Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Marius mersi de raspunsuri, la unele din ele ma asteptam, la altele te mai bazai olecuta.

1. Banii cu pricina sunt premieri pt activitatea desfasurata in perioada aprilie-octombrie 2009. Deci, orice venit pana in momentul intrarii in CCC e legal?

2. mai sunt considerata angajat al institutiei respective?

3. Deci, pe perioada suspendarii contractului de munca nu am voie sa fac nimic? Chiar daca ma "declar" voluntar?

4. Da ai dreptate, am pus gresit intreabarea. Ideea era daca pot sa stau acasa fara sa primesc indemnizatie, intre timp am vazut ca nu se poate.

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da
2. Da
3. Nu ai voie sa prestezi munca platita. Voluntar - este fara bani deci poti insa sa nu apari pe vreo lista de plata.
4. nu am inteles.....

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Buna ziua , am si eu o intrebare ... am o prietena care este insarcinata in 6 luni jum deci ar avea data nasterii cam pe la inceputul lunii octombrie . Stiu ca trebuie sa aibe cele 126 zile de prenatal si postnatal .
Problema este ca patroana unde lucreaza o constrange sa intre in medical de la jum lunii iulie ca sa nu i mai plateasca cartea de munca ( zice ca ii plateste statul medicalul si ea nu mai are nici o treaba ) si astfel nu i ar mai ramane cele 42 de zile dupa nastere .
Nu stiu daca m am facut inteleasa ... daca nu ... revin ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cum adica o constrange?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ivanoiuadela9 spune:

Nu am apucat sa vorbesc cu ea fata in fata ca sa aflu mai multe detalii dar m a sunat si m a intrebat ce sa faca deoarece patroana i a spus foarte HOTARAT ca ea nu i mai plateste cartea de munca asa ca sa faca bine sa intre cat mai repede un concediu prenatal . Nu am stiut ce sa i spun decat sa amane cat mai mult concediul daca mai poate lucra ( este vanzatoare ).

Acum o alta chestie cu sora mea ... acum 1 luna a fost la control si dr i a spus ca are 34 sapt ... peste 2 sapt a fost iar si acelasi lucru ... ca are tot 34 sapt [/bang] ... problema este ca luandu se dupa el a intrat in prenatal de la jum lunii iunie dar ar avea data nasterii in jur de 15 august . Ce se intampla daca are mai mult de 63 zile inainte de a naste si nu mai ramane cu 42 zile dupa ?

Va multumesc .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se intoarce la serviciu.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns softurela spune:

OUG-ul privind reducerea indemnizatiei cu 15 % prevede ceva in legatura cu reducerea plafonarii sau e in continuare aceeasi suma de 4000 ron ?
Multumesc

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010)

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu stiu sa existe vreo reducere a plafonarii privind baza de calcul.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns evyme spune:

Buna seara!
Nu stiu daca s-a mai pus intrebarea asta, sau daca scriu unde trebuie, dar daca ma decid sa revin la locul de munca din CIC si ulterior ma razgandesc ma pot reintoarce in CIC?




din 10.02.2010 fericita de Sebastian Mihai


cum a venit pe lume pustiu`
poze bebe Sebastian
www.youtube.com/watch?v=qBT23OL7Co0" target="_blank">filmul botezului


O mama e acea persoana care poate lua locul oricui, dar nu poate fi inlocuita cu nimeni ~ Cardinal Mermillod


AMR 2 kg... si apoi inca 3, daca se poate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da poti

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput