Minoritatile din Romania: studiu istoric - 2

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Da, cu atat mai mult e nevoie sa imi explice cineva. Pentru ca nu vad in atitudinea ta fata de oamenii care au participat la marsul in cauza mai multa toleranta decat in atitudinea lui Aka vis a vis de gay.



Accept, atata timp cat eu nu trimit in spitalele de psihiatrie sau afara din tara pe cei care au alte preferinte decat mine, ci doar indemn la a-si vedea de treburile lor, imi permit sa spun ca sunt o tipa toleranta.










"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Pai conform teoriei tale, toti care au scris aici si au fost luati 'in corne' sunt la fel de toleranti ca si tine, pt ca nici unul nu a propus psihatria sau exilul. si-au exprimat 'repulsia', 'dezaprobarea', 'dezgustul', au zis ca "nu le plac" , plus o serie de alte afirmatii generale plecand de la fapte vazute de ei la cativa reprezentanti (mai multi sau mai putini) ai minoritatii in cauza.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Pana la urma sunt ...minoritate. :)) Drace ce ciudata e viata! :)))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



:)))))

Serios acuma, sper ca nu-ti trece prin cap sa consideri ca minoritatea homosexualilor prezinta grad egal de periculozitate cu masculii jucatori de oina de la ND.
Macar penru motivul ca lor nu are cine le da girul pentru a trece la casapit :D.



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AkaManah spune:

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah
Pana la urma sunt ...minoritate. :)) Drace ce ciudata e viata! :)))


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



:)))))

Serios acuma, sper ca nu-ti trece prin cap sa consideri ca minoritatea homosexualilor prezinta grad egal de periculozitate cu masculii jucatori de oina de la ND.
Macar penru motivul ca lor nu are cine le da girul pentru a trece la casapit :D.



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Dar de ce ti se par mai periculosi? Pentru ca par ei asa la manifestatii? Sincer eu prefer o bataie buna in locul unei batjocuri elegante.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Imi plac palariile gaborilor si nutresc un respect deosebit pentru mustatile lor. :)) Trebuie sa recunosti ca violenta, mizeria, lipsa de educatie este mai prezenta la tigani decat la ceilalti. Nu este o caracteristica generala dar exista intr-o proportie destul de mare. Necazul este ca tiganii galagiosi, murdari, lipsiti de respect iti sar in ochi mai tare decat ceilalti care sunt ca noi. Am spus, apreciez oamenii care si-au facut un rost in viata, care se zbat evident sa le fie mai bine in armonie cu majoritatea...am multi prieteni, am avut si colegi de scoala si facultate tigani, nu i-am judecat ci mai mult le-am acordat un respect deosebit pentru ca au facut ceva, au iesit din starea aceea nenorocita. Omul conteaza....nu sunt rasist ci nu pot intelege lipsa de preocupare pentru copii, pentru ceilalti din jur. Si sunt multi care sunt asa.


Veninul dauneaza grav sanatatii.

Cred ca acolo unde singura alegere este intre lasitate si violenta, eu as sugera violenta.

Prea des ne bucuram de confortul unei opinii fara disconfortul cugetarii.



AkaManah, noi ce facem aici, nu ne mai certam? :)))) Sa vedem cat ne tine :)))).

Pai, eu zic asa: tiganii sunt o categorie defavorizata.
Tiganii nu sunt singura categorie defavorizata din Romania.
La nivel de categorie defavorizata, nu cred ca exista procent mai mare de infractionalitate la tigani.
Iar daca exista, trebuie sa existe o explicatie decenta si inteligenta, ca doar n-o sa zicem ca asa li-i neamu'.
Chiar tu ziceai ca ai vazut tigani "salvati".

Dar mi-ai ramas dator cu un raspuns: de ce crezi ca unii oameni sunt violenti, certati cu legea, nu au respect pentru semeni, nu au grija de copii etc?



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
"Roma continued to be denied equal access to education, housing, health care and employment."

Poftim? Invatamantul primar este obligatoriu prin lege si fara exceptie pentru toti cetatenii acestei tari, tiganii beneficiaza din plin de servicii medicale fara sa plateasca asigurari (unde in lumea asta mai esti tratat intr-un spital in conditiile in care nici macar buletin nu ai?), casa si loc de munca nu ne mai asigura statul la nici unii de cand a picat comunismul. Deci despre ce vorbim aici? Este aberant...


Nu e aberant, intrebarea este ipocrita. Mai intai: "unde in lumea asta mai esti tratat intr-un spital in conditiile in care nici macar buletin nu ai?)". In USA, Accept, in patria capitalismului, unde esti tratat la spital chiar daca te gasesti ilegal in tara, precum milioane de mexicani de care povestea Viviana. Si, evident, acei pacienti nu platesc. Platim noi, cei care ne cumparam asigurare de sanatate.

Cum se formeaza clasele de elevi (mai ales "cele bune") in Romania, Accept? Pe criteriul geografic (reprezentabilitate dupa domiciliu), sau pe criterii de influenta (parinti, profesori)? Equal access nu inseamna doar ca invatamantul e obligatoriu, inseamna ca ii dai o sansa copilului de tigani din vecini sa fie coleg cu copiii tai in clasa "cea mai cea" din scoala. Ori, tu stii a priori ca n-are ce cauta acolo, asa e? Ce conteaza ca sunt din acelasi trib cu genii stiintifice precum Ramanujan sau Chandrasekar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Dar de ce ti se par mai periculosi? Pentru ca par ei asa la manifestatii? Sincer eu prefer o bataie buna in locul unei batjocuri elegante.



Ma simt ca tiganii la 8 dimineata. Torpilata.
Ce ai vrut sa zici?






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denizel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Da, cu atat mai mult e nevoie sa imi explice cineva. Pentru ca nu vad in atitudinea ta fata de oamenii care au participat la marsul in cauza mai multa toleranta decat in atitudinea lui Aka vis a vis de gay.



Accept, atata timp cat eu nu trimit in spitalele de psihiatrie sau afara din tara pe cei care au alte preferinte decat mine, ci doar indemn la a-si vedea de treburile lor, imi permit sa spun ca sunt o tipa toleranta.










"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Pai conform teoriei tale, toti care au scris aici si au fost luati 'in corne' sunt la fel de toleranti ca si tine, pt ca nici unul nu a propus psihatria sau exilul. si-au exprimat 'repulsia', 'dezaprobarea', 'dezgustul', au zis ca "nu le plac" , plus o serie de alte afirmatii generale plecand de la fapte vazute de ei la cativa reprezentanti (mai multi sau mai putini) ai minoritatii in cauza.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me




Laura, atata timp cat exista semeni de-ai mei care ii trimit pe homosexuali in spitalele de psihiatrie sau afara din tara, iar eu imi exprim senin dezgustul fata de homosexuali (eventual comparandu-i cu pedofilii).... e nevoie sa scriu continuarea? Nu cred!



"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beren spune:


Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui AkaManah


Dar de ce ti se par mai periculosi? Pentru ca par ei asa la manifestatii? Sincer eu prefer o bataie buna in locul unei batjocuri elegante.



Ma simt ca tiganii la 8 dimineata. Torpilata.
Ce ai vrut sa zici?






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" - din jurnalul unei mămici de băietel.



Hm, off-topicul asta "sportiv" nu pare util discutiei, decat poate sa duca la inca o linie in semnatura lui Aka. Asa ca - inapoi la subiect?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Am inteles, denizel. Argumentele in cauza erau valabile doar pt persoana ta.



Bazar umanitar DC


Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui beren

Cum se formeaza clasele de elevi (mai ales "cele bune") in Romania, Accept? Pe criteriul geografic (reprezentabilitate dupa domiciliu), sau pe criterii de influenta (parinti, profesori)? Equal access nu inseamna doar ca invatamantul e obligatoriu, inseamna ca ii dai o sansa copilului de tigani din vecini sa fie coleg cu copiii tai in clasa "cea mai cea" din scoala. Ori, tu stii a priori ca n-are ce cauta acolo, asa e? Ce conteaza ca sunt din acelasi trib cu genii stiintifice precum Ramanujan sau Chandrasekar?



De unde scoti minunile astea? Sunt prejudecatile/generalizarile celor care evalueaza situatia de la mii de km distanta. Am lucrat in invatamant, te asigur ca atunci cand se formeaza o clasa de elevi buni toti copiii buni au sanse egale. Copiii buni sunt apreciati de profesori indiferent de culoarea pielii. Se poate sa ajunga acolo si cativa mai putin buni dar pilosi, insa asta se intampla peste tot. Ori vrei sa i se dea o sansa numai pentru ca e tigan? Cu asta nu pot sa fiu deacord.

Ma uit in jur la mine la munca. 70% dintre noi suntem destul de brunetei. Imbracati 'corespunzator' am putea fi foarte bine considerati tigani. Nu si-a pus nimeni problema asta la interviu. Orice tigan curat si civilizat s-ar fi prezentat la interviu cu acelasi Cv ca al meu ar fi fost angajat. Chiar daca ar fi scris in CV ca este tigan. Ba cred ca daca ar fi scris in CV ca este tigan ar fi fost mult mai apreciat decat as fi fost eu pentru acelasi CV. Adica pe mine nu ma priveste nimeni cu admiratie pentru ca ma spal insa un tigan spalat este vazut de parca tocmai ar fi mutat un munte din loc.

Mergi la inceput