Topic ingrijirea copilului - CIC(7)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grigA spune:

Buna tuturor,
Va rog, un ajutor, ca ma depaseste legislatia , incerc sa inteleg de pe net din diverse surse, nu reusesc..
S-a intamplat sa ramanem insarcinati acum,desi de abia m-am angajat si cartea de munca mi-a intrat de pe 1 mai de abia. Stiu ca trebuie sa fie 1 an pe cartea de munca cutot cu perioada de sarcina ca sa pot obtine indemnizatia aceea de 65% sau cat este.Acum, in situatia asta, nu am cum sa obtin deloc banii aceia? Pt ca ..asta ar cam insemna pt mine sa merg la servici imediat dupa ce nasc ceea ce nu e posibil..Intelesesem ca primele 4 luni as avea dreptul la niste bani, dar nu stiu nimic concret..
Si o intrebare: daca sunt angajata de atat de putin timp (cu cartea de munca), nu am voie sa am concediu medical? Daca este cazul, doamne fereste, in timpul sarcinii.Va multumesc daca aveti timp pt raspuns

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Nu este 65% ci 85%.
2. Nu vei beneficia de acesti bani intradevar
3. Ai dreptul insa la concediul de maternitate
4. Ai dreptul la concediu medical.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigA spune:

Stiam ca vor sa schimbe acum la 65% si de aceea am zis. multumesc de raspuns. Stii cumva care este legea care stipuleaza toate lucrurile astea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG 148/2005 si OG158/2005 actualizate - le gasesti la mine pe site in pagina legislativa. Poate nu sunt chiar la zi dar sunt Ok.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annnna35 spune:

Stiti daca s-a modificat legislatia? Ma refer la indemnizatie. Nu stiu nimic, daca s-a micsorat deja sau cum e. Stiti daca se mai dau bani de la primarie, de trusou, sau asa ceva?
Multumesc pt eventuale raspunsuri.

mami de iubita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Buna, as vrea sa stiu cand trebuie sa te intorci la serviciu? In ziua cand copilul implineste 2 ani sau in ziua imediat urmatoare? Multumesc

bujo mami de Filip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Prima zi lucratoare dupa data nasterii (2 ani)

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Marius, ne poti da te rog si care e baza legislativa?

Multumesc anticipat.

-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~-~

Caprioara, mami de Matei si de Ilinca
Blogurile mele:
manute talentate
fotografiile-din-viata-ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

OG 148/2005

ART. 11

Plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta inceteaza cu ziua urmatoare celei in care:

a) copilul a implinit varsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, in cazul copilului cu handicap;

b) a avut loc decesul copilului.



Ar fi bine daca cei care sunt platiti pentru asta sa nu mearga dupa sintagma "eu asa stiu". Cred ca este obligatia lor profesionala sa cunoasca dispozitiile legilor care fac obiectul activitatii lor sau sa se intereseze atunci cand nu le cunosc.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Ai fi surprins de cate ori m-am documentat singura pentru ca respectivul "asa stia" si nu credea de cuviinta sa mai caute odata. Asta e sistemul.

bujo mami de Filip

Mergi la inceput