FIV 269

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

yarrina: sunteti absolut siguri de diagnosticul de azzospermie? Noi am trait 5 ani cu ideea ca este azoospermie (desi acum vreo 15 ani am ramas insarcinata cu sotul meu) , dupa care am facut o spermograma la Bucuresti, la dr. Matei, care ne-a dat sperante: oligoastenoteratozoospermie. Nu vreau sa va dau peste cap, vreau doar sa fiti siguri ca este azoo. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am repetat si noi spermograma de 2 ori si acelasi rezultat...la 2 clinici diferite. Dupa care am consultat un dr urolog la Bucuresti, Damian, care ne-a spus acelasi lucru. Este si FSH-ul de 3 ori cat valoarea normala deci e clar ca problema exista. Eu nu am ramas niciodata insarcinata si facem neprotejat de 4 ani. In ultimii 2 chiar am facut 'pe ceas', fara sa stim care este problema, si cand am vazut ca nu se intampla nimic mi-am facut eu toate analizele care au iesit ok si apoi sotul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

yarrina: si noi fuseseram la 2 clinici diferite din provincie si ambele ne-au spus ca este azoo, si noi am ajuns la Damian, insa noua, dat fiind ca analizele sotului erau ok, ne-a dat sperante pt. biopsie. Am facut primul ICSI cu biopsie, dupa care am facut FIV cu donator, deoarece sotul nu a mai dorit sa treaca prin biopsie testiculara, mai ales ca nici calitatea spermatozoizilor de la biopsie nu fusese cine stie ce. Dupa cel de-al treilea FIV intrerupt, am fost la dr. Voinea, sa vedem daca i-ar putea face sotului meu o operatie de bypass , astfel incat spermatozoizii sa ajunga in sperma. El ne-a trimis la dr. Matei pt. a reface spermograma si iata surpriza: exista spermatozoizi in sperma, asa ca nu a mai fost necesara nici de operatie, si nici de biopsie la eventualul viitor FIV. Orice ar fi, multa bafta iti doresc.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Si noi cand am ajuns prima data la Sibiu dr la care merg eu ne-a zis sa incercam o biopsie ca nu se stie niciodata insa sotul nu vrea sa riste...s-a impacat deja cu ideea si deocamdata a zis ca nu vrea biopsie mai ales ca nu sunt sanse sa gaseasca ceva...a zis ca poate la al doilea copil va avea mai mult curaj. Ma sprijina foarte mult desi la inceput am crezut ca nici nu va vrea sa auda de donator dar nu...isi doreste enorm un copil si din moment ce se va naste in casa noastra este al lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Adhnana bineee faci fiv scri la fiv iar la mamici nu vi sa bagi un ochi sa ne mai povestesti de Bogdan cel nazdravan.Tin pumnii sa iasa macar de un fatior/fratioara

Ioana de abia astept pozeleStii ce m-a intrebat Sofia azi dimi cand s-a trezit?Megem iucam cucu-bau u Ladi i Iana?Te looog!

Bafta multa tuturor fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

yarrina: in niciun caz nu as fi "insistat" sa faceti o biopsie, desi unele cupluri au reusit sa aiba copii prin biopsie. Sotul meu insa a trecut greu peste biopsie si nu a vrut sa o repete (asta cand inca credeam ca are azoo). Vroiam doar sa fiti siguri ca este vorba de azoospermie, sa nu descoperiti ca noi, peste ani, ca de fapt exista spermatozoizi... Atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Stiu Tabitha...si noi ne-am pus intrebarile astea. Am zis ca o sa mai repetam o data spermograma sa vedem daca s-a schimbat ceva. Dar avand in vedere FSH-ul...nu cred ca aceasta glanda a secretat vreodata ceva si nici nu se va intampla ceva vreodata. Dr Damian de care noi am fost tare impresionati ne-a spus foarte cinstit ca sanse nu sunt si sa ne gandim foarte serios la donator sau adoptie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

thabita, AMH de 0,79 nu e cel mai tare rezultat pe care il asteptai, dar nu e o tragedie. AMH scade cu cativa ani inainte ca FSH sa creasca si cu si mai multi ani inainte de ovulatie. asa ca io zic ca vreo 5-6 mai ai de lucru bine.
inhibina B este o analiza irelevanta pt ca e un hormon fluctuant care nu trebuie luat in calcul asa cum e AMH.in sensul ca daca iei la diferite ore, poate iesi diferit in aceeasi zi.
eu am AMH 0,66, la fiv 1 raspuns prost-protocol lung, la fiv 2 raspuns bun, cu protocolul cu AC. asa ca nu te stresa! relaxarea e primul ingredient necesar la fiv!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

yarrina, ai vazut?
bataita meriti, nu alta!
acum sa fii atenta ca daca nu toti foliculii au aceeasi dimensiune, nici asta nu e mare tragedie. se pot punctiona si de dimensiuni diferite, dar relativ apropiate. tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Sper sa creasca...ii si simt cum cresc...am o presiune in burta de parca deja sunt insarcinata. I-am scos azi la plimbare...i-am tinut la soare...le-am cumparat bunatati...Au toate conditiile sa creasca...n-au de ales. Oricum nu ma asteptam sa mai apara ceva...eram in Z6 de stimulare. Dar se pare ca mai erau cativa mititei care nu s-au vazut. Stiu ca trebuie sa aiba minim 18 mm...si mai mult de 12 zile de stimulare nu are rost sa faci ca le scade din calitate. Asa mi-a povestit dr.

Mergi la inceput