Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

dragaica bine ai venit! sarcina usoara si cat mai la termen!
oau 18+ deja? cand te duci la ecografia morfofetala?
hai sa-to zic si eu din experienta mea de aici: am primit cauciorul + carseat-uri de la un coleg care are baietii mai mari cu un an decat fetele mele. graco. f bune. nu am pus carseat-urile niciodata pe carucior; nu mai tin minte de cand nu am mai scos caruciorul din garaj, dar mi-a fost tare bun pana pe la aproape 2 ani







Multumesc de primire , ce ma bucur sa am pe cineva de aici .
La ce spital ai nascut, eu sunt urmarita la clinica de gemeni de la Royal-Victoria.
Pana la cate saptamani ai reusit sa duci sarcina.......cam multe intrebari Noi nu vrem sa aducem pe nimeni sa ne ajute, crezi ca o sa ne descurcam singuri ?
Despre carucioare ce pot spune.......am cumparat cochiliile de la o alta familie cu gemeni, sunt Peg-Perego si-am decis sa cuparam si carutul de la aceeasi firma ca sa le putem plasa pe carut.

La morfofetala merg pe 7 aprilie, abia astept sa-i vad, nu prea misca, simt asa firav cate o lovitura in schimb sambata am fost la o petrecere, au miscat toata seara, probabil de la muzica, agitatie.....

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 18+ de si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

dragaica eu stau in toronto si am fost la mount sinai hospital; m-a urmarit seful de la gravide cu risc (la sf sarcinii mi-am dat seama ca eu nu am fost considerata cu risc) si am nascut cu cine a fost de garda
am dus sarcina pana la 36 saptamani si 1 zi cand m-au indus (simptome de preeclamsie) - fetele au fost considerate la termen
nici noi nu am avut ajutoare si ne-am descurcat bine - eu mai am si un baiat cu 10 ani mai mare decat fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamaana

dragaica eu stau in toronto si am fost la mount sinai hospital; m-a urmarit seful de la gravide cu risc (la sf sarcinii mi-am dat seama ca eu nu am fost considerata cu risc) si am nascut cu cine a fost de garda
am dus sarcina pana la 36 saptamani si 1 zi cand m-au indus (simptome de preeclamsie) - fetele au fost considerate la termen
nici noi nu am avut ajutoare si ne-am descurcat bine - eu mai am si un baiat cu 10 ani mai mare decat fetele


Ai mai avut ajutor de la flacau , sotu are concediu de paternitate 7 saptamani, o sa iau o saptamana inainte sa nasc si 6 dupa.
Eu zic ca o sa ne, stiu ca ne va fi foarte greu, cel mai tare ma enerveaza cunostintele care ne spun continuu ca nu o sa ne descurcam si ca trebuie neaparat sa aducem pe cineva

Nici sarcina mea nu este considerata cu risc de asta ma si cheama din luna in luna la control, initial m-am cam suparat dar doctorul mi-a zis c-ar trebui sa ma bucure, asta inseamna ca nu sunt probleme.
Saptamana trecut a avut contractii nedureroase asta dupa 2 zile de umblat prin magazine , cred ca am cam exagerat, acum sunt mai atenta stau mai mult la orizontal, beau multa apa, mai iau cate un no-spa din cand in cand, merg la acupunctura si cam atat.
Ai avut contractii nedureroase, mie mi se pare ca au inceput prea devreme si mi-e cam teama.
Acolo se recomanda triplu test, aici nu se recomanda pentru gemeni, mai ales daca dublu test a iesit bine, au zis ca sunt doar niste statistici si ca la gemeni ies, de multe ori, eronate.
Am inteles ca mai importanta e morfologia fetala, asta si pentru ca se pot vedea bine organele, de exemplu copii cu down sunt predispusi la malformatii ale inimii si rinichilor, deci daca e ,Doamne fereste,ceva se va vedea la ecografia de 20 saptamani.
Le-ai putut alapta imediat, eu a gandesc daca o sa am nevoie de pompa
, imi fac o multime de griji si ganduri, sper sa iesim cu bine si din aventura asta

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 18+ de si


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

hai ca acaparam subiectul
eu am facut numai dublu test, dar doctorul nu s-a uitat pe el ca a zis ca e neconcludent la gemeni anyway. am facut pe la 16-17 saptamani amnio (si asa am aflat ca am fete) ca l amorfofetala am uitat sa intreb ce sunt
eu contractii am tot avut din luna a 4-a si nu am luat nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradelyn spune:

LA MULTI ANI Tamas & Abigel si Stefania & Teodora!!!Sa cresteti mari si sanatosi si sa luminati zilele lui mami si lui tati!!Sa va dea Bunul Dumnezeu tot ce este mai bun pe lume!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Tamas & Abigel!!!

Stefania & Teodora!!!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Nu te certa niciodata cu un prost. Te va aduce la nivelul lui si te va bate cu experienta!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Citat:
citat din mesajul lui luminita2008

Tamas & Abigel!!!

Stefania & Teodora!!!



La multi ani si din partea noastra



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Am intrat doar sa va spun ca azi, de Buna Vestire, Carla aduce pe lume mazarichile si sa va rog sa ii tineti si voi pumnii !

Zice asa: "Intru in cezariana, mi s-a rupt apa dimineata. Ma rog la Dumnezeu pentru mazarichi sa fie sanatoase si puternice pentru lumea noastra. Va mai scriu cand voi fi constienta din nou. Pupici sa ne reauzim cu bine!"



Ruxi 31 + cu
AMR ... cine stie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Hai Carla!! Hai Carla!

Sanatate multa, copii sanatosi tun si refacere rapida! Asteptam vesti in continuare.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

hai Carla, asteptam sa se nasca cu bine bebelinele, sa fiti sanatoase



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput