Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (51)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Neata fetelor!
Un capitol plin de vesti bune va doresc!
Am reusit aseara sa montam patutul (v-am zis ca sotul e mai indemantic ca mine)! L-am pus in dormitor sa vedem cum se incadreaza, am pus si caruselul si m-a apucat plansul!
Sotul a zis sa-l strangem ca lui i se pare ciudat sa se uite la un patut gol, nici poza nu m-a lasat! A zis ca prefera sa vada un copil in el si dupa aceea pot sa-l pozez cum vreau eu!

Asa ca nu va pot pune poze cu el, dar este modelul din catalogul Cora de pe coperta din spate( e modelul cu masa de infasat, culori: albastru+verde).

Fetelor, care aveti patut-tarc, trebuie sa cumpar si o saltea la acest patut, nu? ca salteua cu care e dotat mi se pare firava.
Vazusem in Cora, saltea din cocos la vreo 140 ron.


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

'Neata mamici!

Un suc natural de portocale de la mine si o salata orientala... anyone?

Aseara am dat si eu fuga la Cora, daca tot s-a dat ceva pe gratis... Eram foarte incantata de produsele din catalogul de reduceri, voiam sa luam un carusel muzical pentru patut si un centru de activitati pentru fete (din categoria maruntisuri de lasat pentru altii de cumparat cadou), plus inca vreo doua paturici si ceva maruntisuri... insa, ca de obicei... nicicare din produsele mentionate nu mai existau pe stoc! Am intrebat pe cineva acolo de caruselul muzical si mi-a spus cu seninatate ca au avut doar "doua-trei bucati", ce s-au vandut imediat.
Asta ma enereaza cumplit in magazinele noastre... "promotiile" care te atrag pana la magazin, pentru ca apoi sa aflii ca din produsele respective nu e nici urma, fiind doar una-doua bucati ce s-au epuizat imediat...

Am primit, totusi, la plecare, pachetelul gratis... doua bucati! Abia am asteptat sa ajung acasa si sa le deschid...

Cred ca si aceste pachetele sunt putin diferite, pentru ca citind ce era in alte pachete, mi s-a parut ca cele primite de mine contin produse putin diferite. Eu n-am avut suzeta, biberon, sapun... In fine, toate produsele sunt binevenite, insa atentie la termenul lor de garantie! Eu aveam in pachet cate un pliculet de lapte praf, care exprira in iulie 2010, dar e pentru copii de peste 1 an... deci pentru ai nostri nici vorba sa mai fie bun. O sa-l gust eu.



Carla, 31+
in asteptarea Sofiei Maria si a Nataliei Emilia. Oare cat a mai ramas ?

Blogul mazarichilor

www.jocurban.ro" target="_blank">Blog de mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

'Neata burtici frumoase !

Noaptea asta nu pot zice ca n-am dormit, dar am avut un somn superficial, de iepuras, asa ca sunt la fel de obosita de dimineata, plus ca am mancat o banana cand m-am trezit si deja ma omoara stomacul...

Vero, scuze ca am omis sa-ti raspundem , compensam imediat! La mine e cand cum, depinde cum se misca bebita pe col: daca loveste mai tare se declanseaza o serie de intepaturi scurte si puternice, dar care nu tin mult, si pe care le simt atat pe col, dar si in tot vaginul; daca se tot foieste, se intoarce si se suceste, adica miscare mai putin brusca, simt, asa, ca o presiune, o durere surda si enervanta, mai mult o jena in col si pe sub burtica, care nu dispare pana trece ceva timp de cand fetita mica isi face de lucru in alta parte. Cand are treaba cu vezica iarasi: daca loveste brusc am impresia ca fac pe mine, inca n-am avut accidente, dar nu excludem , daca ma tot zgandareste am o senzatie continua de mers la baie, dar nu foarte puternica. Sper ca am reusit sa fiu coerenta, cat de cat...

Laurita , lasa ca se face vreme frumoasa afara de saptamana viitoare, si o sa iti fie mai usor cu Mirci. Nu-ti mai fa nici tu procese de constiinta in legatura cu "tonajul", ca esti bine la 34 de saptamani. Sincer si eu ma simt ca o vaca (nici nu mai zic vacuta), dar o sa trag tare sa redevin vitica dupa ce nasc . Mi-am dat seama ca in zilele in care m-am plans toata ziua de cat de grasa sunt (spre disperarea sotului) nu m-am bucurat deloc de burtica si de minunea din ea, si mi-a parut nespus de rau, si mi-am promis sa profit de fiecare clipa in care bebe sta la mine in burtica, pentru ca aceste clipe nu vor putea fi retraite niciodata.

Ioana, tu cum erai la 23 de ani ?

Nico, eu am cazat in patutul Adelinei pe Mausi si pe Bosca, plusurile cu care dormeam eu, am zis ca o mamica nu trebuie sa doarma cu jucarii, asa ca incerc sa ma dezvat. Oricum sotul era gelos pe ele, ca le caut in somn prin pat si le iau in brate, in loc sa-l iau pe el , dar mi-e dor de ele si inca le mai caut noaptea ...

In timp ce scriam mesajul a trebuit sa fug la baie sa dau la rate... Am scos din mine vre-o juma de litru de acid cu urme de banana si vitaminele dizolvate... Acuma tremur toata, mi-e cald si transpir, am in gura un gust de B-uri (mi-am clatit gura, dar degeaba), dar macar nu mai am senzatie atat de puternica de arsura. Am observat mai nou ca imi face stomacul ca trenul dupa ce iau vitaminele...

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Eu am dormit tare rau azi noapte! M-a durut burta, in orice pozitie stateam, era pietroi si simteam ca ma omoara! Noroc ca m-am dus la toaleta si de la schimbat pozitia+miscare s-a detensionat si am putut si eu sa atipesc, dar cand era somnul mai dulce, a sunat ceasul.
Sotul a facut si el noapte alba, ma auzea gemand de durere si mereu ma intreba ce am si incerca sa ma inveleasca, iar eu ziceam Nu, caci aveam impresia ca adauga tone de greutate pe mine!
Eu si mt nevoia noapte sa-l ating pe sot sa ma asigur ca e acolo! Cu jucarii nu am putut dormi niciodata, ca am impresia ca ma sufoca!


24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maribell spune:

neatza burticile.....
va servesc cu o cana de lapte, si o bucata de pizza ...(poftele astea)
am citit aseara pe net despre valorile maxime la diabet si sunt in grafic, chiar daca nu mananc chiar dupa regim complet, mai fur din ce nu am voie. la o ora de la masa valoarea maxima e 140mg, iar le 2 ore 120mg...deci sunt binisor.m-am uitat pe analizele vechi...nici urma de glicemie ridicata, mi-am mai luat un of de pe inima...mi-era frica!!!!
artu merci..am sa dau fuga la farmacie sa intreb de crema
nati mor dupa fetite frumoase si destepte asa de mici.....am si eu acasa in buc 3 fetite scumpice foc ( sper ca intr-o zi sa postez si eu poze cu ele si cu noi) de care imi este foarte dor si nu numai de ele mi-e dor, ci de toate prietenele mele langa care am fost toata perioada sarcinilor, iar acum ma apuca depresiile si singuratatea pt ca langa mine nu este nimeni.......decat voi, cu care mai vb.
am comandat un patut cu vibratii......sper sa-si faca treaba si sa o adoarma pe bebika...voi ce ziceti, e o achizitie desteapta???
as pune link-ul dar nu stiu cum
multi pt toate....va astept cu vesti bune...

maria 28+ cu ingerasul antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns n_a_n_a spune:

Plusurile mele sunt mititele, Bosca e cat o jucarie de la Mac iar Mausi e cat palma mea de lung dar e slabut; de obicei le tin pe fiecare in cate o mana si mainile le tin la piept.Eu stiu non stop ca sotul e in pat ca ma tine strans si cu bratul si isi incolaceste cate un picior printre ale mele. Vara se multumeste doar cu bratul, ca ii e cald , iar de cand sunt gravi si-a mutat bratul de pe talie pe sold, da' tot nu-mi da drumul. Si bineinteles ca de cate ori ma trezesc se trezeste si el: "te doare stomacul?" sau "te doare burtica?" sau "vrei la baie?". E putin sufocant, dar ce sa fac, e al meu asa cum e si gata! Il mai imping din cand in cand si ii zic ca nu pot sa suflu, se bosumfla in gluma, dar ma mai lasa sa respir ceva vreme.

Maria, si pe mine ma tenta un asemenea patut, sper sa-i placa la Antonia si sa o linisteasca cand va fi mai plangacioasa.

Carla, asta este, nu o data am patit sa ma duc dupa cate ceva la promotie si sa nu mai fie pe stoc. Am ras de mami si de soacra-mea (una in Cluj, una in Arad) ca erau tare necajite cu tigaile de la Real si cu punctele de la cumparaturi (nu stiu exact care a fost promotia) ca aveau pe stoc doar wok-uri ori de cate ori s-au dus sa-si folosesca punctele, iar ele vroiau altceva...

Nana 30+ cuiubirici dulce, Adelina Ioana
amr 10-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NicoletaB spune:

Mie mi-a luat soacra vreo 2 tigai d-alea de la Real! Bune rau! si nu erau deloc ieftine cu tot cu punctele scazute!
Pe mine sotul cand ma lua in brate de cand sunt gravi, punea pana, sub sani, cica el tine mana pe burtica! El asa avea impresia ca bebe e sub tate in partea de sus a burtii, ca mai jos cica sunt organele!

L-am intrebat: Cand mergem la eco, unde imi pune doctora aparatu? intre sani sau cat mai jos de zona pubiana? Si l-a apucat rasul! Acum pune mana direct pe burtoi!



24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata fetelor !
Veronicach : eu nu prea stiu ce sa iti raspund la intrebare deoarece Sofia nu are locul principal de joaca pe col, ci in partea dreapta, mai jos de coaste ( foarte rar nimereste in ficat ). Din cand in cand, presupun ca se mai intinde si atunci simt in zona colului ceva asemanator unor sageti ( compresie pe vreun nerv probabil ) ce dureaza max 2 secunde .
Laurita : nu e o regula generala ca daca iti pastrezi talia in timpul sarcinii trebuie sa fie baiat ... eu port o fetita, iar din spate aproape nu se vede de loc ca as fi insarcinata, in plus burtica mi-e orientata in fata si e destul de tuguiata ( pana am aflat ce va fi toti ma suspectau ca voi avea un baietel , dupa criteriile de mai sus bine-nteles ).
Nicoleta_B : bine ca ati reusit sa asamblati patutul ... pacat ca dupa atata munca l-ati strans ; dar o sa il montati mai repede data viitoare !
Nana : saracuta de tine prin cate mai ai de trecut cu stomacul tau !!! Imi pare tare rau de neplacerile pe care le ai, nu pot sa iti zic decat : curaj, nu mai este asa de mult

Va doresc o zi placuta in continuare ! pe toate !

R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Maribell : nu ma pricep la patuturi .... iti doresc sa iti fie de folos patutul cu vibratii pentru bebe .

R_ocsy 29 + Ana Sofia
AMR 10 saptamani !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamariam79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui veronicach

fetelor vin cu o reclamatie
nu mi-a raspuns nimeni cum se simte bebe cand se joaca pe col
ieri am avut niste dureri suspecte si mi-am facut f multe griji...au trecut cu no-spa dar sunt in incertitudine..au fost dureri datorita jocului(era continue si destul de puternice) sau contractii?
daca vrea cineva sa-mi raspunda

30+ Matei ...


Veronica, deci sa-ti spun cum simt eu, cu detalii si lux de amanunte ca de miercuri pana aseara (cand am baut o gura de vin si cred ca l-am adormit ) nu mai puteam de atata dans, se simte in acelasi timp lovitura si intepaturi in zona colului (sau intre vagin si rect) + senzatia ca parca imi cade burta si trebuie sa merg aplecata + o senzatie asemanatoare cu cea din timpul contactului sexual. Si burta face o dodoloatza tare intr-o parte - cam pe unde e fundul lui bebe. Ii fac un pic de masaj burtii in zona dodoloatzei, incerc sa gasesc o pozitie mai comoda, pe o fesa sau chiar putin intinsa in pat (daca sunt acasa), si trece. Nu tine mult, nu doare si spatele.

Ana 30+ Miruna-Nicola sau Alexandru-Nicolae AMR 9 saptamani
bebica mea mica si scumpica

ticker

Mergi la inceput