Calendarul gradinarului vesel - 11

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

La mine mai toate plantele au trecut cu bine iarna. Exceptie au facut 3 tuia plantati in primavara trecuta, cu inaltimea de cam 1m. Cand a nins zapada i-a culcat si i-a facut una cu pamantul. Unii si-au revenit dar acestia nu. De stiut ca printre lucrarile de toamna este bine sa se afle si infasuratul cu sfoara a bradutilor mai mici de 1.5m. Altfel trebuie ca dupa fiecare ninsoare sa-i scuturi de zapada ninsa. Si daca pleci o saptamana in concediu si tocmai atunci ninge... Pa!
Am mai plantat anul acesta inca 10 tuia superbi (cam 1.5m) luati de la Hornbah cu 70 de lei bucata, niste crini si niste dalii habar n-am de care din niste radacini primite de la o vecina.

Am probleme mari cu Lemnul Cainesc care a fost atact toamna trecuta de un soi de fainare. L-am stropit anul acesta cu un fungicid sitemic dar ma tem ca n-are mare spor. La noi in oras mai toate gardurile vii au fost atacate anul trecut de acest fung. Cand am fost asta toamna la Paris am vazut ca si in gradina de la Luvru (de altfel foarte ingrijita)tufele si gardurile vii din Lemn Cainesc aveau aceeasi problema (frunzele, normal de un verde lucios, sunt acoperite de un fel de faina alba).

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruscus spune:

merci pt raspuns, am sa o mut diseara, bine ca nu am nenorocit_o, asa e cand esti incepator

numai bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Sunt in "deplasare" pana luni, asa ca doar va citesc...
Zilele trecute, intr-un acces de nervi draga mea fetita a aruncat cu cablul de transfer date dupa frate-sau si cand a cazut cred ca s-a desprins ceva inauntru, ca nu mai vede camera. Asa ca,am pauza si la pozat!
Salata mea creste frumos, Liviana. Am pus-o in primavara asta in doua etape, sa nu se faca toata odata.
Simali, n-am patit pana acum fainare la lemn cainesc, de fapt, in afara de tuns cateodata, chiar nu i-am dat niciun fel de ingrijire si-l avem de-o viata.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Ce ma mai plangeam de ploaie si ce bine mi-a prins, in sensul ca am putut sapa gradina, am maruntit pamantul, s-a inmuiat crusta aceea si am reusit sa sap. Doamne, ce forta au plantele astea sa iasa prin asa ceva.

Am avut si eu hortensie cumparata, am asezat-o la umbra si tot a murit... eu cred ca cea mai buna idee e cum zicea si Ibelciug, sa iei de la cineva, aclimatizata...astea din import sunt tot felul de ciudatenii care nu se adapteaza prea bine.

Auzi B.nica, ti-ai plantat ceapa ciorii in gradina? Nu stiu ce sa fac, sa o mai las in ghiveci? Sau o pun acum?

Am auzit de bujor rosu din Brico Store, maine sunt acolo, am si eu 3 tufe, si inca 2 bujori, unul am uitat ce culoare si unul un soi deosebit care, fiind la umbra, abia rezista de la an la an, un firicel. Dar de cand am vazut pozele cu bujorii de pe blogul Olympiei, am facut o obsesie pentru bujori... ii visez noaptea, n-am pomenit asa ceva.

Azi am plantat 10 gherute de Ranunculus, cred ca sunt rizomi... n-am mai vazut pana acum, arata ca niste gheare, de aia ii zice si piciorul cocosului. Are cineva? Ies asa frumoase florile ca in poze? Sunt chiar curioasa.

Si am o mare intrebare. A semanat cineva seminte de "Suzana cu ochi negri"?? Anul trcut le-am tinut in apa (asa fac cu toate semintele si germineaza mai repede) si nimic, n-a iesit nimic. Anul asta le-am lasat doar putin in apa, le-am pus in pamant afara, in ghiveci de fapt.. la soare... si iar, NIMIC!!! Aveti vreo superstitie legata de planta asta? Am vazut planta la o vecina acum cativa ani, era sa lesin , o superbitate... dar ce are de nu rasare?? Am semanat-o prea devreme?

A... si inca ceva...stateam eu in curte, numaram florile de la ciresi, sa vad cate cirese o sa mananc la vara... cand vad ca parul pitic are toate frunzele rasucite si aproape arse, dar intr-o faza destul de avansata. Si e exact langa un cires, o sa ia si ciresul precis. Si acum sunt infloriti? Aveti idee cu ce sa dau?

Leeloo, sa stii ca am facut niste poze, nu le-am descarcat ..dar cred ca sunt urate, era asa intunecat afara, de la vremea de ploaie...sa vad ce fac, parca nici nu-mi vine sa le pun pe blog. Nu stiu ce-am avut anul asta... am ratat brandusele, am unele crem, sunt chiar deosebite. Unele mov gigantice... am ratat si zambilele, toporasii, n-am facut nici o poza... a picat si Pastele prea devreme, n-am avut timp de nimic.
Sa stii ca mi-am luat si eu acum niste ani zambile rosii, albastre etc, nu-mi mai amintesc exact, oricum erau niste culori atipice. Si in primul an au iesit culoarea din poza, iar in anii urmatori au devenit toate roz.

Ah, ce-am mai vorbit, sunt in campanie, se vede (de primavara)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Martie,nu stiu ce v-am spus de ceapa ciorii;eu am incercat acum 2 ani sa o cultiv din seminte (si din 10 pliculete de la firme diferite,) pana am reusit sa am o tufa micuta,a stat afara toata iarna,acum este bine,am mutat-o intr-un ghiveci mai mare si am impresia ca o sa faca flori.
Stiu care s-au prins:acelea care erau in acele hartiute(?) rotunde;de fapt acum cred ca secretul este sa le tii pana germineaza (ca si pe fragute),intr-o cutie din plastic transparenta cu capac,astfel incat sa fie umiditate constanta si lumina.
Am luat de la Kaufland niste ghivece cu ceapa ciorii ,le-am tinut in casa si s-au uscat,chiar azi am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Ruscus, au inflorit papadiile

Fetelor cum scap de furnici? am o zona (unde am pus coriandru si praz) si cred ca mi-au mancat toate semintele, sunt cu miile....
Azi am gasit in pamant si coconi de fluturi (zice soacra-mea, eu nici n-am avut putere sa mai uit cu atentie la ei... - cu exceptia ramelor si a buburuzelor urasc ganganiile)

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Martie, incearca cu zeama bordeleza (sulfat de cupru) la plic, ca si ciresul si parul il suporta. Stiu ca interdictie la el au doar piersicul si caisul.

Pene colorate... cate putin din toate!

album
gradina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

B.nica, stiu eu ce-ai spus, ai spus ca ai luat-o din Kaufland. Eu n-am treaba cu Kaufland, dar direct acolo m-am dus si mi-a placut mult cum arata si am cumparat si eu. Tu o ai peste iarna afara?? Eu stiam ca trebuie s-o bagi la ghiveci iarna.
Sa stii ca ti s-au uscat ca nu ai udat-o, am observat eu, e foarte betiva, pe ghiveci scria o data pe saptamana, dar e mult mai setoasa. Am s-o pun afara, sper sa nu mananc ceapa cu pipi de pisica, nu stiu, dar s-au inmultit rau de tot pisicile aici. Eu le ador, dar deja ma cam calca "pe coada". Nu mai am loc de ele in gradina. Am un papagal de caine..

Tala, nu am idee de furnici.. nu o fi vreun gandac sa le manance? Si nici nu aveam idee ca ele cara semintele.

Ruscus, da... "gazonul" meu e plin ochi de papadii, un camp galben, cica e gazon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Olympia, multumesc, chiar am sa caut, sper sa nu fie tarziu sau sa afecteze florile. Oricum si daca nu fac nimic am sanse sa pierd fructele.

Mi-au crescut rosioarele cherry (galbene si rosii), bai nene, cred ca pana la "penzioara" o sa am ce face. Daca stau eu sa le raresc pe toate cate au iestit, cred ca ma apuca toamna. Asta ma enerveaza la rasaduri, raritul asta.. Am sa dau din ele cadou, nu mi-am imaginat ca din 2 plicuri imi ies 3 milioane de plante, daca stiam puneam un sfert de plic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Hai ca esti nostima Martie!Nu stiai ca dintr-o samanta iese o ..ditamai planta?Sa vezi cand or sa creasca mari!
Rosiile,mai ales astea tip "cherry",cresc f. mult!Sa lasi 60 cm intre ele.

Mergi la inceput