Gemeni & tripleti (45) Ramas bun, Carmen!

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadyEr spune:

Apropopo de inaltime si greutatea copiilor, eu am 1.60 si am nascut la 37 sapt si 4 zile iar fetele au avut 2.850 g si 2.700 g din cauza de preeclampsie, insa am stat la pat cam de pe la 30 de saptamani.
Asa ca celor micute curaj ca se poate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dragaica, m-am uitat si eu la pozele tale si esti o graviduta superba. Cand am fost insarcinata purtam coliere lungi. Ei bine, Irina are o pata in forma de inimioara pe fesa stanga. Un colier ce-l purtam des in aceea perioada avea un pandant in forma de inimioara. Tind sa cred ca pata are legatura cu pandantul. Iti spun astea ca am vazut ca porti curele in zona burticii. Eu nu credeam cand mi se spunea sa nu port chestii in buzunar sau in alta parte ce atinge burtica, ca se poate "imprima" copilului. Dar acum stau sa ma gandesc daca nu e asa.

Felicitari proapsetelor mamicute de gemenuti!!!!

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Eu am 1,63 si am pus in sarcina 18,5 kg, iar fetitele s-au nascut la 39 sapt si 4 zile cu 2350 gr si 2050 gr.

de Laura Ioana Irina Maria(26 iulie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elsels spune:

PASTE FERICIT TUTUROR!!!!!!!!

Elena - mami de gemenei Mihai si Gabriel (09.11.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Buna fetelor

Felicitari proaspetelor mamici si multa sanatate gemeneilor.

legat de inaltime si constitutie eu stiam ca femeile micute si subtiri fac copii mari.
Prietena mea are 1,64 cm inaltime si cand a ramas gravida avea 46 kg si a nascut la termen o fetita de 3780 gr.

Eu am 1,69 cm si cana am ramas gravida avea 64 de kg si inainte sa nasca aveam 75 kg si am nascut la 37 de saptamani si 5 zile un baiat de 2600gr si o fetita de 2800gr. Cred ca as fi dus sarcina mai mult dar am nascut cu cezariana programata.

Sarbatori fericite fetelor sa va aduca iepurasul numai sanatate voua si familiile lor voastre si multa fericire alaturi de cei dragi.



elena fericita de Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti


Povestea noastra in Tabu

***CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oliv2 spune:

Salutari tuturor,

asa cum am promis revin cu detalii despre bebei dupa controlul de miercuri: sunt bine, maricei (la dimensiuni ma refer caci greutate nu mi-a zis d-na dr iar eu cum eram intr-o stare euforica am uitat sa o intreb); conform dimensiunilor amandoi inca sunt la fel dar pana cand nu se stie.
Bubu sper sa potzi sa duci sarcina cat mai aproape de termen si bebeii sa fie cuminti si sa stea in burtica cat mai mult.

Pana la urmatoarea intalnire va doresc tuturor , iar iepurasul sa va aduca numai bucurii si multa multa sanatate!!!!!!!

pupici tuturor de la


Livia cu si

Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

hello, sunt o mamica de gemeni si dupa cate am citit pe aici ar trebui sa incep sa-mi fac griji: am 1.70m inaltime si am inceput sarcina la 60 de kg, dar pana la finalul primului trimestru am luat deja 10 kg. Este posibil sa o iau mai incet cu kg in urmatoarele luni? La voi cum a fost, ati avut fluctuatii in greutate?

geo 16+ un si o surprize...surprize!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Buna fetelor,

in sfarsit am apucat sa intru la "gemenasi"
Am vazut-o pe aici si pe Dragaica

Am o intrebare: voi ii simtiti constant pe ambii bebei?si la fel de tare??ca eu am un baietel tare lenes care doarme intruna si sunt ingrijorata!!!!

Am vazut ca vorbeati de talia mamei si nasterile premature.Eu cred ca nu e o regula,depinde de sarcina.De ex prietena mea care a nascut gemeni acum 3-4 luni,are 174 cm,57 kg inainte de sarcina si totusi a nascut la 34 sapt,gemenii de 1900 gr si 2100gr.Pt ca aveau saracutii dubla circulara,altfel sigur ar fi dus pana la 37.Si mai am o cunostinta cu tripleti care a nascut la 35 sapt,la fel inaltuta,subtirica.Depinde de sarcina si poate si de cum ne menajam,nu?
Fetelor voi lucrati,stati in pat?cum e la voi?Ca la mine e repaos de 5 luni jumate,am contractii si stari de sufocare.

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Geo_S si eu am luat 8,5 kg pana acum!!!!Dar bebeii mei sunt mari ,aveau acum 1 sapt 500gr fiecare!

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geo_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui carla_2008

Geo_S si eu am luat 8,5 kg pana acum!!!!Dar bebeii mei sunt mari ,aveau acum 1 sapt 500gr fiecare!

Denisa-fericita cu 2 minuni in burtica
22+ Carla Maria siMatteo Cristian

http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP

Cei mici la ultima consultatie (13 saptamani) aveau 7,5cm fiecare iar eu ajunsesem deja la 70 de kg - abia astept urmatorul control sa vad ce mai fac maimutzele La cele 10 kg a participat probabil si faptul ca m-am lasat de fumat.
Acum sunt in saptamana 16 si fac destul de multa miscare (stau la etajul 7 fara lift si munca mea presupune deplasarea in trei localitati diferite saptamanal).


geo 16+ un si o surprize...surprize!

Mergi la inceput