Chiuretaj sau nu dupa o sarcina oprita in evolutie

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Floaredemac- analize am facut asa :
- cele uzuale
- culturi de col, secretie, papanicolau
- markeri pt boli autoimune ( mama are lupus)
- analize pt trombolifie la Fundeni
- cele Touch : pt sifilis, toxoplasma, CMV listeria etc

Toate au iesit perfect. Nu le-am facut pe cele genetice pt ca am refuzat sa cred ca e ceva genetic , o nepotrivire intre mine si sot.

Mai suspectam sistemul meu imunitar care e cam agesiv si se lupta cu orice intrus inclusiv cu sarcina.

Tu deja ai un baietel deci se poate. Trebuie sa privesti inainte cu incredere.
Sanatate multa

Denisa, 37 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns honeybaby spune:

Asa cum zice si Inaioana dupa ce elimini sarcina sa te duci la eco sa fie sigura ca nu mai e nimic acolo.
La prima sarcina placenta a ramas in interior. M-am dus la eco si m-a pus sa astept pana a doua zi, daca nu se elimina sa vin sa-mi dea ceva pt a provoca contractii. Nu a fost nevoie pt ca seara s-a eliminat singura

Denisa, 37 + cu bebe roz Maya - Sophie
Doamne ajuta sa fie bine de data asta !

Poze & Filmulete Bebeluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc mult, fetelor, ca mi-ati impartasit din experientele voastre, chiar daca s-ar putea sa fi fost dureros pentru voi sa va reamintiti momentele acelea triste. Mergem inainte, cu speranta in suflete si cu credinta ca Dumnezeu ne va da copii sanatosi! Daca medicul nu imi va recomanda analize, le voi face totusi si eu pe cele sugerate de Honeybaby, sper sa se poata face si in alta parte decat la Fundeni, fiindca eu locuiesc la 300 km de Bucuresti. Pe restul le-am facut si sunt OK. Da, Doamne, sa vina cat mai repede!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Fetelor, au trecut 2 saptamani de cand am fost la medic si inca nu s-a produs eliminarea. Medicul al doilea pe care l-am consultat mi-a spus ca trebuie facut chiuretaj, fiindca incepe sa devina periculos, cu cat sta mai mult, cu atat e posibil sa se fixeze si sa fie mai dificila procedura, plus ca nu erau semne ca "se usuca si cade", adica placenta aia minuscula inca parea ca e bine mersi, doar embrionul nu (nu era aproape nimic format in el). Cel mai probabil voi avea o hemoragie puternica si oricum voi ajunge la chiuretaj, probabil in urgenta la cine stie ce medic daca nu il nimeresc pe el. Bun, acum intrebarea mea este cat trebuie dat lui si la anestezist, fiindca nu face la cabinetul privat ci la maternitate? Eu as vrea anestezie totala, fiindca mi-ar fi prea dureros (psihic, nu fizic), sa aud cum aspira ... etc Aveti idee? Mentionez ca nu vreau sa fiu nici "mana sparta", dar nici sa ma fac de rusine, adica vreau sa mai pot indrazni sa il sun pe urma cand mai am probleme. Multumesc pt sfaturile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Floare, eu zic sa faci chiuretajul. Si eu am avut sarcina operita in evolutie la 8 saptamani si am facut chiuretaj, pt ca la fel ca si la tine nu avea de gand sa se elimine altfel deoarece era bine prins.
Eu am facut la Filantropia chiuretajul si am dat doar medicului 150 ron. iti spun sincer ca nu am simtit nimic. Chiar daca nu am facut anestezie generala. Mie mi-a facut o injectie intravenos, care nu stiu ce a fost si apoi una inauntru cred. ideea e ca nu am simtit absolut nimic.

Visul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

si eu am avut doua sarcini oprite din evolutie.prima la 5s si a doua la 8s.cu amindoua am ajuns la urgente cu hemoragii si cheaguri de singe cit palma.este teribil.la prima ma chiurotat cu anestezie totala si la a doua am stat trei zile in spital si in fiecare zi de doua-trei ori pe zi ma consulta si mai scotea cite o bucatica de ce mai era inauntru.intr-un final a scos totul pe viu.sa nu mai vorbesc de dureri.mai bine nasteam un copil.si binenteles ca mia mai ramas inauntru o bucatica de placenta de 7mm.si au urmat doua saptamini antibioti si intrun final sa eliminat.dupa a urmat candida.acum sint cit de cit bine.iau pastile cu hormoni ca de trei luni de la pierdere nu mia venit CM.sfatul meu e sa nu astepti sa se elimine natural.te urmaresc de ceva vreme si vad ca inca nu sa eliminat.nu mai astepta ca or sa apara complicatii si vei avea de suferit.eu an traso mai bine de o luna.ai grija de tine si nu mai astepta ca e periculos si pt viata ta si daca vei vrea sa mai ramai insarcinata.astept vesti bune de la tine.ai grija.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kitzy spune:

Floaredemac da, mi-am facut analizele si am trombofilie, acuma fac tratament.
Si eu zic sa nu mai astepti daca placenta n-are de gand sa se elimine, poti face septicemie si te cureti de tot, Doamne fereste!
Mie la ultima sarcina mi-a spus ca dupa cum arata placenta nu mai sta mult acolo si chiar n-a mai stat mult. Nu mai astepta

Poze Diana
Povestea nasterii


Raluca, mami de Diana (24.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Multumesc mult, Ninia81, Dananagi, Kitzy, pentru sfaturi si incurajari! Gata, maine la 8 dimineata am programare la chiuretaj. Va fi prin aspiratie, cu anestezie locala (SPER!), totala a zis ca e mai complicat (alte proceduri, bloc operator), dar a zis ca dureaza f. putin, voi avea ceva dureri fiindca am nascut relativ recent (2 ani) si cu cezariana, si cam atat. In continuare nu stiu cat sa "cotizez", pretul oficial la maternitate este 40 (!!!) de lei, eu ma gandisem ca e mai mult si vroiam sa dau dublu, sau triplu, na! Dar cum sa ii dau 80 de lei ?! Ca la el la cabinet consultatia e 100. Asa ca sunt in ceata total, mai scormonesc pe net dupa preturi. Aa, si am uitat sa zic, asa ca fapt divers: nota zece pt medicul asta, a zis ca saptamana viitoare nu face avorturi! (la mine oricum e alta situatie, dar la restul, la cerere... NU!). Va multumesc inca o data si imi pare rau ca nu am avut si eu noroc sa se elimine natural, asa cum a fost la unele dinte voi! Va doresc multa sanatate, voua si familiilor voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Uite am reusit sa gasesc un pret, poate e de folos si altora in situatia mea. La o clinica particulara din Cluj este 370 de lei cu anestezie locala prin aspiratie si chirurgical, si 490 cu anestezie generala. Exista si varianta medicamentoasa, dar nu este indicata in toate cazurile, prezinta si riscul de a nu se elimina total. Asa ca... ma gandesc ca 300 de lei ar fi decent, sa las loc si de buna-ziua, si vreo 50-100 la asistentele care imi vor face probabil anestezia. Pacat ca nu locuiesc in Cluj, acolo era posibilitatea sa trimita si la analiza embrionul, la noi la maternitate... nu cred. Da Doamne sa fie bine si sa fie din ce in ce mai putine femei care sa fie nevoite sa treaca prin asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dananagi spune:

Citat:
citat din mesajul lui floaredemac

Uite am reusit sa gasesc un pret, poate e de folos si altora in situatia mea. La o clinica particulara din Cluj este 370 de lei cu anestezie locala prin aspiratie si chirurgical, si 490 cu anestezie generala. Exista si varianta medicamentoasa, dar nu este indicata in toate cazurile, prezinta si riscul de a nu se elimina total. Asa ca... ma gandesc ca 300 de lei ar fi decent, sa las loc si de buna-ziua, si vreo 50-100 la asistentele care imi vor face probabil anestezia. Pacat ca nu locuiesc in Cluj, acolo era posibilitatea sa trimita si la analiza embrionul, la noi la maternitate... nu cred. Da Doamne sa fie bine si sa fie din ce in ce mai putine femei care sa fie nevoite sa treaca prin asa ceva!
varianta medicamentoasa?adica?mia mi-au bagat 4pastile in vagin.pt ca embrionul era iesit de vreo trei zile,dar placenta nu s-a eliminat.dupa vreo trei ore au inceput dureri groaznice si hemoragie.abia dupa vreo 12 ore au scos tot pt ca nu iesise.au scos cu o foarfeca fara anestezie,nimic.asa ca ai ales calea cea mai buna si usoara.si cind mi-au dat drumul acasa mi-au zis sa-mi fac un test de sarcina.pt ca daca ceva mai este ramas inauntru,testul va iesi pozitiv.oricum ai facut alegere buna.iti tin pumnii maine si astept vesti de la tine.si asta-i viata.mereu v-a exista intrebarea de ce eu?dar va trebui sa invatam sa traim cu ea in suflet si cu gind la d-zeu vom reusi toate sa ne tinem ingerasii in brate.bafta.

Mergi la inceput