Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Multumesc Marius .



-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta15 spune:

Buna ziua!
Sunt o mamica divortata si datorita proceselor cu fostul sot care ne-au cam adus la sapa de lemn, as vrea sa incep serviciul mai devreme cu 2 luni inainte ca baietelul meu sa implineasca varsta de 2 ani.In timpul cic ului mi-am luat si licenta la multmediatizata Univ. Spiru Haret.
Astazi am fost sa imi anunt sefii ca vreau sa ma intorc mai devreme la serviciu si ca sa imi duc si adeverinta de la facultate.i-am inttrebat cu ce salariu ma voi intoarce si au fost f evazivi in raspunsuri, dupa ce am plecat eu iscandu-se tot felul de comentarii.Din cate stiu eu, salariu minim pt angajatii cu studii superioare este de 1200. ei mi-au dat de inteles ca cel pentru care voi muncii ar fi mai mic. au dreptul sa faca asta? au voie sa nu imi ia in considerare studiile daca vor?precizez ca eram angajata ca functionar economic, iar studiile sunt de contabilitate.
As mai avea o alta intrebare: se mai acorda acel stimulent de 100 lei pt mamele care se intorc la serviciu inainte de implinirea varstei de 2 ani de catre copil?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

De intors te intorci pe exact conditiile avute la plecare. In CIC contractul de munca se suspenda pana la revenire. Dupa ce revii se poate intampla orice este admis de lege.
Restul intrebarilor cad de la sine.
Da, ai dreptul la stimulent pt perioada ramasa din CIC.

Generic:
La angajarea pe un post sunt obligati sa acorde minimum prevazut de lege daca pentru acel post este prevazuta prin fisa postului un anumit nivel de studii necesar pt a fi ocupat. Si eu sunt economist dar daca ma angajez portar am acest drept insa nu presupune absolut deloc faptul ca ar fi obligati sa imi acorde salariul in conformitate cu studiile mele. Deci fisa postului ce spune?

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleta15 spune:

Multumesc frumos pentru raspuns si pentru promtitudinea cu care a fost dat! nu stiu cu exactitate ce scrie in fisa postului,dar din cate imi amintesc sunt necesare studii superioare.am sa ma informez mai bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Daca sunt necesare studii superioare si aveti diploma corespunzatoare acestor cerinte este obligat sa acorde cel putin minimul prebazut de lege pt studii superioare.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

buna!

as vrea sa stiu daca se poate intra in somaj imediat dupa CIC.

blog-ul meu
proud
Participam la concurs! Povestea afiselor noastre :
Operatiunea I Love DC!
O poveste cu si despre stejari

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catus76_ro spune:

Buna!!!
Am si eu mai multe intrebari:
- mai intai unde trebuie sa depunem dosarul pt CIC- la sediul din hambarului sau la cel de sector, respectiv 4?
- pt locul de munca trebuie sa depun o cerere de suspendare a contractului de munca si de intrare in CIC?
- am vazut ca trebuie completata de catre angajator o adeverinta cu veniturile realizate de beneficiar pe 12 luni inaintea nasterii copilului, ceea ce in cazul meu e un pic mai complicat, adica 12 luni inseamna 7 luni de CIC pt primul copil si 5 luni lucrate pana la nasterea celui de al 2-lea. Intrebarea este pt veniturile pe cele 7 luni de unde iau adeverinta? Sau calculeaza ei( protectia copilului) automat din baza de date?
u multumiri astept un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pianna spune:

Am si eu mai multe nelamuriri:

1. Stiu ca pentru perioada in care se primeste CIC nu poti avea un alt venit. Ce se intampla daca trebuie sa primesc in perioada de derulare a CCC+CIC o suma de bani care reprezinta plata unor servicii efectuate inainte de perioada de incepere a CCC+CIC, chiar si de nastere? Nu stiu daca are vreo importanta, intarzirea platii nu e din vina mea, pt mine ar fi chiar mai avantajos sa-i primesc inainte de nastere.

2. Stiu ca in perioda CCC se suspenda contractul de munca. Ce inseamna exact asta, raportat la statutul meu ca si angajat al institutiei respetive?

3. Pot sa am contracte in derulare, pe perioada CCC, fara fi platita din respectivele contracte?

4. CCC si CIC sunt strict dependente unul de altul? Adica pot sta in CCC fara sa primesc CIC? (aici probabil ca rapunsul e este nu, dar pt orice eventualitate am lansat intrebarea)

23+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Ce reprezinta acei bani? In principiu nu momentul incasarii lor este important ci cand anume s-a prestat munca pentru a-i obtine. Se poate lucra inainte de CIC - dar sa se incaseze efectiv in timpul CIC pentru o munca trecuta.
2. Asta inseamna ca nu mai exista nici un raport de munca. Adica acel cntract exista este valabil ca si existenta dar nu isi exercita efectele. E in asteptare ca sa ma exprim mai plastic.
3. Nu in nici un caz.
4. CCC sau CIC este unul si acelasi lucru.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput