Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Citat:
citat din mesajul lui elenada

Buna fetelor

Felicitari proaspetelor mamici si multa sanatate gemeneilor.

legat de inaltime si constitutie eu stiam ca femeile micute si subtiri fac copii mari.
Prietena mea are 1,64 cm inaltime si cand a ramas gravida avea 46 kg si a nascut la termen o fetita de 3780 gr.

Eu am 1,69 cm si cana am ramas gravida avea 64 de kg si inainte sa nasca aveam 75 kg si am nascut la 37 de saptamani si 5 zile un baiat de 2600gr si o fetita de 2800gr. Cred ca as fi dus sarcina mai mult dar am nascut cu cezariana programata.

Sarbatori fericite fetelor sa va aduca iepurasul numai sanatate voua si familiile lor voastre si multa fericire alaturi de cei dragi.



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!





Multumesc de aprecieri
Am bagat la cap nu am sa mai port curea, mama mi-a povestit aceeasi chestie, fratele meu are o pata pe abdomen ca o boaba de strugure,ea zice ca a furat un strugure dintr-o gradina, a bagat mana prin gard .Eu am o pata intre picioare ma intreb ce-a ascus intre picioare, ea zice ca nu-si aduce aminte


Sotul mea s-a trezit dimineata la 4 dimineata si n-a mai putut dormi cica i-a visat pe copii cu malformatii, asa de suparat si abatut a plecat la munca, imi e asa de mila de el.
I-am explicat ca mai sunt gemeni nascuti prin fiv si sunt perfect sanatosi, nu stiu ce se intampla cu el, de obicei eu sunt aia prapastioasa iar el cel rational......offf....nu mai stiu.
Avem cazuri de copii nascuti natural care au probleme grave de sanatate si altii nascuti prin fiv care sunt perfect sanatosi, sper sa-si revina mi-e mila sa-l vad asa abatut.

Cat despre kilograme, am plecat de la 57 si am ajuns la 65kg, am luat 8 kg. In primu trimestru am luat 3,5kg si nutritionista mi-a zis ca-s la limita superioara si sa am grija.

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita 19+ de Tudor Sebastian si Mara Beatrix


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MadyEr

Buna,


Eu am mai multe modele de torturi pentru copii si de botez insa sunt salvate in calculator si nu stiu cum sa le postez. O sa mai studiez problema. O adresa de mail m-ar ajuta mai mult.




ti-as trimite PM, dar nu e activat....

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Am intrat doar sa va urez

Sarbatori fericite!



(nu am citit din urma...)



din 09.12.2009 mami de Katya Natalia & Sofia Alena

Albume: L0-3; L4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geo_s

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Geo_S si eu am luat 8,5 kg pana acum!!!!Dar bebeii mei sunt mari ,aveau acum 1 sapt 500gr fiecare!

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Cei mici la ultima consultatie (13 saptamani) aveau 7,5cm fiecare iar eu ajunsesem deja la 70 de kg - abia astept urmatorul control sa vad ce mai fac maimutzele La cele 10 kg a participat probabil si faptul ca m-am lasat de fumat.
Acum sunt in saptamana 16 si fac destul de multa miscare (stau la etajul 7 fara lift si munca mea presupune deplasarea in trei localitati diferite saptamanal).


geo 16+ un si o surprize...surprize!


Vai de mine, etajul 7 fara lift, nici nu stiam ca exista.
Eu stau la etajul 1 si abia urc de cateva sapt, fac 2 pauze pe scari.
Nu stiu ce o sa faci din luna a 7-a incolo, cred ca in afara de mers la control la dr nu o sa mai poti iesi.

Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Paste fericit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

geo_s, bine ai venit! sarcina usoara si la termen.
nu e cazul sa tii cura de slabire acum, desi f multe kg iti pot dauna mai tarziu tie si copiiilor. poate reusesti sa discuti cu un nutritionist, sa-ti faca un meniu echilibrat si mai putin caloric, dar suficient astfel incat bebeii sa ia din alimentatia ta strictul necesar.
cat despre faptul ca faci multa miscare, ei bine asta nu e chiar recomandat, nici in sarcina unica, dar'mite in cazul celei gemelare. poate cu serviciul o poti lasa mai usor macar.... atingerea termenului de 40s (sau cat mai aproape de 40s) tine mult de cum te protejezi in sarcina. eu de la 5 luni am stat in pat si pe la 7 luni tot au aparut contractiile. la 35s am nascut, dar multumesc lui D-zeu totul a fost ok din prima clipa, am stat 3 zile in spital.
ai grija de tine si las-o mai usor cu efortul.
aaa, si eu m-am lasat de fumat imediat ce am aflat ca sunt gravida, si nu m-am ingrasat brusc dupa. am luat in total 11kg in sarcina, dupa operatie aveam cu 7 mai putin.

carla_2008, eu ii simteam pe amandoi, dar nu la fel. unul dintre ei era mai lenes, era intr-o pozitie care nu-i permitea multa miscare. nu cred ca e cazul sa-ti faci griji, atata timp cat ii simti miscarile dese, verifici cu dr si la eco ca-i totul ok.

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

pana cand ne vom 'revedea' va doresc un fericit, cu sanatate si liniste, alaturi de cei dragi!

Luminita si voinicii Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Sarbatori fericite si un Paste linistit!!!!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmelly spune:

Multumesc fetelor. Noi suntem acasa cu totii, de 2 zile. Prima noapte a fost mai grea ca nici eu nici taticul nu stiam cum sa ne comportam cu ei, la fiecare tresarire a lor gata tzop la patut, dat sa suga sau biberon sau schimbat. Azi noapte a fost mai bine. Ei, micutii deja stiu care le e ora de mancare si vad ca mananca amnadoi din 3 in 3 ore. Anita mai mult ca e mai mare, Ioan cand mai mult cand mai putin. Beleua este ca laptele meu s-a cam imputinat din cauza nesomnului. Nu stiu cum sa ii asez lui Ioan aia mica ca pipi sa nu mai vina pe lucrusoare. Baita nu le-am facut da astept si de la preot aghiazma pentru prima baie. Sper sa ma descurc. Am si ajutoare pe cumnata-mea dar la baiat nu se baga la dat sa suga si la schimbat pt ca ii e frica, e cam micut, 1650 g. La unitatea de prematuri plangeau mai mult vad ca acasa sunt bine si nici nu scancesc. Si vad ca nu le place lapticul din comert pt prematuri. Ori fi cu toane si ei micutii.
Cam atat despre noi. Va urez Paste fericit!


mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu30 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmelly

Multumesc fetelor. Noi suntem acasa cu totii, de 2 zile. Prima noapte a fost mai grea ca nici eu nici taticul nu stiam cum sa ne comportam cu ei, la fiecare tresarire a lor gata tzop la patut, dat sa suga sau biberon sau schimbat. Azi noapte a fost mai bine. Ei, micutii deja stiu care le e ora de mancare si vad ca mananca amnadoi din 3 in 3 ore. Anita mai mult ca e mai mare, Ioan cand mai mult cand mai putin. Beleua este ca laptele meu s-a cam imputinat din cauza nesomnului. Nu stiu cum sa ii asez lui Ioan aia mica ca pipi sa nu mai vina pe lucrusoare. Baita nu le-am facut da astept si de la preot aghiazma pentru prima baie. Sper sa ma descurc. Am si ajutoare pe cumnata-mea dar la baiat nu se baga la dat sa suga si la schimbat pt ca ii e frica, e cam micut, 1650 g. La unitatea de prematuri plangeau mai mult vad ca acasa sunt bine si nici nu scancesc. Si vad ca nu le place lapticul din comert pt prematuri. Ori fi cu toane si ei micutii.
Cam atat despre noi. Va urez Paste fericit!


mami de  Mina Anita si  Ara Ioan

Multumesc Doamne!



Dar cum de ti-au dat asa de repede drumul acasa ?
Unde ai nascut ?
Mie dr mi-a zis ca nu ne da drumul acasa daca se vor naste asa micuti, decat dupa ce au 2500 g.

Si pe Carla care v-am scris ca a nascut o tin in spital inca o luna, pana fac fetele vreo 2,500 kg.

Ruxi 32 + cu
AMR ... cine stie ?

Mergi la inceput