FIV Europa(29)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luck spune:

balanta
ai idee de ce nu se potrivea injectia cu diphereline protocolului tau?
Poti sa imi spui te rog ce stimulare ai avut?
Si mai am o rugaminte , dupa ce ai inceput etyroxul am inteles ca tsh a scazut dar FT3 si FT4 au ramas in limite , pentru ca la mine a fost necesar sa maresc doza de eutyrox la 75 , mi-a scazut tsh-ul in jurul valorii de 1 ,dar FT4 e putin ridicat (26 la un max de 22).
bryny

MTHFR - C677T genotip heterozigot , A1298C - genotip heterozigot ; antitrombina III sub limita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

bryny felicitari
pana la urma ti a folosit acel formular, adik fiv ul a fost suportat oarecum de casa de asigurari de sanatate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

luck:
- nu stiu de ce 'injectia de implantare' nu s-ar fi potrivit protocolului meu. Asa mi-a spus in timp ce imi facea ET si n-am intrebat de ce; m-am gandit ca stie medicul ce face. Si se pare ca a stiut ;
- protocolul meu a fost cel lung, inceput din Z21 de CM, iar dozele de hormoni au fost: Gonal F 300 UI + Menopur 150 UI. Dozele au ramas aceleasi pe toata perioada stimularii. Am avut 6 ovocite de pe ovarul bun, 0 ovocite pe restul de ovar operat; s-au fertilizat 4. In ultima zi de stimulare endometrul era de 14 mm, ceea ce pt mine a fost o veste f buna, intrucat erau luni in care aveam endometrul mic la ovulatie (in jur de 7 mm);
- referitor la TSH, de prin luna Mai a anului trecut l-am masurat lunar; pana in Oct a fost ok, in jur de 1, dar in Noiembrie a crescut la 2.4 (desi FT3, FT4, ATPO, anti Tiroglobulina au fost mereu in limite). Atunci medicul a spus sa incep sa iau cate 25 mcg de L-Thyroxine si ca pana nu scadem TSHul in jur de 1, nu incepem FIVul. In Ianuarie scazuse la 1.4. Mi s-a spus sa continui cu el inclusiv pe perioada FIVului, in aceeasi doza.
O sa il repet in s16 si in functie de rezultat, se va ajusta doza.
Nu imi dau seama de ce la tine a ramas FT4 un pic ridicat, desi TSH este ok acum.



mutatia MTHFR C677T heterozigota + mutatia protrombinica (G20210A) heterozigota + mutatia PAI 4G/4G homozigota
insuficienta venoasa cronica bilaterala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Miki bhcg lam facut a16 zi de la punctie si a13 zi de la ET.Spunemi te rog cum se numara saptamanile?de la ultimul CM?de cand se socoteste ca am ramas gravi de la punctie?

Elenada
multumesc din suflet pt tot ce mai invatat si pt sustinere,sanatate multa si tie si Bebicilor tai adorabilii...
tamaryllis
multumesc frumos
goldi
multumesc frumos
luck
mirela2
multumesc mult!a nu mia folosit la nic acel formular nici nu lam mai luat la mine si cardul de la casa de asigurari al putem folosi doar in spitalele de stat din EU.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

Cora cat timp mai iau magneziu,B6,?sami spui daca mai ai nevoie de ceva ca sora mea imi face colet din austriaastept rasp de la clinica sami spuna cat o sa mai continui cu tratam de sustinere,ca apoi sami faca sora mea un colet!

balanta-tm
colega mea de emotii,multumesc mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

fetele care iau sau au luat femibion va rog sa ma ajutati ca iar mam lovit de o ceata...eu pana acum am luat un fel de femibion care scria pe cutie femibion 800 metafolin, intimpul sarcinii mia dat femibion800 metafolin + DHA.In cutie pe o folie sunt 6 tablete normale si 6 capsule transparente.ce fac iau una normala si una transparenta?am uitat sa va spun ca eu mai am cam 300mg de GONAL tarnsportat la frig si acum al am la frigider.si daca eu treb sa incep sa iau femibionul cu cele doua feluri de tablete o sami raman vreo 3 cutii cu femibion,cine are nevoie sa ma anunte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

BRAVO!!!BRAVO!!!BRAVO!!!
FELICITARI Balanta_TM!!!!
FELICITARI BRYNY!!!!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

bryny, calculul sarcinii il faci in felul urmator:
Ziua punctiei se considera ziua ovulatiei. Ca sa afli prima zi a ultimei menstruatii, de unde efectiv se calculeaza varsta sarcinii, scazi 14 zile de la ziua punctiei.
Sau, completeaza tabelul http://www.ivf.ca/duedate.php cu data punctiei.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anais74 spune:

Bryny, da-mi voie sa te felicit si eu!!!
Sarcina usoara si bebe(i) sanatos(i)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BuburuzaL spune:

Fete dragi, am intrat si eu cu vesti bune, zic eu: foliculi Od si 8 OS, iar endo de 9.2. Acum, stiind ca totul merge asa cum trebuie, ma simt mai in siguranta...si continui bineinteles injectarea!

Bryny si eu imi doresc din suflet sa va calc pe urme!

Sisispisi imi pare rau pt esec, dar sa nu ne pierdem niciodata speranta!Intr-o zi va fi cu siguranta mai bine! Doamne ajuta pe mai departe, indiferent ce decizie vei lua!

------------------------------------

Un beta mare in primavara asta???

Mergi la inceput