FIV 269

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Mai am cateva intrebari la voi daca ma puteti ajuta:
1. Punctia doare?
2. Punctia sau ET se face cu vezica plina ca si la Inseminare?
3. Te suna in fiecare zi sa-ti spuna evolutia embrionilor? Cand stim ca ajung in stadiul de vlasto, daca ajung?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Citat:
citat din mesajul lui yarrina

Mai am cateva intrebari la voi daca ma puteti ajuta:
1. Punctia doare?
2. Punctia sau ET se face cu vezica plina ca si la Inseminare?
3. Te suna in fiecare zi sa-ti spuna evolutia embrionilor? Cand stim ca ajung in stadiul de vlasto, daca ajung?


1. nu doare NIMIC. esti anesteziata. daca incepi sa zici Tatal nostru, pe la faza cu painea noastra esti deja in lumea viselor.
2. vezica very goala.
3. da. te suna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Anesteziata de tot?! Eu stiam ca partial parca....
Deci am scapat de stresul vezicii pline. Ma gandeam ca si ET-ul se face tot cu vezica plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

yarinna - eu de exemplu toate ET-urile le-am facut cu vezica plina. Si din cate stiu cam asa se fac.
In mod normal nu se umbla zilnic la embrioni. La 24 ore esti anuntata cate ovocite ferilizate ai, la 72 ore se verifica iar embrionii si se decide daca sunt lasati la blasto si se mai uita la ei dupa 5 zile cand este si ET.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

yarinna, mie la ET mi s-a cerut sa am vezica plina.


mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Uff...tot timpul sunt stresata ca voi face pe mine cocotata pe masa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Tabitha, ai mai repetat spermograma de atunci?Si eu acum un an am avut aceeasi experienta ca a ta, cu gasirea unor gigei, cu clasica intrebare, "Sunteti sigura ca sunt ai sotului?","Da, sigur, uitati-i, !",ca apoi, la urmatoarele spermograme sa dispara in mod stupid acei gigei,avand numai cativa si aia morti, "sugestia" tratament cu Puregon, totul a fost de fapt o mare pacaleala, ca am ajuns tot la biopsie, diagnostic azoo.Specific ca sotul nu a luat nimic inainte de aceea spermograma buna, nici dupa, numai la 3 luni, cand deja "se evaporasera" gigeii a inceput puregonul.Eu vreau sa te avertizez, nu vreau"sa-ti tai aripile", dar sa nu patesti ce am patit eu, si alte fete.
Sincer, m-as bucura enorm sa fi scapat de pacatoasa asta de azoo si sa treci cat mai repede la odisee.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela74 spune:

Yarinna eu am facut 2 ET cu anestezie locala si cu vezica plina.Sa nu mai spun ca la primul,am baut niste suc de fructe natural care m-a facut sa ma dau jos de pe masa,sa merg la toaleta Atentie mare fetelor,doar apa inainte,sa nu patiti ca mine,am crezut ca mor de rusine.
Balanta tin pumnii pentru un beta frumos.
Catalina pup fata.

2010 va fi anul meu norocos
DOAMNE AJUTA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

adipapazi: merci de incurajare. Eu din pacate am raspuns din ce in ce mai prost la toate stimularile de pana acum (3 la numar). O sa vedem cum o sa ma descurc la urmatorul FIV.

Yarrina: in 2005 am facut ET cu vezica plina in Turcia, in 2008 am facut cu vezica goala in Ungaria. Ori au metode diferite, ori s-au mai "modernizat", ori cine stie...

Andrabirni: am facut o spermograma in noiembrie 2009 si una in ian. 2010, care a iesit mai buna decat cea din noiembrie, moment in care am si congelat. Acum, ce-o fi o fi. Daca o sa facem ICSI la o alta clinica decat cea la care am congelat (inca nu suntem decisi unde facem urmatorul FIV) si daca nu se vor gasi gigei, psihic suntem pregatiti de donator, caci suntem obisnuiti cu ideea asta de cativa ani. Oricum, multumesc f. mult pt. opinie si ca mi-ai spus despre experienta ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvonne spune:

Roxi25 - Multumesc ptr. informatii. Am fost la PROMED la consultatie si dr. Bolintineanu mi-a explicat ca FIV-urile incep sa se faca din luna aprilie. Urmeaza sa aflu rezultatele de la analizele date (cele care se fac ptr. FIV) si probabil o sa incep din aprilie. O sa fiu atenta sa vad daca ea o sa-mi faca toate ecogr. si punctia. Vreau sa stiu daca ea lucreaza in echipa si cu alti medici, sau ea face absolut tot? Mai ales ca atunci cand am intrebat ce tratament imi face, ea mi-a raspuns ca din pct. ei de vedere ar incepe cu protocolul scurt (si cu menogon). De aici am dedus ca urmeaza sa se consulte si cu alti medici. Intr-adevar nu se lucreaza samb. si dum. la PROMED. Am avut de facut analize de ziua 2-a si a trebuit sa merg la alt laborator. Sper ca din aprilie sa se lucreze si sambata si duminica. Ptr.ca atunci cand am de facut injectiile sa nu fiu nevoita sa le fac in alta parte. Bafta multa si tie.

Mergi la inceput