Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

v-ati zapacit cu totii....
marius calculul tau e valabil la concediu medical.da concediul asa se calculeaza cum ai spus tu.dar cic-ul e o indemnizatie in suma fixa care se ia si care se calculeaza 85% din media veniturilor nete impozabile 12 luni anterioare nasterii copilului.nu e in functie de numarul de zile lucratoare dintr-o luna.si revin...ce spune doamna se refera la media de calcul a venitului pentru indemnizatie...indemnizatia e o suma fixa.concediul medical e in functie de zile.


Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca am luat-o razna.... scuze....

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ate_09 spune:

deci pana la urma tot nu m-am lamurit...care e algoritmul de calcul...

de Theodor Stefan (05.03.2010)

Poze noi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

85% din venitul net..adica ce iei in mana dupa ce s-au platit impozitele si to ce mai trebuie.una din luni fie a 12-a fie prima din cele 12 se ia acceasi suma ca si cea urmatoare,adica doua vor fi la fel.de la finante ti s-a dat o adeverinta cu totalul iar acolo scrie in lege exact cum se ia.cel mai bine e sa te duci si sa soliciti calculul.si legea.eu asa am facut.



Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Buna,
In curand copilul meu face 2 ani. Deci gata cu statul acasa...
Vroiam sa va intreb daca eu incep lucrul a doua zi dupa ce copilul face 2 ani, (adica la termenul legal) mai exista vreo hartie/dosar care trebuie depus pe undeva?
Adica eu in afara de a discuta cu cei de la serviciu despre ce job o sa am etc, mai am vreo hartie legala de facut?
Multumesc de lamuriri...
Magda

Mama de Nichita si Sarah
"Omnia mea mecum porto"
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu. Cei de la serviciu vor intocmi on adresa - cerere pe care o vei semna cum ca iti reiei serviciul din data de....

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Marius,
Iti multumesc foarte mult.Ai fost ca de obicei foarte prompt.

Mama de Nichita si Sarah
"Omnia mea mecum porto"
poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LilianaR spune:

Ma tot uit pe CIC si incetc sa vad, in continuare, de cand poate intra tatal in el...
Desi sunt glasuri-glasuri ca ba dupa ce ies eu din CM, ba dupa musai 42 de zile de la nastere bebe, ba dupa ziua de apoi... M-am uitat pe modelele de anexe si instructiuni si nu reiese de nicaieri ca eu ar trebui sa duc vreo hartie cu data la care ies din CM.
Or daca nu reiese, cum naiba il baga pe om in CIC de la data care nu se stie de catre autoritati?

In continuare, toata lumea imi raspunde in acelasi sens: asa stim. De unde stiu ei asa, nu mai stiu nici ei si nici eu...

S-a mai intalnit careva cu asa ceva? Ca aflu in practica ba ca au intrat oameni in CIC a doua zi dupa nastere si li s-a platit indemnizatia abia incepand cu 42 de zile dupa... ba ca au intrat de a doua zi, totul depinzand de la functionar la functionar.

Idei, careva? Pro sau contra, nu conteaza...

32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca daca ai citi pur si simplu legile in acest sens ai avea exact raspunsurile dorite. Le gasesti pe pagina legislativa.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

Marius are iar dreptate.in faze din astea radio sant sau am auzit spunandu-se nu e valabil.In general femeile isi iau tot concediul ala de 126 de zile....din care 42 obligatoriu dup nastere.dar daca tatal vrea sa ia cic poate solicita imediat nefiind necesare 42 de zile.daca te duci cu toate actele la SPAS o sa vezi ca asa e...tatal poate intra cand vrea.data la care incetezi concediul medical rezulta din certificat,normal.si ti-l cere precum si declaratie pe propria raspundere ca nu incasezi tu...mergi si vezi ce acte sunt necesare .Eu desi lucrez la directia muncii m-am dus personal la primarie sa depun deoarece nu aveam treaba cu ei curent i exista riscul sa fiu dezinformata.pregateste actele mergeti si completati toate documentele si nu te mai lua dupa radio sant.

Madalina de minunica Eva-Maria 14.08.2009

Mergi la inceput