Fiv in Ungaria 96

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andrada.P spune:

Crisis felicitaaaaaari!!! Ma bucur mult atat pentru adoptie cat si pentru sarcina naturala! sa fie intr-un ceas bun! Sarcina usoara!

Dragelor din ce spuneti voi, mie nu mi se pare ca s-au marit preturile fata de 2 ani (fix!) cand am facut eu FIV la Budapesta. Am platit atunci 1500 Eur pentru fiv standard. ICSI era 500 Eur, AH 200 Eur, criogenare 200 Eur.

Tamarillys eu am plecat de la Budapesta 4 zile de la ET la 72 de ore. Banuiam ca atunci s-ar implanta si mi-a fost frica dar l-am intrebat pe PK si mi-a spus ca e ok. Am facut 13 ore pe drum iara doua zi am mai mers si la servici si am stat 12 ore intr-un stres f mare pt ca aveam de terminat un proiect. Urmatoarele zile am stat acasa dar tot cu stres. Cu toate astea s-au prins 2 embrioni din 2. Cat priveste stresul in timpul sarcinii, stai linistita ca nu e o noutate. Toate suntem asa dupa atatea asteptari si fiv-uri... So, relax!

Samira bebelusi lipiciosi iti doresc!

Mami_vreau tin pumnii la fertilizat de oute!

Adinuto bafta la ovitrelle si maine la analiza de sange!

toate unguroaicele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

suntem acasaaaaaaaaaaaaaa...cu 2 embrionasi la purtator.
pe 29 Martie avem testul de sarcina.

am platit 1500 euro...echivalentul a 390.000 forints...pentru care am primit factura...scuzoaie da am uitat sa cer de la receptie lista cu costurile defalcate pe fiecare chestie in parte...da exista sigur o astfel de lista...am vazut-o eu azi...ca a mai cerut cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

samira33 sa se cuibareasca bebei acolo la tine in burtica .Apropo,cat mai stai la Budapesta? Vad ca va place acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33

suntem acasaaaaaaaaaaaaaa...cu 2 embrionasi la purtator.
pe 29 Martie avem testul de sarcina.

am platit 1500 euro...echivalentul a 390.000 forints...pentru care am primit factura...scuzoaie da am uitat sa cer de la receptie lista cu costurile defalcate pe fiecare chestie in parte...da exista sigur o astfel de lista...am vazut-o eu azi...ca a mai cerut cineva.




brava fatalica
sa ai grija de tine si de pui
ce ai primi pt sustinere?
te asteptam acasa, cand plecati si cu ce plecati?

pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Bravo Sami! Sa stati impreuna toata viata! Facem galerie pe 29!!!!!Zi-ne si noua de tratamentul de sustinere. Ti-a dat si tie doxiciclina? Metypred? Alt cortizon?
Andrada, amultumesc! Sunt convinsa ca toata lumea e stresata in sarcina. Doar ca eu il mai am si pe sot care ma alimenteaza. Eu pe el si el pe mine!
Mairis, oare dupa ce se ghideaza K cand da crinone? De ex Samirei nu, tie da!
banuiesc ca nu v-a dozat progesteronul. I-ai zis cumva ca vi merge la serviciu imediat cand ajungi acasa? Ma gandesc ca poate da crinone gandindu-se ca mare parte din utrgestan se elimina, iar la serviciu clar nu poti sa stai intinsa dimineata si la pranz.

Am rezervat si eu camera la Korall. Gata....toate-s pe pozitii!

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot, proteina S 51%
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

acu sunt in masura sa va dau toate detaliile ...sa intelegeti ceva...ca Fivu asta a fost bucuclas pentru noi:

-asadaaaaaaaaaaaaaar....in zilele de monitorizare...doftorasu cu ochi albastri...imi arata pe monitor muuulti folicului pe ambele ovare...ca nice growing endometrium....ca plenty of compact folicules...etc etc.

-eeeee....cand au ajuns toti foliculasii mei la 15 mm...pe aia de pe dreptu....i-au apucat dracii...ca au ramas la 15 mm...au crescut doar aia de pe stangu.
a incercat sa le dea un sut in dos dr. K in ultima zi-aia cu Ovitreluu si mi-a mai dat 2 Merionale in dimineatza respectiva...da...degeaba...ca ei-foliculii de pe dreptu...caposi frate!!!...tot la 15 mm au intepenit.

-deci....la punctie am avut 4 ovocite mari si late...luate de pe stangu.
imediat dupa procedura...m-am tuflit de tot...ca doar stiti...io stiam si asteptam...fara numara,fara numar.
a zis doftorasu ca le face Icsi...ca-s putini...sa le maximizam sansele de fertilizare etc etc.

-a doua zi...am aflat vestea ca s-au fertilizat 3...si sa mai sun dupa inca o zi...sa primim un update.

-dupa inca o zi...am aflat ca avem 2 embrioni de foarte buna calitate...cu care putem merge pana la stadiul de balsto.

-am tot venit zilnic la clinica sa vedem ce fac aia mici ai nostri...si de fiecare data ne spuneau ca se dezvolta foarte bine...si ca ajungem cu ei la blasto.

-in preziua embriotransferului...am aflat si eu de la doftoras...ca nu a fost nevoie de Icsi...ca foliculii si gigeii au fost bengosi si i-au lasat sa-si faca de cap singuri.

-embryoglue...a fost mocca...si mi-a mai dat azi un Ovitrelle...ca am progesteronul cam mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Libra spune:

Samira, sa fie intr-un ceas bun! Sanatate pt toata familia si vesti bune pe 29 martie!!!!

_
made in Romania, '73 http://lbdf.lilypie.com/ckYrp2.png?OXtS3VM0

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Samira, bravo! Felicitari pentru cei 2 embrionasi! Bine ca ne-ai luminat cum a fost cu foliculii, ca tare suna ciudat. Daca tot te-am prins la lamuriri, zi-ne si de ce s-a ales sa se faca transferul in ziua 5 in loc de ziua 3, ca inteleg ca oricum si in ziua 3 erau tot aia 2 embrioni care au fost si in ziua 5. Stiam ca se face transfer in ziua 5 in conditiile in care in ziua 3 ai mai multi embrioni si ca sa nu ii pui pe toti (ca ar fi prea multi si risc prea mare de sarcina multipla) se mai asteapta pana in ziua 5 ca sa vezi care embrion e mai bengos si sa ii transferi doar pe aia cei mai buni. Dar in cazul tau nu se aplica rationamentul de mai sus. Deci care sa fi fost logica?

M-ai intrebat cum din 12 embrioni la primul meu FIV am transferat 2 si restul nu s-au congelat. Pai povestea a fost asa: Am plecat cu 12 ovo, in prima zi s-au fertilizat 11 si in a doua inca unu. Din ei, pana in ziua 5 s-au oprit din evolutie vreo 3, 3 au ajuns la blastocist si restul erau la stadiul de morula. Din cei 3 blasto a ales 2 de calitate ff buna si i-a transferat. Eu am intrebat ce se intampla cu restul embrionilor si mi-a zis ca ii mai urmaresc sa vada cum evolueaza si ma anunta. Am plecat in Ro si am tot asteptat email sa imi zica cati a congelat. Dupa cateva zile am scris eu email si am intrebat ce s-a intamplat. Mi s-a raspuns ca nu au congelat nimic ca ei congeleaza doar embrioni perfecti si se pare ca ai mei nu erau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pamy spune:

tamaryllis spune-mi te rog cate zile ai rezervat si la ce pret.Ca de la 1 aprilie e alt sezon la preturi si sunt curioasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KiraClara spune:

Citat:
citat din mesajul lui tamaryllis
Mairis, oare dupa ce se ghideaza K cand da crinone? De ex Samirei nu, tie da!
banuiesc ca nu v-a dozat progesteronul. I-ai zis cumva ca vi merge la serviciu imediat cand ajungi acasa? Ma gandesc ca poate da crinone gandindu-se ca mare parte din utrgestan se elimina, iar la serviciu clar nu poti sa stai intinsa dimineata si la pranz.


Tamaryllis si mie mi-a dat crinone. mi-a dozat si progesteronul (ca l-am tot stresat pe tema asta) si a iesit ffff mare si totusi mi-a dat crinone. eu nu stiam de crinone asa ca nu i l-am cerut. i-am zis doar ca mi se pare ca utrogestanul curge si ca voi fi 2 zile pe drum pana in bucuresti si e greu in cele 2 zile de luat utrogestan intravaginal de 3 ori pe zi. si el mi-a propus crinone.

Mergi la inceput