Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi_tza_ro spune:

Sunt angajata la o banca din data de 25.04.08. Am trecut pe diferite functii si sucursale . Acum sunt inlocuitorul unei tipe plecate in concediu de crestere copil 2 ani, iar mie mi s-a schimabat contractul din perioada nedeterminata in perioada determinata 1 an adica pana pe 1 oct . Eu ar trebuie pe 07 sept sa intru in prenatal, inainte cu putin timp de expirarea contractului .
- Angajatorul este obligat sa imi prelungeasca contractul ?
- Ce ar trebui sa fac dc nu ? sa ma angajez la alta firma pt a beneficia de indemnizatie ? sau se poate incheia un contract cu casa de asigurari ?

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este obligat sa-ti prelungeasca contractul. Defapt el inceteaza oricum.
Poti sa intri in prenatal - nu vad care este problema.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inacat spune:

Buna ziua Marius,
am si eu cateva nelamuriri.
1. Concediul de maternitate (126 zile) este format din prenatal si postnatal (minim 42 zile)?
2. Pot sa-l iau pe tot (126 zile) sau aproape tot postnatal? Care este valoarea lui?
3. Daca da, cand intru in CIC (concediul de ingrijire copil?). Ce valoare are? Se poate suprapune postnatalului si sa primesc 2 plati ? Probabil nu.
4. Pe langa acest venit mai primesc ceva? Alocatia copil? De cand si ce valoare are?
5. Am mai auzit de plata trusoului? Mai exista asa ceva? Cand si de unde pot lua acei bani (cati ar fi?).
Multumesc.


20+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_tza_ro spune:

Sunt angajata la o banca din data de 25.04.08. Am trecut pe diferite functii si sucursale . Acum sunt inlocuitorul unei tipe plecate in concediu de crestere copil 2 ani, iar mie mi s-a schimabat contractul din perioada nedeterminata in perioada determinata 1 an adica pana pe 1 oct . Eu ar trebuie pe 07 sept sa intru in prenatal, inainte cu putin timp de expirarea contractului .
- Angajatorul este obligat sa imi prelungeasca contractul ?
- Ce ar trebui sa fac dc nu ? sa ma angajez la alta firma pt a beneficia de indemnizatie ? sau se poate incheia un contract cu casa de asigurari ?

Multumesc
Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

marius

Trimis la: - 12/07/2010 : 22:09:22
--------------------------------------------------------------------------------

Nu este obligat sa-ti prelungeasca contractul. Defapt el inceteaza oricum.
Poti sa intri in prenatal - nu vad care este problema.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

M-am lamurit cu acest contract dar :
intru in prenatal pana pe 01.10.10 , contractul inceteaza si apoi ce se intampla ? as mai avea nevoie de 2 luni pentru a beneficia de indemnizatie nu ? la nasterea copilului trebuie sa ai 12 luni venit
nu stiu ce ar trebui sa fac dupa aceasta data .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cool spune:

Daca intrati in prenatal pe data de 01.10.2010, inseamna ca la acea data sunteti in 7 luni, altfel nu puteti lua prenatal
Contractul de munca chiar daca inceteaza, perioada de prenatal este considerata vechime in munca.
Contractul de munca inceteaza conf art 56 lit (j)/ codul muncii, la data expirarii perioadei pentru care ati fost angajata, si puteti beneficia de somaj, care este deasemenea vechime in munca pentru CIC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

Buna ziua!
Am si eu o problema la care sper sa aflu un raspuns. As dori sa stiu care este algoritmul LEGAL de calcul al indemnizatiei de crestere copil in situatia urmatoare: am nascut in martie 2010 iar la calculul indemnizatiei mi s-au luat in calcul veniturile din salarii pe ultimile 12 luni si venituri din alte surse tot pe ultimile 12 luni anterioare nasterii copilulul. In cazul veniturilor din salarii nu am nicio nelamurire. In ceea ce priveste veniturile din alte surse, acestea au fost inregistrate incepand cu luna august 2009 si pana in februarie 2010.
Conform "informare privind modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a OUG 148/2005 pt. indemnizatia de crestere a copilului pana la 2/3 ani, conform HG 1682/2008", daca persoana realizeaza si alte venituri o perioada de cateva luni in interiorul celor 12 luni, baza de calcul pentru stabilirea cuantumului indemnizatiei pentru cresterea copilului este reprezentata de suma totala a veniturilor realizate in aceste luni, impartita la 12.
Daca citim f bine mai sus, calculul pentru aceste alte venituri, dupa parerea mea ar fi insumarea veniturilor august 2009 - februarie 2010 si impartirea lor la 12. Cei de la Directia muncii insa au insumat mai intai veniturile 2009 pe care le-a impartit la 12, apoi cele din 2010 pe care le-au impartit la fel, la 12, diminuandu-mi considerabil indemnizatia rezultata, fata de calculul meu initial.
Este corect acest algortim al lor??
Astept un raspuns, pentru a sti daca pot depune o contestatie.


de Theodor Stefan (05.03.2010)

Poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De ce spuneti ca s-a diminuat dramatic calculul? Luati un caz concret si puneti cele doua variante sa inteleg unde apare diferenta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

o matematica destul de simpla arata ca oricum o luna este luata de doua ori in primul rand iar in al doilea rand indiferent cum sunt adunate sumele si impartite ele dau doar diferenta de virgula.deci nesemnificativa maxim de ordinul a 20-25 ron.asta e legea.stiu binew pentru ca si eu am patit la fel.s-a schimbat in ianuarie 2009 parca legislatia cumva naspa de tot in sensulca se iau altfel lunile de cotizatie.ultima de doua ori sau prima din cele 12 de doua ori.de aici poate proveni diferenta din calculul tau.
nu din imprartire.plus ca fii sigura ca cei de la directie cum spui cu dispret au calculat mii de concedii inainte de al calcula pe al tau si sigur au experienta tu nefiind prima...pentru nelamuriri dupa ce primesti prima data mergi si solicita de fata cu tine un calcul sa-ti spuna cum au facut.si atunci se vede.eu pentru ca lucrez in domeniu am luat legea si cu colegii mei am deslusit-o...aveau dreptate.si crede-ma nu mi-a fost usor sa vad ca de data aia nu eu am avut dreptate,eu care atata asteptam.....


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

De ce spuneti ca s-a diminuat dramatic calculul? Luati un caz concret si puneti cele doua variante sa inteleg unde apare diferenta.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa



Sa va dau un exemplu (nu sunt sumele reale insa algoritmul este identic):
Luna nasterii copilului: martie 2010
Venituri din salarii pe ultimile 12 luni consecutive (martie 2009 - februarie 2010) : 12.000ron TOTAL
Venituri din alte surse (inregistrate in perioada august 2009 - februarie 2010): 36.000ron TOTAL, impartite astfel:
- august 2009 - decembrie 2009 (5 luni): 20.000ron
- ianuarie 2010 - februarie 2010 (2 luni): 16.000 ron

Conform legii, calculul ar trebui sa fie asa: (12.000ron+36.000ron)/12*0.85 = 3.400ron/luna

Calculul celor de la Directia Muncii a fost insa urmatorul:
- veniturile din alte surse (2009) 20.000/12=1.667ron/luna
- veniturile din alte surse (2010) 16.000/12=1.333ron/luna
- venituri totale din alte surse pe ultimile 12 luni = 1.667* 10 luni (2009) + 1.333* 2 luni (2010) = 19.336ron

Venituri totale baza de calcul: 12.000ron din salarii + 19.336 ron din alte surse = 31.336 ron

Calcul indemnizatie: 31.336/12*0.85= 2.220ron/luna

Sper sa intelegeti ceea ce am detaliat mai sus.
Multumesc!

de Theodor Stefan (05.03.2010)

Poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Si de unde au scos aceasta metodologie de calcul cei de la Directia muncii? As dori sa fie specificata baza legala - normele de aplicare sau in fine actul legal unde scrie ca venitul realizat intro perioada in cursul unui an se imparte la numarul de luni din acel an ca sa se afle media lunara a castigului realizat in acel an. Asta e o bazaconie.

Acum sa revin. Nici acea metoda de calcul nici a ta nu este corecta.
Pentru a determina valoarea se procedeaza in felul urmator:

Se stabileste primazi calendaristica in care asigurata intra in concediu. Exemplu 1 iulie 2010. Se ia frumos calendarul si se numar toate zilele LEGALE lucratoare din perioada 1 iulie 2009 - > 30 iunie 2010. Se scrie acest numar undeva sa il botezam X.
Se aduna de asemenea toate veniturile realizate (salarii+drepturi de autor+venituri profesionale) in aceeasi perioada. Suma lor sa o botezam Y.
Se imparte Y la X si rezulta o valoare numita venit brut zilnic neponderat. Sa o botezam Z. Aceasta valoare se inmulteste cu 85% si va rezulta o noua valoare numita venit brut zilnic ponderat sa il botezam M. Aceasta valoare M ramane fixa. Pentru a afla valoarea drepturilor brute lunare ale asiguratei pentru luna iulie 2010 de exemplu care are 22 de zile lucratoare se va inmulti Mx22 si va rezulta indemnizatia aferenta lunii iulie 2010.
Ok?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput