Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Hm, off-topicul asta "sportiv"...



La ce off topic te referi, Beren?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Am inteles, denizel. Argumentele in cauza erau valabile doar pt persoana ta.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Schimba pareri cu Accept pe PM, te rog!



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

La ce off topic te referi, Beren?




La "argumentatul" printr-o "bataie buna" si tot ce e legat de asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren


Cum se formeaza clasele de elevi (mai ales "cele bune") in Romania, Accept? Pe criteriul geografic (reprezentabilitate dupa domiciliu), sau pe criterii de influenta (parinti, profesori)?


Daca pui asa problema, atunci si copiii mei sunt discriminati fata de cei ai vecinului care are pile la inspectorat sau a vecinei care are firma de prelucrat lemn si posibilitati de "sponsorizare" muuuuuuult peste ce pot eu oferi pt a-mi baga copilul la 'cea mai buna clasa' din 'cea maibuna scoala'



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui beren


Cum se formeaza clasele de elevi (mai ales "cele bune") in Romania, Accept? Pe criteriul geografic (reprezentabilitate dupa domiciliu), sau pe criterii de influenta (parinti, profesori)?


Daca pui asa problema, atunci si copiii mei sunt discriminati fata de cei ai vecinului care are pile la inspectorat sau a vecinei care are firma de prelucrat lemn si posibilitati de "sponsorizare" muuuuuuult peste ce pot eu oferi pt a-mi baga copilul la 'cea mai buna clasa' din 'cea maibuna scoala'



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



DA, Laura, asa este. Si uite asa devine mai usor de inchipuit cum se simte un tigan care e tratat asa in orice aspect al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Citat:
citat din mesajul lui denizel

La ce off topic te referi, Beren?




La "argumentatul" printr-o "bataie buna" si tot ce e legat de asta.



Am vorbit serios cand am spus ca n-am inteles ce a vrut sa zica AM. De asemenea, nici ce spui tu nu inteleg. Pe bune ca nu inteleg!!



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


De unde scoti minunile astea? Sunt prejudecatile/generalizarile celor care evalueaza situatia de la mii de km distanta. Am lucrat in invatamant, te asigur ca atunci cand se formeaza o clasa de elevi buni toti copiii buni au sanse egale.




Yeah, right!
cand se fac clasele intai, se stie cu siguranta care sunt copii inteligenti si care nu... .



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

De unde scoti minunile astea? Sunt prejudecatile/generalizarile celor care evalueaza situatia de la mii de km distanta. Am lucrat in invatamant, te asigur ca atunci cand se formeaza o clasa de elevi buni toti copiii buni au sanse egale. Copiii buni sunt apreciati de profesori indiferent de culoarea pielii. Se poate sa ajunga acolo si cativa mai putin buni dar pilosi, insa asta se intampla peste tot. Ori vrei sa i se dea o sansa numai pentru ca e tigan? Cu asta nu pot sa fiu deacord.



Accept, mama mea a fost profesoara de liceu (si directoare o vreme) timp de 35 de ani. La fel si soacra mea. Impreuna au mai mult de 70 de ani de experienta. Parintii, socrii, unchi si matusi ale mele (5 familii) au lucrat cu totii in invatamantul universitar ori pre-universitar.

Asa ca, folosind experienta lor, iti repet raspicat: nu exista "equal access" in invatamantul romanesc, in adevaratul sens al cuvantului. Eu insumi sunt un produs al "elitismului" acelui sistem. Intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Accept, mama mea a fost profesoara de liceu (si directoare o vreme) timp de 35 de ani. La fel si soacra mea. Impreuna au mai mult de 70 de ani de experienta. Parintii, socrii, unchi si matusi ale mele (5 familii) au lucrat cu totii in invatamantul universitar ori pre-universitar.

Asa ca, folosind experienta lor, iti repet raspicat: nu exista "equal access" in invatamantul romanesc, in adevaratul sens al cuvantului. Eu insumi sunt un produs al "elitismului" acelui sistem. Intrebari?


70 de ani de experienta in paralel nu in serie, intr-o aceeasi epoca. Iar asta cu raspicatul...cred ca te-a luat valul abordarii majoritare de la subiect. Mai lipseste "punct"-ul din peisaj.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

La faza cu alcoolul Ingrid are dreptate. Sunt joburi pe care daca nu le faci la standard mor oameni; fara exagerare si fara gluma, si nu-s de astronaut sau mai stiu eu ce, sunt prozaice, mecanic, electrician.
La barbatu-meu la servici este un mecanic indian care nu vorbeste limba engleza. A fost angajat pentru ca stie meserie iar firma i-a platit cursuri pe timpul companiei. A fost singurul care n-a trecut testul obligatoriu de protectia muncii dupa instructajul de angajare desi l-a dat de vreo patru ori. La cursurile alea naiba stie ce-a facut ca tot nu pricepe ce se intampla. Deci intr-o buna zi cu soare s-a apucat sa sudeze in unitatea in care se lucreaza cu hexane, mult hexan. In care unitate nici cu telefon mobil nu se intra pt ca worst case scenario e ca la o scanteie hexanul se supara si face bum si rade fabrica, ce e in jur si mai ales toti oamenii din ea; e un exemplu, nu singurul. De la angajarea lui au trecut aproape doi ani, n-a fost dat afara, lumea inclusiv seful lui il considera un fel de bomba umblatoare, face joburi la care se considera ca nu are ce sa greseasca. Face in consecinta mai putini bani decat cei care vorbesc limba, ca nu face ore suplimentare de ex, e izolat si nefericit. Poate ca din punctul lui de vedere e discriminat ca imigrant; nu e adevarat atata timp cat primii doi in companie in ordine ierarhica sunt si ei imigranti. Din punctul meu de vedere, care vreau ca deseara sotul meu sa vina acasa, atitudinea fata de el e gresita si merita sa fie dat afara atata timp cat pt aceeasi fapta altii sunt, iar faptul ca stie meserie il consider irelevant.
Apropo de colegul lui Ingrid, daca cumva are un job din asta potential periculos pt el sau altii: daca as fi colega cu el i-as sugera discret sa spuna ca-l doare burta si trebuie sa plece acasa si sa nu mai faca altadata ca-l torn si m-as tine de cuvant; daca as fi sefa lui as merge through the channels fara ezitare. Firma respectiva are aceeasi responsabilitate fara de siguranta tuturor angajatilor, tigani romani homosexuali martori ai lui Iehova ortodocsi evrei sau ce-or mai fi ei acolo, si anume sa-i trimita seara acasa, nu la spital sau doamne fereste mai rau.

Mergi la inceput