Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Carmelly, bine ati venit acasa! Stiu ca nu e usor, dar e mult mai bine acasa decat in spital.
Cu putulica nu stiu cum merge treaba, dar ti-as putea da cateva "sfaturi" daca nu esti satula deja de ele. E f. bine ca mananca din 3 in 3 ore si ar fi si mai bine daca le-ai pastra obiceiul acesta. Gandeste-te ca daca mananca mai des nu se digera lapticul si nu e bine pt stomacel. Se zice ca in primele luni alaptatul e la cerere, dar pe cat posibil nu mai des de 3 ore. Poti sa folosesti suzeta ca sa se linisteasca, daca ii vezi mai agitati.
Noapte nu vb cu ei, alapteaza-i doar, nu-i schimba de scutec chiar daca au facut si kk. De la lapte f. rar se irita la fundulet. Ei nu stiu cand e zi si noapte si uite asa poti sa-i obisnuiesti. Pe cat se poate cu lumina stinsa sau daca nu doar lampa de veghe. Eu asa am facut si am avut rezultate excelente in sensul ca de la 3 luni parca dorm toata noaptea.
La tine e mai greu cu nesomnul, dar gandeste-te ca doar prin punerea puiutilor la san poti stimula lactatia. Eu aici am gresit pt ca si mie imi era mai comod sa le dau lapte praf decat sa-i pun la san,mai ales ca ma dureau ingrozitor sfarcurile. Eu am folosit si pompa, dar doar puiutii pot stimula lactatia si eu asta nu am stiut-o. Incearca de asemenea sa consumi multe lichide , iar supa de pui e chiar buna pt asta.
Sa cresteti mari si sa fiti sanatosi si mancaciosi.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza21 spune:

Bubu30: Eu am 1.74m. Nu stiu daca inaltimea m-a ajutat sau nu. Sunt insa convinsa ca de mare folos au fost repausul la pat de la 30 saptamani, utrogestan – 6/zi, no-spa si scobutil – 3/zi (administrate de la inceputul sarcinii), iar din luna a 6-a gynipral – 3/zi. In ziua in care am oprit tratamentul cu gynipral, din proprie initiativa, s-a si rupt apa.

Carla_2008: Si eu am fost ingrijorata toata sarcina pt ca foarte rar simteam prezenta fetitei. Justificarea a fost faptul ca era asezata cu spatele.

Pt ca s-a discutat intens problema caruciorului precizez ca, in sfarsit, noi l-am achizitionat si sunt pana acum multumita de el. Caruciorul se numeste Cangaroo Twins si este foarte zdravan si accesibil la pret. Noi l-am gasit la bulgari mai ieftin cu vreo 2 mil decat la noi. Am facut comanda si a doua zi ne-au sunat sa venim sa-l luam. Singurele inconveniente sunt greutatea: 17 kg si dimensiunile la pliere. Dar nici unul din carucioarele pe care le aveam in vedere nu rezolva in nici un fel aceste aspecte.

Multi pupici si un Paste Fericit tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:


,
Va uram fericit, plin de lumina, sanatate, bucurie si implinirea tuturor dorintelor!!!

Petrecere frumoasa!!!



28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Multumesc fetelor de raspuns.M-am mai linistit acum.
Inca o intrebare: ce carucior luati sau ati luat?gen trenulet sau cu scaunele side by side?De la ce firma?la ce preturi?eu caut de catva timp si nu am gasit mare lucru.

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrean spune:

Carmelly...si ai mei se udat cand erau mici..asta ca le erau mari pampersii..cauta nr 1..ca exista la Pmppers marimea cea mai mica



Vlad si Catalin-17.03.2009
Andrei Luca -15.12.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

HRISTOS A INVIAT!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Multumesc fetelor de raspuns.M-am mai linistit acum.
Inca o intrebare: ce carucior luati sau ati luat?gen trenulet sau cu scaunele side by side?De la ce firma?la ce preturi?eu caut de catva timp si nu am gasit mare lucru.

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP


Eu am luat asa www.universultau.ro/products/549
Mi-a convenit ca e cel mai usor carucior de gemeni (9kg = sasiu + scaune sport) si ca are si landou transformabil in scoica, si scaune sport, toate intr-unul singur.

Cele cu scaune alaturate au dezav ca nu poti intra pe unele usi si mie nu imi plac asa de late ca aspect, dar acestea gen cum am luat eu au dezav ca bb din spate vede capotina celui din fata in loc sa vada in fata lumea.
Deci, depinde de gusturi. Toate au avantaje si dezavantaje.



Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Cristos a inviat!

Tribul nostru de acasa va doreste ca spiritul Pastelui sa va urmareasca multe zile de acum inainte, sa va fie o sursa de liniste si ragaz, bucurie si sanatate... si armonie in familie!


................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate de 1 an - Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Legat de carucior.... hmmm... foarte rumegata problema asta...
Pana la urma, vorba Elianei, cred ca ea spunea, ca trebuie sa alegi in functie de conditiile pe care le ai: domiciliu la casa sau la bloc, la etaj sau parter, prezenta ajutoarelor permanente sau nu, sezonul nasterii copiilor etc.
Ceea ce e clar.. este ca nu s-a inventat carucior care sa fie convenabil din toate pdv-urile: kg, bani, pozitii de scaune...

Caruciorul nostru e un Bertoni clasic si simplu, un fel de hibrid, nu are landou dar se lasau spatarele pt somn complet, asa ca le-am folosit si la nou-nascuti. Are protectie de ploaie, asa ca a fost suficiente la copiii in primele luni - primavara trecuta. Daca se nasteau toamna tarzie sau iarna, nu il cumparam pe acesta, alegeam ceva cu landou.
Nu are nici un accesoriu de "lux", adica agatatoare de posete sau suport de pahare... dar nu am fi avut nevoie de asa ceva. Acum fetele, daca au chef de joaca, arunca tot ce au in mana pe jos... culegeam la pahareeeee daca aveau posibilitatea sa le tina in fata lor ... cel putin acum de cand sunt mai mari.
Avem o geanta agatata de maner, unde ne tinem tot ce ne trebuie si pe care o iau cu mine pe spate daca ne indepartam de carutz.


Defect major: nu are maner reversibil... si cand batea soarele din fata foloseam diverse trucuri... ca umbrela (daca dormeau, ca treze nu acceptau) sau ma intorceam eu pe contrasens.... si trageam de carutz pe distante mici, pana gaseam un alt traseu la umbra si ma intorceam din nou sa il imping.
A costat insa 450 lei, (la momentul de dinaintea nasterii a contat enorm aspectul de bani... pt ca nu stiam cum si cand se nasc si cati bani lasam pe la spital...) si intra pliat in portbagajul umui vw polo mic cu doua usi- era important pt ca noi mergem pe drumuri lungi adesea.

Latimea e f ok, intru aproape peste tot unde vreau, ... dar nu se prea iveste ocazia sa intram undeva pt ca iesim mereu cu intentia de plimbare, nu folosim carutul in alte scopuri. La Dr merg cu ajutoare, in magazine nu imi place sa duc fetele... nu prea au ce foloase sau invataminte sa traga de pe urma vizitelor in magazine... asa ca nu e o problema (am cu cine sa le las pana imi fac cumparaturile), lift nu avem - ca stam la parter.
Latimea este cam cu o palma mai mare decat la un carut pt un singur copil. Rezonabil. Rezonabil relativ la castigul pe care il ofera statul copiilor unul langa altul. Cand erau mai mici era clar un castig, era important sa vada in fata amanadoua.
Acum nu mai stiu ... uneori se deranjeaza... Iulia e f vesela si activa... fura suzeta Antoniei... o bazaie, ii rade...iar ea e mai contemplativa ...ii place sa se uite in jur nederanjata. In caz contrar se maraie...
Spatiul / persoana a devenit mic acum pt un somn comod afara. Uneori pana la un parc cu verdeata, cu copaci este de mers multisor... e nevoie de somn in orele acelea si nu e f comod.
Acum, cand nu e problema statul in fund, m-as gandi la un carutz tandem, desi la inceput nu intelegeam de ce cumpara lumea asa ceva... nu acceptam sa las un bebe sa priveasca ceafa celui din fata...cand sunt mici oricum dorm mult si stau pe spate...si nu privesc in fatza.
Mai nou am vazut si carucioare cu scaunul din spate inaltat - cel care sta in spate vede peste cel din fata... si daca are loc in fata sa isi intinda picioarele - ca sa mai atipeasca putin e ok.... daca si cel din fata poate sa se lase pe spate la nevoie, macar la 45 grade, e perfect.

Ei, na..... eu sunt de parere ca e ok sa ne consumam cu asta exact strictul necesar analizand contitiile de care dispunem, investitia pe care o putem face pt asta. Copiii cresc si isi schimba dimensiunile si nevoile, incep sa se foiasca in scaun, sa nu mai vrea sa stea mult acolo, ci sa se plimbe, sa se urce pe leagan... si atata timp cat nu exista carut care sa aiba toate avantajele... macar sa le aiba pe cele mai multe dintre cele esentiale.

Sper sa va fi fost de folos.
Va pup.

Dalina, 3 in 1? Ce mai faceti?
Lumi, Ciobotaru? Ceva pozici?...


................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate de 1 an - Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IliesClara spune:

Am inteles de pe un alt topic cum ca s-a nascut Sabina, surioara arturicilor Philip si Yann.

Bun venit Sabina! Refacere usoara mami de arturici!

................................................................................................................
Clara, mami binecuvantata de mamarute minunate de 1 an - Antonia si Iulia

Bine! Multumim!

Mergi la inceput