FIV 269

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Amy fi-i optimista ca ajuta foarte mult!! Asa eram si eu necajita ca am prea putini foliculi si s-ar putea sa amanam FIV-ul dar m-au incurajat fetele si am sperat si eu si am gandit pozitiv de s-au dublat aproape peste 2 zile. Conteaza f mult psihicul.
Intrebare intrebatoare: se extrag ovocite doar din foliculii care depasesc 18 mm? Si daca ajunge doar 1 la 18 mm...se extrage doar din ala? Sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Se punctioneaza toti foliculii si se extrag toate ovocitele existente. Este posibil ca nu toti foliculii sa contina ovocite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am inteles Catalina. Multumesc mult! Ar trebui sa-ti pui titulatura 'mama Dolores' ca pe toate ne ajuti si ne asculti si ne explici. O sa te rasplateasca Doamne Doamne pentru asta cu un .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:



Iote ca titulatura asta nici ca mi-a trecut prin cap. Multumesc , oricum.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi25 spune:

buna yvonne, dr bolintineanu nu este incepatoare, din cate stiu a facut FIV la medlife si are specializarea in aceasta procedura; mi s-a parut foarte competenta, atenta la analize, experienta mea a fost f placuta comparata cu alte clinici si alti doctori din bucuresti; a fost prima dr care mi-a spus ca avand ovulatia foarte tarziu in ziua 17, e posibil sa scada calitatea ovocitelor si sa fie si asta o problema; monitorizarile de ovulatie sunt f ok, mi-am facut in vreo 4 clinici, dar aici mi s-au parut cele mai bune


la clinica sunt mai multi doctori, in cazul meu dr bolintineanu a lucrat cu dr coricovac, care mi s-a parut foarte draguta si m-a ajutat cand am avut nevoie de informatii si sfaturi; am inteles ca ele lucrau in echipa si la medlife

mi s-a spus ca momentan nu lucreaza sambata si duminica, dar cred ca isi vor schimba programul ulterior cand vor face face fiv-uri, nu vad cum ar face altfel; din experienta mea, am invatat ca e bine sa verifici si sa intrebi cat mai multe lucruri, sa stii la ce
te poti astepta

sper sa te ajute experienta mea, desi doar de la inseminari

multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Madalina28 ce dulcica e Sofia, m-am topit dupa ea, ca si dupa Vladut de altfel. Asa a zis Sofia, vai ce dragut...si eu am cam ramas cu gandul la ea. Deci ramane valabila oferta cu bona de ocazie, da?...cand aveti nevoie, ma ofer voluntara.. O sa incarc pozele pe un site si o sa le pun aici, dar sunt cam incepatoare si va mai dura un pic.
Amzulica si Luca e o dulceata de copil, sa va traiasca si ma bucur mult ca v-am vazut.

Salut toata gasca vesela de la intalnire, m-am simtit tare bine cu voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Yvonesi eu am auzit de Dr. Bolintineanu recomandata de dr. Cosmin Mihailescu - f. bun ecografist la care ma mai duc eu asa cand am cate o urgenta pe creier. In rest, nu stiu nimic despre clinica noua. Unde este?
Cat despre acupunctura, unde faci? E f. important acupunctursitul ca sa zic asa si mai ales daca stie si centri care se recomanda pentru problemele noastre. Eu am renuntat sa mai merg la una dupa ce mi-a paralizat un nerv fo 3 luni si apoi si-a revenit singur, de era sa ma operez cu laser de nodul in calcai sau asa ceva, ca asa spusese un ortoped, dara pana la urma nu a fost asta Dr. din Austria cred f. mult ca acupunctura ajuta si daca mai e insotita si de homeopate, dar recomandate bine, ei accepta tot ce este in afara medicinei traditionale si chiar le imbina cu tratamentul de FIV, ceea ce l-a noi nu s-a ajuns inca.
Daca i o adresa de mai, da-mi-o pe PM si iti dau o copie cu centrii de actionare la acupunctura care mi-a dat-o o acupuncturista di Austria, toti cei ce fac asta (adica dr. nu tu!) vor intelege centrii. Eu cand i-am zis la a mea unde si cum sa imi faca, habar n-avea de centrii astia. Poate imi recomanzi si mie unde ai fost. De asemenea, pentru cine stie si a mai citit, ei fac acupunctura inainte si dupa ET. Deci e ceva.....
Vorbind iarasi despre a fi sau a nu fi vezica goala la ET, cred ca deoinde de tara, deci cate bordeie atatea obicee. Cred ca depinde cum vede dr. mai bine la ecograf, asta nu inseamna ca daca e goala vor fi nereusite. Uitati la Unguri sunt destule reusite si ei fac pe vezica goala spre deosebire de Austria unde fac cu ea plina. Deci, eu am trecut prin ambele variante, si ce daca?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

tabitha, vreau sa iti multumesc pentru raspuns. Imi cer scuze ca nu am facut-o mai devreme, dar vineri imi picase netul la servici, iar in weekend nu am avut acasa laptopul.
Te intrebasem, pt ca si eu am trecut printr-o stimulare intrerupta din lipsa de raspuns, si eram curioasa pe cand sa astept CM-ul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sufletel_80 spune:

Buna fetelor,

eu cred ca, vezica plina este necesara in cazul in care transferul se face sub ghidajul unei ecografii abdominale. Eu am facut FIV si cu vezica goala - caz in care inainte de a introduce cateterul dr facea o eco intravaginala, si cu vezica plina - cu observarea pozitionarii cateterului prin eco abdominala ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

spunea cineva mai sus de clinica Promed...este a dr.Predoi-seful sectiei de mmf de la Medlife...si sunt la inceput de drum...nu la inceput de Fiv-uri...cat succes au avut pana acum...se vede in rata reala de reusita a Fivurilor de acolo.
dr.Bolintineanu a facut parte din echipa dr. Predoi de Fiv de la Medlife...acum nu mai este la Medlife...eu am facut primul FIV cu ei in 2008-a fost o experienta naspa...pe care am relatat-o pe aici...nu mai stiu pe unde...insa mie una madam Bolintineanu nu mi-a vazut un hidrosalpinx de toata frumusetea si ma punea sa continui cu Fiv-ul.

Mergi la inceput