Calendarul gradinarului vesel - 11

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns martie spune:

60 de cm?? Glumesti. Pai o sa inconjor pamantul . Data viitoare o sa numar semintele

Dar nu mi-ai zis daca ai tinut ceapa ciorii peste iarna afara. Ha??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Martie, ti-am zis,aia prinsa din seminte a trecut fara probleme,in ghiveci,in Bucuresti,afara.Acum cred ca se pregateste sa dea flori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina_R spune:

Mi-a iesit mie Black eyes Susan, dar aici e cald, sint peste 30 de grade. Le-am plantat in ghiveci, udat din abundenta si intr-o saptamina au iesit (ghiveciul l-am lasat in curte la soare, desi pe plic scrie ca trebuie tinute la intuneric). Chiar ma intrebam daca rezista la clima din Romania, eu am vazut in Africa de Vest.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Citat:
citat din mesajul lui Sabina_R

Mi-a iesit mie Black eyes Susan, dar aici e cald, sint peste 30 de grade. Le-am plantat in ghiveci, udat din abundenta si intr-o saptamina au iesit (ghiveciul l-am lasat in curte la soare, desi pe plic scrie ca trebuie tinute la intuneric). Chiar ma intrebam daca rezista la clima din Romania, eu am vazut in Africa de Vest.


Sabina, multumesc mult. Exact asa le-am pus si eu, cred doar ca e prea frig, asta e, am sa mai iau un plic si o sa repet operatiunea cand va fi cu adevarat cald afara.

B.nica, da, acum am inteles. Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Eu am asteptat ploaia weekendula sta...dar nu a venit neam! Nu ca nu m-am bucurat, dintr-un punct de vedere - am putut munci la gradina (sotul e deja exasperat, ma intreaba daca mai am multe de plantat...).
Ce am facut - am elimitat gradina de legume - asa, am scos afara 3 rasaduri de castraveti (m-am gindit sa-i scot pe rind, in fiecare weekend - macar sa nu pierd toate rasadurile daca mai da frig peste noapte - astfel in casa le merge foarte bine, unele din ele au deja si castraveti in miniatura deja formati... - ati mai auzit de "castraveti de dormitor"???? ) - iata-i, am mai plantat seminte de marar, coriandru, cimbru si inca ceva arpagic, fasole si de asemenea capsunii. Nu mi-am facut inca curaj sa raresc mazarea - acum arata asa (totusi mi se pare ca e soi cu urcare pe araci - mi s-a parut ca are un inceput de circei - dar o sa le mai urmaresc...
Ce am mai facut - am plantat cei 20 si ceva de bulbi de canna - i-am plantat pe linga gardul din spate - sper sa se vada frumos.
Am verificat si tufa de weigela, are mugurasi, la fel si trompeta turcului!
Gutuiul japonez arata asa cred ca o sa fie superb peste ani, cind tufa o sa se mareasca.
Mai am si doua plantute - una pe alb si una pe rosu - vad ca au inflorit, dar habar nu am cum se numesc - uitati-le aici si aici - poate ma lumineaza cineva cum se numesc...

Martie - si eu am plantat seminte (sau rizomi, sau ce sunt...) de ranculus galbeni - inca nu a iesit nimic, plus ca, sa nu rideti de mine..., dar nu m-am prins care e partea din saminta din care rasare planta, asa ca le-am plantat cumva intr-o parte... - inca nu a iesit nimic din astea. Insa am gasit plante mature in Hornbach - la 8 lei bucata si mi-am luat 4, de culori diferite - le-am plantat si le merge foarte bine, au numerosi boboci - uite aici una oranj si alta roz. Mie mi se par niste flori superbe!

Cit despre rasaduri...am un milion de rasaduri de busuioc (de vreo 5 feluri) - le-am rarit si le-am scos afara ca nu mai am loc in casa - daca rezista si mai cresc, ofer cu placere din ele ca eu nu am ce face cu atitea! Am mai plantat acum o saptamina seminte de rosii cherry (de data asta le-am plantat saminta cu saminta, ca sa iasa plantele la distanta, m-am invatat minte!), de vinete si de ardei Cayenne. Deocamdata au iesit doar cele de rosii, sunt chiar maricele. Mai am un plic de seminte, cred ca o sa-le pun si pe astea la rasarit. Am mai pus si semintele de gura-leului pitica la germinat - sunt curiasa daca ies.

Gata ca m-am intins ca o placinta cu mesajul asta....

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

LeeLoo, drept sa-ti spun nu stiu nici eu care e treaba cu mazarea. Cred insa ca sunt bune ambele variante. Eu nu o sa-i pun araci; prefer sa folosesc betzele pt plantele care au absolut nevoie de ele, de ex rosiile. La noi a ploua sambata, a fost chiar o rapaiala, dar nu de lunga durata. Tare buna a fost pt gradina. Ce haioasa esti cu "castravetii de dormitor"! Da-mi si mie vreo 2-3 fire caci la mine n-a crescut nimic din samanta pusa in gradina direct. As fi amatoare si de niste rasaduri de busuioc please caci al meu nu iesit in cofragele de oua. Iesisera niste fire si pe urma s-au uscat pur si simplu.... e a doua oara cand patesc asa si nu doar cu semintele astea.
Imi plac f mult panourile cu care ai delimitat gradina, sunt cumparate sau facute? Cat teren "agricol" ai, pare maricel!
Ce fel de araci sunt cei verzi pusi la castraveti? Ce frumoasa e si mazarea, cand ai pus in pamant semintele? Cercurile alea metalice de la randurile cu ridichi ce sunt? Hai ca am pus o groaza de intrebari, dar asa mai invat si eu.
Tala,multumesc pt raspunsul cu zeama de muraturi. F frumoasa Vinca minor - e doar albastra? Ce plantute semanate ti-au iesit, mie nu mi-a iesit nimic si sunt cam amarata. Da, asa e cu crusta, e de groaza cat de tare si bolovanos e pamantul la noi, cu toate ca am pus din cel vegetal pe deasupra si ud des zonele insamantate. Am repicat si eu rasadurile la modul ca am smuls cateva din cele crescute prea des. Am aruncat surplusurile caci am oricum f multe. Soacra nu te-a putut ajuta cu nici un sfat privind furnicile? Pe drum am vazut si eu destule, dar in gradina nu prea - poate pamantul adus in toamna nu le place.
Lacramioarelor mele le merge f bine, au mai crescut si am senzatia ca anul asta ma voi bucura de aceste flori. Yupii!
Canuta, la Hornach erau hortensii mari, inflorite, cu 59 lei dar nu m-am indurat sa dau atatia bani. Am gasit insa un pui/lastar rupt printre ghivece asa ca l-am luat si l-am pus la mustacit.
Ruscus, zatul de cafea e bun insa pamantul se intareste f tare de la el! Eu ma vazut asta la pamantul din ghivece. Are dreptate Canuta, hortensia iubeste semi-umbra si pamantul gras, afanat.
Olympia, sa va bucurati de salata atunci! Cum a fost in deplasare?
Martie, poti sa-mi spui Liviana daca vrei, e mai simplu. Ce haioasa ai fost cu visatul bujorilor! Intr-adevar sunt f frumosi si senzuali. Habar nu aveam de floarea Suzana cu ochi negri, dar e superba din ce vad pe google.
B.nica, ce inaltime trebuie sa aiba rasadurile de rosii cherry ca sa le pot muta afara?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
My Family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Eu sunt foarte suparataSambata am scos gladiolele si daliile sa le plantez si am constatat ca daliile mele alea mov sunt fleoscaite toate!Au degeratmi-a mai ramas una singura doar,si aia din alea mici,plus alea rosii!nu-s ce s=-a intamplaaat!Ca asa le-am tinut mereu,in camara,in sac,acoperite.Muscatele le-am scos,sunt uscate 99%,mi s-a uscat si ghemul,mor de ciuda,facea niste flori superbe!ce iarna oribila!
fetele,daca vrei vreuna lacramioare,sa-mi spuneti,ca la mine s-au inmultit ca nebunele si mi-au cuprins si celelalte flori,trebuie sa le raresc si e pacat sa le arunc daca vreti careva.
Voi de unde v-ati cumparat magnoliile?eu nu am si as vrea si eu,dar nu prea mica,sa astept 5 ani sa infloreasca,vrea mai mare.Preturi ceva stiti?

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Valentina, eu ma inscriu pe lista pentru lacramioare
Valentina, am vazut in iarna o magnolie superba care avea frunzele ca de ficus si erau vesnic verzi, era uriasa si in forma conica, absolut superba dar costa doar 4000leiIncearca pe la serele Stefanesti (din Andronache)
Liviana, in legatura cu furnicile soacra-mea mi-a dat Decis pe care l-am folosit pt ca erau ff multe si nu merg aruncate in tomberon, ca limacsii.
Eram cam suparata ieri ca am facut niste afaceri cam paguboase, dar imi ziceam ca tot timpul mi s-au compensat cu altceva si iata ca n-am asteptat prea mult: am admirat de vre-un an o curte absolut superba (de pe langa mine) cu un gard acoperit de trompeta si mi-am ingrosat obrazul si l-am trimis pe sot sa ceara. A ajutat si faptul ca avem un copilas dragalas si ca oamenii din acea curte sunt deosebiti si uite cum m-am pricopsit cu o gramada de trompete inca niste fire de mana maicii domnului, niste tulpinite acoperite de puf dintr-un copacel care creste intortocheat, niste visini negri si niste ciresi amari si inca un copacel ornamental. I-am plantat ieri (asteptand ploaia....) si ne asteapta oamenii aceia draguti si la sfarsitul lui august sa ne dea butasi de trandafiri (obtinuti prin vitro) si altele. Sper sa se prinda ce am pus ieri...
spor!

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

am fost o fuga in bricostore (ce bine ca am serviciul aproape...) si uite asa am aflat ce plantuta este cea de care va intrebam eu - cea cu flori rosii si albe - se numeste "Pieris" sau "Tufis de lacramioare" si ca seva ei e foarte otravitoare...

Liviana - daca ne vedem joia asta...() iti aduc doua rasaduri de castraveti, fara probleme. De fapt ti-as aduce si de busuioc - doar ca sunt mici inca, abia i-am rarit, dar in 2 saptamini o sa creasca de poti sa-l plantezi in gradina! Asa ca bifeaza-le!
Si acum sa-ti raspund la intrebari... panourile cu care am delimitat gradina sunt luate de la hornbach - se numeste gard vinatoresc - cred ca a fost cam 35 lei bucata (eu le luasem sa delimitez gradina din fata sa nu-mi mai roada catelul plantele, dar uite ca pina la urma le-am folosit la cu totul altceva...) - cred ca in total gradina de legume are dimensiunea de 10x5 - deci vreo 50 mp (sotul zice ca e cam mare, dar eu as vrea sa fie aerisita....
Aracii de la castraveti sunt tot de la hornbach (se vede deja ca eu sunt fan hornbach...) - sunt din plastic si costa vreo 2 lei buc (fata de cei de la brico care sunt de la 8-9 lei in sus...e drept insa ca sunt metalici pe interior). Cercurile metalice sunt "ramasitele" serei - am avut o folie cu gauri peste ele - se forma ca un fel de tunel - au ramas acolo, dar trebuie sa le scot.
Ce m-ai mai intrebat? A, de mazare - pai am plantat-o pe la inceputul lui martie - am citit pe ea ca se planteaza in "mustul" zapezii.

Si ca tot am vorbit de rasaduri o intrebare pentru fetele pricepute - cele de ridichi cam cind ar trebui sa le raresc - tot cind au doua frunze?

Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)
Poze
Povestea nasterii lui Tudorel

Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding
John D. Rockefeller, Jr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Doar 4000 Tala?Aaa,la banii mei,imi una mai marescump soro,scump!
Duminica iti aduc lacramioarele,pana atunci nu ma mai duc la mosie.In ce parte a Bucurestiului stai?

"La vita e bella"
www.lizidesign.com/" target="_blank">Bijuterii hand made
De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput