Sezatoarea canadiana (175)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Khristin, baga mare ca baby nici gand am fost azi la dr si asteptam...ce sa facem

Doloress, sa stii ca si eu citit articolul respectiv, parerea mea e ca majoritatea gandesc asa, dar cel putin aici nu se dau de gol ca sa zic asa, dar in gandul lor cine stie ce zic...mai am si eu un coleg la serv care le mai zice cateodata, se enerveaza pe astia de la fast-food-uri care nu prea stiu sa vb bine in engleza si el tuna si fulgera, mai macar daca ai venit aici invata limba, etc...
Eu i-am si zis alui meu sot, daca nu invatam chineza cat de curand suntem mancati

Kristin, chiar vroiam sa te intreb la tine la scoala cum e, ca de ex la Razvan exact ca la tine in clasa este.

miss_ra bine ai venit la sezatoare!

v-am pupat si weekend placut!



Magda, 37+ cu Razvan (19 iulie 2003) si Olivia (31 mai 2008)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Miss Ra bine ai venit!

Krhistin, Magdone pai m-a socat, atata tot, nu ma asteptam. Intotdeauna am avut impresia ca in general canadienii sunt open-minded, ca nu gneralizeaza, primitori, etc. Sau cel putin cei pe care i-am intalnit eu. OK, inteleg, se mai simt cateodata straini la ei acasa cand mai dau peste unul care nu stie limba deloc, si nu se inteleg, poate tuna si fulgera acasa la ei, dar sa zici chestiile astea pe postul national de radio, sa-ti dai numele si sa sustii sus si tare ca mai bine mori decat sa traiesti intr-o societate de imigranti mi se pare ingrijorator. In fine, nu ma mai stressez ca oricum o sa fim mai multi ca ei pana la urma

Maru dar examenul de ochi nu-l face optometristul la magazin? Atmosfera e mai relexanta decat in spitale totusi. Si eu am oroare de spitale, le ocolesc cat pot.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miss_ra

Buna fetelor,

Sunt noua pe acest taram si sufar de o boala foarte grea... singuratatea. Ma primiti si pe mine in familia voastra de romance cu suflet cald?

Am 2 probleme:
-imi cade parul foarte mult desi am luat de la frizerie sampon=balsam=masca de par revitalizante (Cashmere)...rezultat=imi cade mai tare!
-am un ten uscat si fff sensibil, putin iritat uneori, nu pot sa dau cu apa pe fata si trebuie sa gasesc produse bune pt a-l hrani. Acum folosesc gama Avene dar nu sunt prea multumita.

Daca va loviti de probleme asemanatoare, va rog sfatuiti-ma ce sa incerc.

In RO foloseam pt par produse de la o firma ungureasca Kalos, nu erau nici scumpe si dadeau rezultate foarte bune.



bine ai venit la sezatoare

si mie imi cadea parul tare - de obicei ma vopseam (l'oreal) si mi se oprea caderea parului pentru cateva luni; dar acum m-am saturat de vopsit parul asa ca m-am tuns scurt scurt scurt de tot si ce bine e

de creme nu stiu ce sa-ti zic, eu de fata folosesc nivea acum si sunt f multumita; inainte am tot avut gerovital h5 din ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Chiar asa, la magazin nu se poate face control? Aici, la magazine sunt si medici vreo 2 ore pe zi...
Noi trebuia musai sa ne ochelarizam, eu port ochelari de cand ma stiu (ba chiar am si 2 operatii la ochiul stang), iar astigmatism avem toti trei (deci mai nou si pitica - iar la era era musai sa punem deja, ca incepe scoala,....)
Lentile de contact nu merg oricum, oricui si oricand, de exemplu mie nu imi mai poate pune dioptrie pe lentila de contact, de acum, de la ultima schimbare... Ca si pret, vad ca lentilele sunt cam ca si la noi.
Ochelarii abia i-am schimbat.PS - lentilele alea cu modele sunt absolut sinistre (in afara de a le purta la halloween eventual...) Chiar umbla lume cu asa ceva pe strada?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Miss Ra bine ai venit!


Maru dar examenul de ochi nu-l face optometristul la magazin? Atmosfera e mai relexanta decat in spitale totusi. Si eu am oroare de spitale, le ocolesc cat pot.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)



are halat alb? te cauta, te intreaba, te "scobeste"? mi-e frica mai, mi-e frica de aia de lesin la fiecare bloodwork, ma albesc si pe aici cand vad seringi (si nici macar nu au acu in varf)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Citat:
citat din mesajul lui maru

Citat:
citat din mesajul lui Doloress

Miss Ra bine ai venit!


Maru dar examenul de ochi nu-l face optometristul la magazin? Atmosfera e mai relexanta decat in spitale totusi. Si eu am oroare de spitale, le ocolesc cat pot.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)



are halat alb? te cauta, te intreaba, te "scobeste"? mi-e frica mai, mi-e frica de aia de lesin la fiecare bloodwork, ma albesc si pe aici cand vad seringi (si nici macar nu au acu in varf)

Emma Aida e inger
Doamne'ajuta!
http://maru-incotro.blogspot.com/



Pai vorbesti cu el sa-si dea jos halatul!

Anka inca n-am vazut, insa tot ce-i posibil. Am vazut unul in metrou imbracat in Dark Vader din Razboiul Stelelor, nu era Halloween, nu era nimic. Se tinea de o bara, avea o servieta in mana si mergea ca toti oamenii

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

deci se plateste sau nu? sau numai controlul ala pentru glaucom si / sau cataracta se plateste acum?
la mine problema mare e timpul: nu am de loc de pierdut pe la doctori, doar sa gasesc ceva aproape de servici si sa fug intre 9 si 5

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

eu vin de la Muzeu, am fost sa-mi clatesc oki cu rochile lui Christian Dior, asta http://www.qctonline.com/node/4648
http://www.mnba.qc.ca/expo_haute_couture_en.aspx

foarte frumos...niste rochii extraordinare, multe cusute de mana, rochii de epoca, cu voile si jupon...frumos

marti ma duc iar la museul civilizatiei la mumi cu Steph, sper sa nu uit aparatul ca data trecuta, ca azi l-am uitat...poate mai ajung

Cami La Multi Ani cu intarzie, sa fii iubita, sanatoasa si sa ai parte numai de bucurii

ei, nici eu nu mi-as pune lentile din acelea de contact, defapt nu mi-as pune deloc, ca nu-mi suporta okiul dar ochelarii , asa m-am obisnuit cu ei, ca parca nici nu ma mai bate gandul la operatie...

nelia eu o "urasc" pe Pink pt ca atunci cand eram copil/ ado, asa pe la 10-11 ani visam sa ajung sa am o voce asa, sa pot sa copiez totii mari solisti ai rock'n'roll-ului....iti dai seama ca-i sora-mea pink care mi-a furat vocea

AnKa cand are Eliza testul?sper sa iasa bine

Magdone....scuze, tot stau cu lista pe birou, dar nu ma stiu sa scanez , musai sa-l pun pe al meu deseara sa o scaneze
Cum mai e Olivia? pupici la burtica

noi am trecut cu brio peste vaccin, rotateq-ul a fost oral, dar nu chiar picaturi ci asa vreo 5-10 ml intr-o fiola

ma duc sa ma intind si eu langa bb

maine e zii de zumba

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:

Citat:
citat din mesajul lui miss_ra

Buna fetelor,

Sunt noua pe acest taram si sufar de o boala foarte grea... singuratatea. Ma primiti si pe mine in familia voastra de romance cu suflet cald?

Am 2 probleme:
-imi cade parul foarte mult desi am luat de la frizerie sampon=balsam=masca de par revitalizante (Cashmere)...rezultat=imi cade mai tare!
-am un ten uscat si fff sensibil, putin iritat uneori, nu pot sa dau cu apa pe fata si trebuie sa gasesc produse bune pt a-l hrani. Acum folosesc gama Avene dar nu sunt prea multumita.

Daca va loviti de probleme asemanatoare, va rog sfatuiti-ma ce sa incerc.

In RO foloseam pt par produse de la o firma ungureasca Kalos, nu erau nici scumpe si dadeau rezultate foarte bune.


Bine-ai venit! retin eu bine ca tu ai venit din Arabia Saudita, si urma sa nasti aici sau te confund?
sampon, eu mi-am adus din Romania- Revalid, am aceeasi problema, acum am o perioada ca peste tot prin casa unde stau sunt urme; mai folosesc unul organic, e ca un tub verde, il iau de la Uniprix-am uitat cum se numeste dar revin;
creme, eu ma impac bine cu Esté Lauder, Idealistul si serul de noapte reparator:
http://www.esteelauder.com/product/regimen.tmpl?CATEGORY_ID=CAT1045

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Mamaana pai examenul de ochi nu se plateste de OHIP sau de RAMQ. NUmai daca e grav si ai nevoie de operatie, sau de oftalmolog, la spital atat. Dar examenul de rutina nu, asta normal il acopera asigurarea privata, daca ai. Majoritatea contractelor acopera un examen si o pereche de ochelari la 2 ani.

Pucku pare super interesanta expozitia. Oare cat mai tine? As trage si eu o fuga cu ai mei cand vin, oricum vrem sa megrem si la Quebec.





Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput