Calendarul gradinarului vesel - 11

Calendarul gradinarului vesel - 11 | Autor: Tala

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Simali, legat de pisici stiu sigur ca exista o planta care se numeste 'spaima pisicii', daca nu ma insel am gasit-o in catalogul de la siebertz. Am de gand sa apelez si eu la ea pt ca are soacra-mea in curtea alaturata o matza care-si face veacul si pe la mine prin curte si o suspectez ca si pe la locul copilului de joaca.
Cu dalia, parca spunea Olimpia mai sus ca mai trebuie asteptat probabil ca sa nu inghete, nu de alta dar am si eu cativa rizomei de anul trecut si ma mananca si pe mine mainile sa le ingrop.
Azi am pus usturoi pe langa trandafir si ma apuc de facut amestecul de pamant pt rasaduri.
spor!

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

Buna fetelor,

in sfarsit, am dat si eu peste subiectul asta cu gradinarit
asteptam sa vina caldura si ne vom muta si noi la casa
Am o intrebare: credeti ca putem planta pomi fructiferi pana la mijlocul lunii martie ?
am inteles ca weekendul asta va fi vremea mai urata si mai friguroasa
Multumesc



Natalia-Ioana
Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Simali, legat de pisici stiu sigur ca exista o planta care se numeste 'spaima pisicii', daca nu ma insel am gasit-o in catalogul de la siebertz. Am de gand sa apelez si eu la ea pt ca are soacra-mea in curtea alaturata o matza care-si face veacul si pe la mine prin curte si o suspectez ca si pe la locul copilului de joaca.
Cu dalia, parca spunea Olimpia mai sus ca mai trebuie asteptat probabil ca sa nu inghete, nu de alta dar am si eu cativa rizomei de anul trecut si ma mananca si pe mine mainile sa le ingrop.
Azi am pus usturoi pe langa trandafir si ma apuc de facut amestecul de pamant pt rasaduri.
spor!

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Tala,,nu te lua dupa ei!La mine la tara i se zice intr-un fel ...f. ciudat acelei plante si te asigur ca nu le pasa pisicilor de ea.
Eu mai curand incerc sa verific eficienta Repelent-ului(oare asa ii zice?)pe care doresc sa-l achizitionez, dar tare m-as bucura daca imi confirma cineva eficienta lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug


1. Cand si cum pot planta in gradina cele 3 floricele cu bulbi primite in dar de martisor? (am 2 zambile cu boboci si 1 narcisa pe trecute)
2.Cand se insamanteaza floarea soarelui?



Poti planta cele trei floricele cu bulbi oricand vrei. Si acum, cand au flori si imediat dupa ce se ofileste floarea. Le lasi apoi asa, sa se ofileasca singure frunzele in gradina.

Eu am pus cateva seminte de floarea soarelui anul trecut prin aprilie-mai si au crescut foarte frumos.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canuta-om-sucit spune:

Ieri am sapat gradina, in afara de bulbii de zambile, ghiocei si branduse nimic nu a rezistat peste iarna...

Mi-au rasarit toate semintele puse, trebuie acum sa le scot si sa le pun pe fiecare intr-un ghiveci ca sa se poata dezvolta.

Azi noapte a fost un ger de a strans iar tot, bine ca am sapat ieri pamantul ca a fost moale.

Va doresc o primavara frumoasa si la cat mai multe plantute viguroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

La mine in gradina au iesit lalele, narcise, zambile, branduse...cam asta am putut ghici. Dar, nu stiu ce se va alege de ele dupa week-endul asta cand am auzit ca se intoarce iarna.
Ieri am fost in fuga si prin Hornbach, in speranta ca voi gasi ceva frumos sa pun in gradina. Nimic special si preturi cam maricele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui toma_lly


Am o intrebare: credeti ca putem planta pomi fructiferi pana la mijlocul lunii martie ?




Poti planta in Martie. Numai ca la pomii pusi primavara probabilitatea sa nu se prinda este mai mare. Daca nu este disperare mare ca sa plantezi acum mai bine asteapta toamna. Niciun pom pus de mine primavara nu s-a prins. Au parut ca merg bine vara dar in anul urmator s-au uscat. In schimb tot ceea ce am plantat toamna merge de minune.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Vai, ce activitate aici.

Olympia, mi-am facut si eu blog , de-aia te sunam mai demult, nu-mi iesea o chestie si vroiam sa te intreb, am vrut sa te trec la prieteni, am ametit ceva pe-acolo, in fine..

Tiu sa va spun ca azi e baba mea...nici un caine sa nu-l scoti afara .

B.nica, mi-am luat si eu ceapa ciorii, e foarte misto, am vazut ca in cartile de bucate ii spune ceapa frantuzeasca, pentru ca e fitzoasa...foarte decorativa pentru salate mai ales. Si are o araoma extraordinar de puternica, o combinatie intre ceapa si usturoi. Imi place mult. Am pus-o in ghiveci, am s-o plantez afara la vara,sa vedem.. Tipa Sara la mine, mami, mami, de ce manaci floarea?? Vedea ca mananc din ghiveci si de-aia

GeorgetaR, superbe pozele tale cu decoratiunile de craciun, tare rau imi pare ca nu am facut si eu poze cu ele, la anul..

Am mai multe de raportat, dar sunt pe o fugaaaa, revin luni (sper).

as pune si linkul de la blog, dar nu stiu daca merge

http://serenesecretgaeden.blogspot.com/2010/03/si-totusi-e-luna-lui-martisor.html

Salutari pentru toate harnicutele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micha08 spune:

Ce zi oribila!!! Saptamana aceasa imi imaginam ca voi mai planta cativa bulbi si radacini in gradina...dar, se pare ca ma va linisti *codul galben de vant si ninsori*. Ieri am cumparat din Metro niste rasaduri de primule. Le pot planta direct in gradina? Anul viitor voi mai avea parte de ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Martie, ce ghiocei frumosi ai! Felicitari pentru blog; si pe mine m-a chinuit talentul in sensul asta saptamana trecuta dar n-am trecut nimic inca despre gradina

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Ce facem fetelor cu narcisele si lalelele rasarite pe vremea asta?
Au iesit toate si acum ma intreb daca vor rezista.
Primulelele(le aveam inca in ghiveci) le-am adus in casa dar cu restul sunt f. ingrijorata.

Mergi la inceput