pun acum in gradina, mai ales ca sunt maricele, dar trebuie sa mai astept pina se dezgheata pamintul si apoi sa le plantez...sper ca pina atunci sa reziste ca nu prea au cum sa se mai dezvolte acum in rasadnite...Ca tot aia dus vorba de fasole si mazare - daca ai de dat, as fi si eu interesata!

Am uitat sa va spun ca imi luasem niste primule cu gind sa le plantez in gradina - nu am apucat...le tineam insa afara, pe geam si o parte din ele au inghetat - acum le-am bagat in casa, sa vad daca au degerat sau le mai pot salva...

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Leeloo, ai grija cu rasadurile de castraveti, e muult prea devreme pentru ei afara, castravetii se pun cel mai tarziu, matusa mea pune in fiecare an abia de 1 mai. Si nu rasaduri, semintele in pamant. Ce-i drept e in Transilvania, nu in Bucuresti, dar totusi... sa nu le ingheti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Nici eu n-am facut inca rasaduri, am avut alte probleme si prioritati in ultima vreme.
Ca regula generala eu stiu ca se planteaza in locul definitiv rasadurile cu 4 frunze adevarate. Pentru protectie puteti sa le puneti cu un pet in cap depinde si de cum va fi vremea atunci.
Si apropos de vreme, parca v-am zis ca inca n-a plecat baba iarna si sa aveti rabdare, ca inca nu s-a deschis "sezonul verde"... Eu am turturi mari la stresini!

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Asa e Olympia, nu a plecat...incercam si noi sa o alungam cu rasadurile...

Am inteles cu castravetii - mai astept inca doua frunze...poate vine si primavara pina atunci!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Am auzit la stiri ca pana pe 21 Martie mai tine iarna.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Citat:
Eu sunt cea mai lenesa de pe pamant, sau daca nu, cel putin dezorganizata caci n-am reusit sa pun nici un rasad si pe urgia asta imi este aproape imposibil.


ba eu, ba eu !nici seminte nu am luat.
este un magazinde seminte pe calea mosilor pe care l-am reperat , dar are un program comunist 10-16 si nu-l prind deschis .

voiam sa iau seminte de rosii pt. ca sotul meu le-a aruncat din greseala pe cele trimise de mama mea . vreau soiul ala cu rosia de 1/2 kg, na!

olympia , eu am facut o adevarata obsesie pt. turturii de la streasina pt. ca am avut pt. tot cartierul .solutia gasita e sa punem un cablu conectat la curent prin toate jgheburile . sper sa functioneze..

a , si a inmugurit ortansa ! ce ma bucur , credeam ca a murit si de data asta!

spor la treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simali

Am auzit la stiri ca pana pe 21 Martie mai tine iarna.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Cred ca oricum rideau de noi...practic atunci vine primavara pentru ca pe 20 martie e echinoctiul de primavara...dar daca iar vine un val de frig de pe niciunde????

Edit ca tocmai m-am uitat pe Accuweather si au modificat prognoza pe termen lung (fata de ce afisa ieri)...pina pe 24 martie temperaturile maxime nu trec de 7 grade... (ieri arata ca dupa 19 martie temperaturile cresc pina pe la 12-14 grade...)...deci cum zicea Romica Jurca aseara la TV - o sa mai asteptam primavara "mult si bine"!

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
cit
Am uitat sa va spun ca imi luasem niste primule cu gind sa le plantez in gradina - nu am apucat...le tineam insa afara, pe geam si o parte din ele au inghetat - acum le-am bagat in casa, sa vad daca au degerat sau le mai pot salva...
]


Sa duci imediat primulele afara sau undeva la rece!
Cu frugul asta am crezut si eu ca au sa inghete in ghivece si le-am adus pt. o zi in casa si s-au tuflit;am taiat frunzele si florile trecute si acum sunt bine merci afara pe geam;nu le priieste caldura,daca noaptea este mult sub 0 le aduci pt. putin timp in casa intr-un loc mai rece,nu langa calorifer,si apoi afara.
Am vazut si la florarie,luni,unde dadeam tarcoale sa mai cumpar,,cele de afara erau bine, dar cele din florarie,nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Doamne,fetelor!Credeam ca este ceva ciudat cu mine ca adun seminte de toate felurile;cu cat sunt mai ciudate cu atat ma atrag mai mult,dar vad ca nu sunt singura!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

b.nica - multumesc, am sa le scot, dar uite ce urgie e afara...deocamdata le-am pus in baie, acolo nu e asa de cald - dar cred ca am sa le mut in garaj, pe geam, acolo chiar e racoare.

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput