BIOGENESIS FERTILITY CENTER(14)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

catalina, 2 intrebari am pt tine:
1. cand se ia aspenter? dupa puctie? cate pe zi? adica ce gramaj? pana cand?
2. eu am cM de 25-26z. PGR de z 21 (care la mine nu stiu in ce masura e z21, de aceea l-am facut si in z19, si in z20, sin in z21) este intre 6 si 7, valorile normale fiind in faza lutela cuprinse intre 2 si 15. ce imi sugerezi pt dupa ET? cum e cu diferena dintre pgr seric si cel din uter?
multumesc mult de respunsuri, stiu ca ma vei lamuri.


adipapazi - in mod normal in schema de sustinere data de catre medicul meu , aspenterul este administrat dupa punctie (o tableta de 80mg/zi). Eu avand probleme destul de mari cu endometrul iar uterul meu destul de suferind dupa prima pierdere de sarcina, iau aspenter de la inceputul stimularii, il opresc cu o zi inainte de punctie si reiau dupa punctie.

Despre progesteron....repet este teorie medicului meu....progesteronul seric nu are nici o treaba cu cel din uter de care noi avem nevoie dupa ET. De aceea nu se dozeaza progesteronul din sange. Pentru ca in cazul in care luam progestron injectabil (medicul meu nu recomanda nici o forma de progesteron sintetic) sau pe cale orala atunci este logic ca progesteronul seric sa iasa f. mare. Daca folosim progesteron local(utrogestan, crinone) atunci progesteronul seric iese mult mai mic ceea ce nu inseamna ca uterul nostru nu primeste cantitatea de care are nevoie embrionul.De aceea se administreaza cam doza maxima care se presupune ca acopera orice deficienta de progesteron. (8 tablete/zi utrogestan sau in cazuri disperate 1 crinone + 400mg utrogestan-oral).

Iti pot da exemplu concret in z14 de la punctie (in sarcina), progesteronul 235ng/ml.(s-a luat progesteron oral)
In ziua 19 de la punctie (progesteron local) , progesteronul 41,7 ng/ml.

In cazul meu progesteronul arata cam asa :

z21 - 15,26ng/ml (vn 5,16 -18,56)

Sper ca ai inteles ceva din to ce am insirat aici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns goggy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

goggy pe cand ai eco, cand asculti inimioara?




Am o programare maine ( dar nu sunt foarte sigura ca pot sa ajung ) si una marti seara..... deci, cel mai probabil, marti

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

catalina, pai aveai valoare belea de z21!
deci, dc am 6 utrog/zi intravaginal, sunt acoperita, sa inteleg?
saru'mana de raspunsuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Eu nu am avut niciodata mai putin de 8 utrogestan/zi.
Iar acum nu as mai folosi altceva decat crinone....(+4utrogestan pana prin saptamana 12).


Edit - 1 crinone are cam 1,25gr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Despre progesteronul meu in z21 nu stiu cat de ok este..... pe vremea cand imi imaginam eu ca pot face copii fara ajutor tot timpul se taia cu rosu valoarea (ma obsedeaza culoarea rosie pe analizele mele :)) ) si se sublinia ca progesteronul este mic si mi se administra utrogestan.....

Mi se explica ca ar tb sa fie peste 20.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pysypisi spune:

Buna fetelor
E super ca a venit in sfarsit primavara!!!
Acum pot sa ies si eu la plimbare,bebe creste,totul este ok,dar din pacate cresc si sunculitele...
Dati-mi idei...ce mancaruri sa pap si sa nu se mai depuna prea multe suncute....
Va pupik pe toate

+19
DUMNEZEU MI-A INDEPLINIT VISUL!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella28 spune:

Am fost sunata am programare vineri de la 14.00.
Deci...care mai vine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalina2307 spune:

Io. Da nu stiu ora.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katiya spune:

Buna fetelor.
Si eu vin vineri dar la 13:30.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns education spune:

Pysypisi eu mananc mai mult salata cu ridichi alaturi de gratar , urzici - cu usturoi, spanac , rosii cu cas.......tot de astea ...cu toate k nu prea am apetit.Persista starea de greata.
Sper sa pot manca miel de Paste k imi e o poftaaaa.....

Mergi la inceput