Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie

Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie | Autor: floaredemac

Link direct la acest mesaj

Am o sarcina oprita in evolutie, acum se implinesc 8 saptamani, sarcina s-a oprit la 5-6. Medicul meu mi-a recomandat sa astept sa se elimine natural, fara chiuretaj, spunandu-mi ca asta este metoda cea mai putin periculoasa pentru mine. Voi ati trecut prin asa ceva? Cat a durat pana ati eliminat totul, cum a fost? Eu sunt programata iarasi peste 2 saptamani la control,dar incep sa imi fac griji. Precizez ca am avut in saptamana a 5-a scurgeri/sangerari maronii, am fugit la control si am primit duphaston si vit. E, apoi dimineata a aparut un pic de sange (nu stiu daca nu cumva in urma controlului, fiindca mi-a recoltat niste secretie si m-a durut nasol), apoi iarasi s-a "maronit", a tinut vreo saptamana, iar in a 7-a am mers la control din nou si am aflat vestea trista, pe care o cam banuiam, fiindca nu ma simteam deloc insarcinata, din pacate. Nu va mai plictisesc, am vrut sa precizez ce pastile am luat fiindca poate si ele au incetinit eliminarea, insa de miercurea trecuta nu le-am mai luat, tot la indicatia medicului. Astept in fiecare zi sa se intample, si parca incepe sa imi fie teama...Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Eu am avut doua sarcini oprite in evolutie. Pe ambele le-am lasat sa se elimine natural. La prima m-a luat prin "suprinde" nu stiam ca s-a oprit. S-a eliminat exact cu o seara inainte de a merge la eco.
A doua s-a oprit la 7 sapt dar eu am descoperit la 11 pt ca luat utrogestan si nu am sangerat. Dupa ce am oprit pastilele sarcina s-a eliminat la 5 zile.
Nu e recomandat sa astepti mai mult de o sapt, maxim doua sa se elimine.
Semne ingrijoratoare sunt febra, dureri de ovare fara ca sarcina sa se elimine.

Multa sanatate iti diresc si o noua sarcina la termen in curand

Denisa, 37 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

multumesc pentru raspunsul tau, honeybaby - Denisa, m-ai linistit, oarecum, mai astept....Si la prima sarcina am avut sangerare, pe la 7 saptamani, si am primit tot duphaston si vit E si a fost ok, dar acum a fost diferit, am simtit ca e altfel. Acum imi monitorizez temperatura si nu sunt semne de infectie, nu ma doare nimic, doar ca orice mananc imi lasa un gust oribil in gura. Probabil hormonii! Daca te mai pot deranja cu niste intrebari, as vrea sa stiu 1. daca ai facut ceva analize speciale in urma celor 2 sarcini oprite, sau pur si simplu ai mers mai departe? Mie medicul mi-a spus ca nu este cazul. Am incredere in el si nu as vrea sa ii caut nod in papura si sa ma complic mai mult decat e cazul, dar parca...si 2. La cat timp dupa eliminare ai incercat din nou sa ramai insarcinata? Mi-am permis sa ma uit la filmuletul cu burtica ta "miscatoare" si mi s-a facut dor de momentele acelea minunate, cand baietelul meu juca fotbal! Multumesc inca o data si iti urez sa ai un copil sanatos si o nastere care sa te incurajeze sa mai ai un bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Eu am avut sarcina oprita in evolutie la 11 sapt, cand am fost la echo era de 8 zile oprita, dar dr a zis ca nu ma mai lasa sa astept eliminarea de la sine si m-a oprit la spital. A zis ca e mai sigur sa ma curete si sa ma monitorizeze el. A decurs totul bine, fara complicatii, recomandabil e sa astepti 6 luni pana la urmatoarea sarcina, asta in cazul unui chiuretaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui mayaione

Eu am avut sarcina oprita in evolutie la 11 sapt, cand am fost la echo era de 8 zile oprita, dar dr a zis ca nu ma mai lasa sa astept eliminarea de la sine si m-a oprit la spital. A zis ca e mai sigur sa ma curete si sa ma monitorizeze el. A decurs totul bine, fara complicatii, recomandabil e sa astepti 6 luni pana la urmatoarea sarcina, asta in cazul unui chiuretaj.

www.helpsonia.com/" target="_blank">Redati-i Soniei bucuria de a creste langa parintii ei
Povestea nasterii
www.smi.ro/ana" target="_blank">poze Ana



Am mai auzit la cineva ca daca este vorba de o sarcina sub 9-10 saptamani e recomandat sa se astepte eliminiarea naturala, poate si asta o fi fost un motiv pentru care mi-a zis sa astept ? Of... 6 luni e asa de mult, imi creste baiatul mare ... am vrut sa fie cat mai mica diferenta intre ei, ca si-asa a trebuit sa astept fiindca am fcut cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

din pacate si eu am avut o sarcina care s a oprit din evolutie la 4s si 3z, am descoperit la eco de 6s, am oprit utrogestanul si restul tratamentului de sustinere si nici urma de sangerare. am mers asa pana la 9s cand un medic mi a spus cat mai am de gand sa stau asa ca risc sa se šimputaš, drept pt care a trebuit sa fac chiuretaj prin aspirare, fara chiureta si sub anestezie, n am simtit nik.

e greu tare gre, am sperat ca poate cine stie, bebe o sa fie ok, azi as fi avut 22 de saptamani

ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui mirela2

din pacate si eu am avut o sarcina care s a oprit din evolutie la 4s si 3z, am descoperit la eco de 6s, am oprit utrogestanul si restul tratamentului de sustinere si nici urma de sangerare. am mers asa pana la 9s cand un medic mi a spus cat mai am de gand sa stau asa ca risc sa se šimputaš, drept pt care a trebuit sa fac chiuretaj prin aspirare, fara chiureta si sub anestezie, n am simtit nik.

e greu tare gre, am sperat ca poate cine stie, bebe o sa fie ok, azi as fi avut 22 de saptamani

ai grija de tine



Multumesc, Mirela! Si eu, in sufletul meu, inca mai sper ca poate s-a inselat medicul...astazi incerc iarasi sa ma mai programez la inca unul Poate cine stie, nu a vazut bine, desi la 7 saptamani trebuia sa arate a ceva si sa sa ii bata inimioara, dar el mi-a zis ca embrionul arata foarte ciudat, nu este viabil si sigur a fost o eroare de ovul sau spermatozoid, sau cand au "fuzionat" s-a intamplat ceva. Incerc sa imi aduc aminte exact cum mi-a spus, fiindca eram destul de bulversata la momentul respectiv. Intr-adevar, de la 6 la 9 saptamani cat ai asteptat tu a trecut ceva timp, dar noi speram...La mine a fost zilele trecute o mica scurgere maronie ciudata si atat, niciun alt semn :(, pana in 1 aprilie cand am iarasi programare astept, asta daca nu vede medicul celalalt vreo minune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Exista niste medicamente care se dau pentru a ajuta corpul sa elimine sarcina oprita in evolutie. Din pacate la mine nu au functionat (aceleasi simptome ca tine, Floaredemac, oarece sangerari discrete maro, care s-au oprit si atat) si am ajuns in final la curetaj (cu antestezie totala.)
Totusi poti incerca un arthrotec intravaginal, poate ai norocul de a nu ajunge la curetaj si sa poti totul elimina singura.Pana la urma femeile au avortat de milioane de ani pe cale naturala, deci nu e ceva neobisnuit, cred ca e mai natual pentru organism atunci cand se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Eu am trecut prin 4 pierderi de sarcina, din care 3 consecutive, toate s-au eliminat natural, primele au fost pe la 5 saptamani si ultima la 7 saptamani, la fel, dr a zis ca asteptam sa se elimine natural si dupa ce-am oprit arefam-ul destul de repede s-a si produs avortul. Am intrebat si eu de pastile si mi-a spus ca nu prea e recomandat pt ca poate da avort incomplet, hemoragie si tot la chiuretaj ajung. La ultima sarcina dupa o saptamana de la ultima eco s-a produs avortul.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Citat:
citat din mesajul lui kitzy

Eu am trecut prin 4 pierderi de sarcina, din care 3 consecutive, toate s-au eliminat natural, primele au fost pe la 5 saptamani si ultima la 7 saptamani, la fel, dr a zis ca asteptam sa se elimine natural si dupa ce-am oprit arefam-ul destul de repede s-a si produs avortul. Am intrebat si eu de pastile si mi-a spus ca nu prea e recomandat pt ca poate da avort incomplet, hemoragie si tot la chiuretaj ajung. La ultima sarcina dupa o saptamana de la ultima eco s-a produs avortul.

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)


Multumesc pentru raspuns!
Felicitari pentru perseverenta si copilul minunat pe care il ai acum! Ai facut analize in urma acelor sarcini oprite in evolutie? Ai aflat care era cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Avortul incomplet se verifica ecografic. Banuiesc ca si tie ti-au verificat asta dupa pierderea naturala. Uneori medicamentul poate ajuta declansarea procesului, dupa cum spuneam la mine personal nu a functionat, dar tot o consider o idee teoretic buna. La fel ca si aceea de a controla ecografic daca avortul s-a produs complet si atunci cand se produce total natural.

Mergi la inceput