Calendarul gradinarului vesel - 11

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

Salutare fetelor!
La multi ani! Sa ne traim 1000 de ani si sa avem maini verzi!
simali zau ca mi-a placut expresia asta!
Bun venit celor noi, cu cat mai multe pareri, cu atat avem de unde invata mai mult!

Va pup pe toate si mi-era dor de voi. Mi-e dor si de gradina, am trecut pe acolo acum vreo 2 saptamani, toate par ok, mai putin un hibiscus mititel care era cam culcat, calcase cineva pe el; sper sa-si revina...

Si eu am dat in "boala" achizitionatului, dealtfel am tot cumparat toata iarna cate ceva... Nu prea stiu ce ma asteapta, terenul fiind luat tarziu in toamna.

Tot de la simali am luat si ideea albumului foto, am reusit sa-mi creez cont, pana pun si pozele mai dureaza, dar tot e un pas inainte...

V-am citit in maxima viteza, ati fost harnice cu scrisul.
tala vecina foloseste "uruiala", boabe de porumb, grau, floarea soarelui pisate la moara locala; presupun ca se si gasesc de vanzare; nu cred ca taranul veritabil, ala garbovit de ani, le trateaza cu ceva, deci sunt destul de sanatoase... spun de ce am vazut pe acolo prin toamna, in rest mai studiez. Furajele de la pet-shop nu mi se par ok. Violeta ta a facut o ciuperca; ud-o in farfurie; nu-i place nici apa statuta, nici umezeaza excesiva; poti sa-i dai cu fungicid, dar eu nu as risca; in general, din experienta mea, plantele cu puf pe frunze nu tolereaza prea bine tratamentele, probabil pentru ca excesul nu se poate scurge...

b.nica ai fost geniala cu begoniile la umbra; eu am umbra destula si cu pamant umed, dar nu stau acolo, deci nu as fi putut sa le ud, asa ca renuntasem la ele, desi imi plac teribil; cu ideea ta de a le pune la umbra, impac si capra si varza, adica si dragostea mea de begonii, dar si aviditatea lor dupa apa!! saru'mana! zau ca nu ma gandisem, intotdeauna le-am considerat iubitoare de soare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

irinai rosii cherry am gasit anul trecut la horbach; aveau si normale si vreo 2 feluri de ardei si unul de castraveti; erau mari, frumoase, in ghivece, ulele cu flori si chiar cu rod; pentru 2-3 merge, dar ca rasaduri in gradina erau cam scumpe, aproape 8 lei/bucata, pret cam de floare, nu de rasad.

Mai intreba cineva de pamant de rasaduri, am vazut prin cateva locuri, voi stiti cam pe unde ma invart eu.

In privinta "gradinii suspendate", eu sunt teribil de incantata, toate orhideele au inflorit spectaculos, ca un mare cadou, intre 10 februarie si 8 martie toate au ridicat tije spectaculoase, ma uit si ma minunez. Asta ca sa ignor ceea ce este dincolo de fereastra...

Ieri, tot ca sa fac in ciuda vremii, am colindat raioanele de gradinarit...Am luat un pitic cu tractor cu lampa solara si cateva "radacini" mai fistichii: astrantia alba si roz, polygonatumalb si un iris mov. Tor ce stiu e ca sunt perene si rezista in gradina peste iarna; cele vreo 20 de dalii si vreo 5 canne am considerat ca sunt destule de scos toamna din pamant si de depozitat peste iarna...mda... si niste gladiole si niste tuberoze...da, sunt multe care nu rezista iarna in pamant daca este o iarna aspra... asa, cum a fost asta...m-am felicitat ca am musuroit trandafirii bine in toamna, ca am ambalat bine smochinul si kiwi si ca nu le-am purtat de grija...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

ufff, mi-ati dat de gandit cu atata conversatie pe tema rasadurilor... eu ziceam ca nu fac rasaduri, dar nu mai sunt asa sigura... nu prea am loc, de ce sa fac rasaduri??? acum vreo 5 ani, eu ma chinuiam 2 luni si obtineam niste sfrijituri strambe (am 25 grade in casa - cresteau repede si fortate) si la piata apareau precupetele cu niste minunatii de rasaduri...

apropos de canne, trebuie neaparat puse in ghivece din martie sau le pot pune direct afara in aprilie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Ghioceii mei eram sambata culcati toti,din cauza zapezii de vineri,nici nu vreau sa ma gandesc cum arata acum,pe viscolul asta
Inflorisera si viorelele,plus narcisele alea galbene erau toate cu boboci in varf,marisori chiar!


"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Tala, multumesc, Olympia m-a inspirat, am sa ma straduiesc mai mult cu blogul, am pus pozele cu trandafirii ca tot amenintam cu pozele astea de vreo doi ani.

Nu mai stiu cine intreba de rosii cirese, au seminte in brico Store... si galbene si rosii.
In Cora doar rosii.

Bine ca am facut vineri poze cu ghioceii, vad ca s-au trecut si i-a si turtit viscolul. Aveam in intentie sa pun azi pe usa de la intrare o coronita cu floare si fluture de primavara, dar zic..mi-o zboara viscolul.

Am vazut in catalogul siebertz trandafir pomisor, demult vreau sa iau.. la 80 de lei, in bricostore e 60 lei iar in Cora 50 lei. Ca faza.

Anul asta nu mai pun rasaduri decat de rosii cirese si o floare (suzana cu ochi negri), m-am lecuit de rasaduri de anul trecut, cand le-am aruncat cu jardiniere cu tot... ca in casa e prea cald, fac musculite, tot felul de boli...etc..



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

ei, m-a lovit harnicia... informatica in toamna am promis poze genul before si after.... momentan sunt la capitolul "before"; din pacate nu se vede in poze cat de mari si dese sunt balariile...
imaginile pot fi vazute aici: http://community.webshots.com/album/576958173OjKRDK

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

cateva din plantele primite in prima comanda de la sieberz: http://community.webshots.com/album/576957186zhvqpG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns huacin spune:

primii locuitori "verzi" ai gradinii: http://home-and-garden.webshots.com/album/576953632qlVwkc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Huacin , de unde ai luat crizantemele? Sunt fabuloase. Ai ceva de lucru la gradina

Valentinag, parca esti catalogul sieberz, n-am vazut la nimeni atatea flori. Si ce flori, wow! Ai un trandafir bordo, aproape negru, mi-a taiat rasuflarea, am sa-mi iau si eu unul asa. Si am sa-i inlocuiesc pe cei comuni, de parc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:
citat din mesajul lui huacin

ufff, mi-ati dat de gandit cu atata conversatie pe tema rasadurilor... eu ziceam ca nu fac rasaduri, dar nu mai sunt asa sigura... nu prea am loc, de ce sa fac rasaduri??? acum vreo 5 ani, eu ma chinuiam 2 luni si obtineam niste sfrijituri strambe (am 25 grade in casa - cresteau repede si fortate) si la piata apareau precupetele cu niste minunatii de rasaduri...



Problema cu precupetele este ca nu prea sti ce-ti vand. Ele au rasaduri de rosii, de castraveti de vinete... dar din care soi nu stie nimeni... Asa ca se merita sa pui rasaduri de chestii mai deosebite pe care le vrei in gradina.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput