Pufuleti ianuarie - februarie 2010 (4)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Fetele, urmeaza intrebarile cu nr 3, 4 si 5 :

3. voi ce sapun folositi la baie BB?

4. Pot sa mananc o patratica de ciocolata?

5. ce perna de alaptat imi recomandati?



_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/sets/72157623480595103/" target="_blank">IURIA INIMII MELE.. (01 martie 2010)

AMR 8..da' vreau sa le pastrez


ma intriga intrebarea cu ciocolata. cum doar o patratica?...eu am mancat si jumatate intr-o zi......si nu am remarcat nimic deosebit la asta mic. treaba asta cu ciocolata o tot fac de cand eram insarcinata si continua si de 2 luni de cand am nascut. sau sa ma las si sa vad daca se schimba ceva la bebe, ca sa imi dau seama?
perna poti folosi si una normala, nu cred ca trebuie ceva special, ideea e sa stai tu confortabil, prin orice mijloace.

mama lui stefan, ursuletul nascut pe 19.01.2010

AMR 5kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nik0le spune:

Citat:
citat din mesajul lui floricel79

hop si eu cu mana stanga

deci bine v-amgasit in casa noua!!!

noi suntem ok, muuult mai relaxate decat la prima experienta de genul

miruna papa, doarme, creste si se screme. uneori mai si plange de atata scremut

ii curge un ochisor cam tare, azi vine medicul sa o vada

am vazut ca vorbiti de wrap, eu am cumparat si incercat SLING
http://picasaweb.google.ro/jidveianfamily/MiruMartie2010#5447401551471987698, e super ok si parca avantajul fata de wrap e ca e doar un strat de material iar acuma ca vine vara...

l-am cumparat de pe net cu 130 ron.

revin



Florina, mamica de Roxana Maria (23.09.2006) si Miruna Ioana (18.02.2010).

AMR 10+





Super arata slingul! Sanatate multa, sa-i treaca repede ochisorul!

Nico de Isabela (2007) si Irina (01.02.2010)

Now, bring me that horizon!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayanna_xem spune:

Buna fetele! Iata si eu pe aici...tot pe fuga asa cand doarme gagalicea. Am incercat sa scriu cu ea la tzitzi dar nici o sansa...va admir pe voi ca reusiti. Faceti si voi o poza ca sa inteleg si eu in ce pozitie scrieti voi ca pe mine ma rupe la tzitzi daca o tin cu o singura mana. Am incercat si cu perna...nu reusesc...si devin frustrata si nervoasa si imi vine sa arunc laptopul cat colo.
In fine...v-am citit de cate ori am avut ocazia, dar de scris...ioc! Iar acum cand am un pic de timp nush ce sa va zic ca nu mai tin minte nimic din urma...of!
Dar, daca nu aruncati cu pietre, vin cu intrebari...ca de astea aaaaam, slava domnului....
De cateva zile a inceput gagalicea sa faca kk verde...nu tot timpul, dar se intampla destul de des...mai pateste careva din voi asa? Am citit pe net ca poate fi ori k mananca prea mult ori prea putin....si uita asa am intrat in ceata de tot. Eu numai la tzitzi o tin, mananca bine zic io...mama si sotul zic acum ca poate nu am lapte suficient si ma tot bat la cap sa ii dau LP ca tin copilu flamand si de aia face kk verde. Nu stiu cum sa-mi dau seama daca mananca suficient...dar de cate ori o pun la tzitzi simt cum trage, se aude cum inghite, ba chiar la primele inghitituri vine laptele prea repede si inghite saraca la foc automat si se mai ineaca, apoi suge pana adoarme la tzitzi...daca nu s-ar satura n-ar trebui sa planga sau ceva? Daca nu o pun 2 ore la tzitzi mi se intaresc si curg...dar am observat ca daca port un tricou mai mulat nu mai curg, dar daca port ceva larg fleasca ma fac...am tampoane de sani de la Avent dar nu pot sa le tin ca sutienul nu-l suport si degeaba le prind de tricou ca tot cad.
V-am facut capu calendar...dar sunt cam 'dezumflata' acum...incerc sa nu fiu paranoia, k am destui in jurul meu care la orice li se pare lor ca e in neregula vor neaparat sa ma duc cu copilu la doctor...ba ca-i fornaita, ba ca doarme prea mult, ba ca doarme prea putin, ba ca sta prea mult la tzitzi, ba ca n-are ce manca......
Totusi faza cu scaunul verde ma ingrijoreaza si pe mine. Pe net am tot citit ca e normal, dar la cei care mananca formula, dar eu nu-i dau formula...iar de mancat eu mananc ce am mancat si pana acum, nu stiu daca are vreo legatura alimentatia mea. Of!
Suna telefonul....revin...

Hopaaa! Surpriza! Era Ioana_fota! Spune ca a mers dimineata la medic acolo la ei si i-au facut internare. Era foarte dezamagita de doctorita si asistenta...cik asistenta a tipat la ea cand a intrebat-o ce medicatie i-a scris doctora pe reteta pe motiv ca ce o intereseaza pe ea. Acum mergea sa-si ia bagajul si se intoarce la spital si sta internata pana luni cand spera sa plece la Medgidia unde isi doreste ea sa nasca, dar e ingrijorata ca nu are cu ce ajunge acolo pentru ca e distanta mare si stiti ca spunea ca nu are cine sa o duca. Oricum, a zis sa nu scoatem inca agitatele ca nu are de gand sa nasca pana nu ajunge la Medgidia...cam asta a fost discutia, sper ca n-am uitat nimic.

Parea cam speriata si foarte dezamagita de situatie, dar sper sa fie bine pana la urma si indiferent unde o sa nasca sa fie sanatosi si sa nu aiba probleme, ca restul trece si se uita.
Cred ca i-ar prinde bine niste incurajari...e greu cand ai probleme acasa si mergi la spital deja speriat si mai dai si peste un personal nesimtit. Of!

Hai ca trimit mesajul asta si mai revin daca ma lasa asta mica...deja maraie, cred ca e in plin proces de kk-ceala ca se cam screme....daca face iar kk verde ma urc pe pereti...

mami de strumfita scumpa Daria-Ioana

pozicile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

AYANNA, nu ii da lapte praf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mergi in continuare cu tzatzi, pune vata in urechi sa nu mai auzi sfaturile celor din jur si bazeaza-te pe instinctul tau!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

dastefa wow!!! incredibil...seamana leit ... zici k st gemene

cristies...am fost diva ieri...azi...

xela...wow!!! si la tine

elefantica...ms,dar am pitici pe creier si in plus a stat cuminte in balansoar kt mi-am facut eu treaba

yasmine..capra cu trei iezi ... lol...deja la munca...wow!!! esti tare,

andre_lina,am avut si eu problema asta la Mario...vezi k st 2 feluri de pampers...unul original bun,si unul contra facut..made in nu mai stiu...o tampenie orikm...

gata cap trecut,o parte din el...akm cred ca se trezeste...k se fataie




Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Vreau si eu sa am prieteni la semnatura, cum se face?
Nikole vrei sa fii prietena mea?

_
Lorex - Pufuletus Dependentus cu Bobitza de Iuria (01 martie 2010)




Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

Fetelor, ma scuzati ca nu am timp sa intru pe cat as vrea de des, insa am intrat sa va spun noutati: in prima luna, am luat in greutate 1 kg! Eu zic ca e super bine! Avem 4,400 kg. Ziua tot asa des mananca, uneori la o ora, alteori la 2 ore...iar noaptea avem 2 sau 3 treziri. Daniel e insa problematic cu somnul, nu doarme pe spate mai deloc, se trezeste dand din maini si din picioare si fuge somnul cu totul, asa ca l=am pus sa doarma pe burtica, si e tare linistit. Insa nu sunt eu ok cu dormitul pe burta mai ales noaptea, recunosc ca s-a mai intamplat sa il las si asa dar am dormit iepureste si cu mare grija. Noroc ca isi tine capu f bine si cand se trezeste si-l intoarce din stanga in dreapta suparat nevoie-mare ca i-e foame.

Cu tzatzicile tot asa sunt cu mari dureri, la fel ca si CATALUTZA, nu stiu ce sa mai dau ce sa mai fac, tot astept sa treaca de la sine, dar oare cand neneeee???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catalutza81 spune:

Onitza iarta-ma ca ma bucur da macar mai e cineva ca mine. Urlu cu 3 ore inainte sa o pun la sanul ala sunt absolut disperata. Am zis alea de silicon nu le pot folosi ca nu prinde mamelonul cum trebuie si imi lasa canale nedesfundate. Am tras 7 zile de antibio din cauza lor . Cand scap de o buba imi face alta...si zici ca e un facut cand e rost de kk sau cand e nervoasa sau cand are ceva colici trebuie sa ii dau din sanul cu probleme si trage de sfarc si se craponeaza de imi vine sa urlu.

Nic0le imi e frica sa ma mulg si sa ii dau din bibe ca ultima data s-a obisnuit fff repede cu el (cand am mai avut rani cu infectie pe sfarc nu am putut alapta si ma mulgeam si ii dadea cu bibe lapte de-al meu). IN 3 zile aproape nu mai vroia san...nu vreau sa risc. Ia ff bine in greutate si as vrea sa alaptez cel putin pana la 1 an...

Catalutza 39+ Irina

AMR 1 saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Fetele, urmeaza intrebarile cu nr 3, 4 si 5 :

3. voi ce sapun folositi la baie BB?

4. Pot sa mananc o patratica de ciocolata?

5. ce perna de alaptat imi recomandati?



_
www.flickr.com/photos/44547000@N05/sets/72157623480595103/" target="_blank">IURIA INIMII MELE.. (01 martie 2010)

AMR 8..da' vreau sa le pastrez


Imi plac pozele tare mult, iar de voi nu mai zic.. Iar aia pe masa de infasat cand se vede doar o manuta (:-)))].

Raspunsurile la intrebari:
3. IN APA - ceai de baita de la Bebicina
PE CORP - mustela
PE PAR - sampon klorane
LA LIMPEZIT PE CORP - apa in care au fiert taratele
LA LIMPEZIT PE CAP - apa fiarta si racita cu putin ceai de baita
PT MASAJ - lapte hidratant de la klorane
PT FATA - ulei de migdale sau dermocare (cand are rani de la unghii)

4. Eu am mancat dar dupa o perioada (cam o luna). Pana atunci mancam alba.

5. Mi-am facut perna singura dupa un model pe care daca iti trebuie il gasesc si ti-l trimit. Am umplut-o cu materialul de la o perna noua pe care o aveam, si bebe e incantat de ea. Eu il tineam si pe perne normale dar nu e la fel.



_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristies spune:

Am acceptat si am cerut si eu prietenia la oamenii pe care i-am prins pe aici si tot la 0 prieteni sunt. . Si mai luam o bucata de ciocolata pana actualizeaza serverul.

Onitza, super bine ati luat in greutate. Nici lanolina n-a facut nimic?

Catalutza, daca iti face rani noi incearca sa schimbi pozitia. Oricum felicitari pentru ambitie! Eu sunt alaturi de tine sa treaca sa te poti bucura de experienta alaptatului.

Ayanna, kk verde e semn ca ceva nu e in regula. Dar poate fi si de la ceva ce ai papat tu. Rezolvarea insa nu e lapte praf. Vorba Onitzei, pune vata in urechi sa nu mai auzi toate prostiile. Si evita sa cauti explicatii pentru toate cate le face fetita. E si ea un om ca toata lumea care vrea sa doarma o data mai mult, alta data mai putin, sa pape mai mult sau mai putin...
Si daca nu functioneaza, cauta un medic ce spune ca tine si du tot familionul in cabinet sa auda sa nu mai aiba ce comenta.

In prima luna cred ca cel mai greu e sa-i faci pe oamenii din jurul tau sa inteleaga ca nu plange DOAR de foame copilul. Suntem o natie de gurmanzi!




_
Cristina, de gargaritz Alexis.

Povestea zilei de 6.01.2010

Mergi la inceput