Sezatoarea canadiana (175)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris1511 spune:

Va rog, daca puteti sa imi dati un sfat. Un coleg de clasa l-a invitat pe baietelul meu cel mare la birthday party, acasa la el. Spuneti-mi si mie cum se procedeaza, ce cadou sa duc? E prima data cand mergem aici la bithday party.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

doloress multumesc, cam asa stiam si eu; eu ar trebui sa ma duc in fiecare an la control, dar nu am ajuns de loc

cris cati ani are baiatul tau? un lego bionicle? o minge de fotbal? daca e mai mare (12 - 13)gift card la eb games sau la future shop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

Doloress tzine pana in 25 aprilie expozitia Pt parintii e un cadou fantastic, pt ca ei au si trait in perioada aia....

Cris nu cheltui mai mult de 10-15 $ pt un cadou la petreceri cu colegii, eu ma bag des la winners pt asa cadouri, zellers sau walmarkt...lego-urile trec tot timpul

ma duc sa fac niste peste apoi ma duc la zumba...am mai corupt 2 amice asa ca o sa fie fun

Corina , Stephanie si Yann Edward + Totoku

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns khristin spune:

Cris, daca n-ai idee de gusturile baietelului, eu intreb parintii ce i-ar placea. De obicei duci copilul la ora care incepe petrecerea, il lasi sa se joace cam 2 ore de regula, si apoi la ora convenita te duci sa-l iei. Distractie placuta la petrecere

Maru, Doloress, mai induceti lumile in erori cand spuneti ca examenul de ochi nu e acoperit de OHIP . Eu acum o luna l-am facut si nu am platit nimic din buzunar. Uitati aici ce spun oficialitatile la Eye Care: http://www.health.gov.on.ca/english/public/pub/ohip/services.html

Cristina

Yasmine et Chris Anthony

The past is history, the future is a mystery, but today is a gift—that’s why it's called ‘present’.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Khristin uite ca nu stiam. In Quebec stiam sigur ca nu se plateste si cum eu platesc toata ziua la servici examene de ochi in Ontario mi-am inchipuit ca nici in Ontario.
Inca o data, observ ca in OHIP-ul plateste mult mai multe decat RAMQ-ul.

Pucku din pacate sigur n-o sa ajungem... IN weekenul ala vrem sa-i ducem la Niagara.


Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ione81 spune:

Cassandra,
Nu am sunat inca, saptamana asta nu am avut timp nici sa mor :D
Uite, azi am primit un email nou de la responsabila, si vad ca mi-a dat alt nr de tel, incearca aici, erau 2 cifre inversate, o sa incerc si eu sapt viitoare:
514-543-1412


Miss Ra,
Incearca ulei de argan pt par/fata se gaseste la magazine cu produse bio si in spa-uri, ca metoda alternativa, e fain mai ales seara inainte de culcare.
Oricum, problema nr 1 cand iti cade paru' e ca esti stresat, sau iti dai toata ziua cu mana prin el, sau il rasucesti, nu dormi bine, nu mananci bine, trebuie o abordare holistica...
Mie imi pica mereu in sesiuni, sau cand sunt stresata la job, etc...

Iar uleiul de argan face minuni pt pielea uscata, plus bonus pt prevenirea ridurilor :D

E scumpisor, dar se gaseste in sticlute mici de 30mL, sa iei certificat bio

apoi creme, sunt .... ataaaatea! physiodermie, GM collins, NOVexpert, clarins ...
Mie esteticiana mi-a recomandat pt un ten similar cu al tau (doar trebuie adaugata explozie de cosuri si gras in zona T), gama Ridha; in general, e bine sa iti gasesti o esteticiana buna si sa faci un facial cu produsele si vezi si tu cum te simti inainte sa le cumperi
SAU mergi la magazin si zici sa iti dea mostre, eu asa fac mereu inainte sa arunc caruta de bani pe o crema, ca spre exemplu sa vezi ce m-am iritat de la Nuxe!!!


saptamana asta am fost la un masaj yoga tailandez (bazat pe yoga si ayurveda)
pun pariu ca nu ati mai auzit de asa ceva, ca nici eu nu am auzit inainte sa o cunosc pe tipa asta (sau poate nu sunt eu bransata bine?)

nu e masaj din acela limfatic, ci iti misca mebrele, iti pune presiuni in anumite puncte si poziti, iti intinde oasele, uneori zici ca iti dizloca omoplatii, dar de fapt eram eu anchilozata de la 12 ore de stat in fata compului pe zi - foarte fain si altfel

sa va faceti o idee:
http://www.lotuspalm.com/thai_yoga_massage.asp

Ange,
La multi ani si de la mine! Sa fii sanatoasa, feiricita si iubita!


Am vazut si noi Alice weekendul trecut, la IMAX, e superb, si filmul si decorul si machiajul, iar Depp cu gasca lui sunt adorabili!
mie imi place lumea mirifca a lui Burton - sotul in schimb, nu prea reuseste sa se scufunde in ea si sa o aprecieze spre exemplu.

Si am vazut si Avatar, tot la IMAX, e superb, ce peisaje, ce efecte vizuale, mai ales floating mountains, si cand cadeau 'fulgii' aia, vroiam sa intind mana si sa-i culeg
Povestea insa nu mi s-a parut extraordinara.... suna prea mult a colonialism, white man vine si ii invata pe salbaticii din copaci ce si cum sa faca. Macar sfarsitul a fost unul fericit, hahah

Dar a vazut cineva filmul de a luat oscarul? The Hurt Locker? Nici nu am auzit de filmul asta inainte, appartently I've been living under a rock

Gata, ma duc sa fac facturi, dupa 9-10 ore la lucru non stop, am facut facturi seara acasa toata saptamana!

Incepe sa mi se para tot mai ironic ca muncim pana picam sa facem bani ca sa anjagajam pe cineva sa ne faca curat, pe cineva sa ne faca mancare, cred ca in curand o sa iau pe cineva sa citeasca o carte pt mine!
Si apoi ne trebuie facial sa inlature oboseala de la stat tzspe ore la calculator, masaj ca ne-am anchilozat...

It's one of those weeks, don't mind me

Cand isi gaseste baby job, ma fac casnica si fac copii!!!

PS: sa nu ma chiar credeti!

O duminica frumoasa!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ione, nu ride... ca eu la 30 rideam de femeile care stau acasa si fac copii! Mi se pareau atit de plictisitoare, cu copiii lor cu tot! Si atit de lipsite de activitate fara cele 12 ore de munca pe zi ale mele! Brrr! Si acum ma intreb oare cum puteam sa stau atit de mult la servici, ce viata era aia...

CORNELIA, mami de www.dropshots.com/nelia#date/2009-03-30/13:05:37" target="_blank">AGATA, TUDORA si LISANDRU

Life is just what happens to you, while you're busy making other plans. (John Lennon)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

NELIA - vorbeai cumva si de mine ?? Acum imi vine sa nu mai muncesc niciodata daca s-ar putea

IONE - ca ai pomenit Clarins. Eu nu prea am probleme cu tenul, ba chiar uit sa ma dau cu crema sau altele.... Ei, cu Clarins insa am patit o poveste de pomina... Am primit-o, sigilata. Bai si ma pocneste O ALERGIE cu A mare de am vazut stele verzi toata noaptea, eram plina pe gat si pe fata de pete rosii, ma manca pielea de imi venea sa nu-stiu-ce-sa-fac, mama frate, nu mi-a venit sa cred...
Pe cutie nu aparea vreo data precisa de fabricatie, zicea ca e valabila 12 luni de la deschidere... Dar in viata mea n-am patit nici macar vreo iritatie de la nimic, nici de la cea mai ordinara crema de taraba!
Eu m-am gandit ca poate era veche. In Ro nu am vazut, asta era luata din Franta.
Tu ai mai auzit asa ceva? Ca te-am vazut tare priceputa in ale cosmeticalelor.

PUCK - marti seara mergem la tomografie, multam de intrebare. Sper si eu sa fie ok, am emotii... Sper ca nu a vazut bine doctorita respectiva... Glaucomul apare in general dupa 45 de ani, si in procent relativ mic (am citit ca 3-4% din populatie), dar cand citesti, te apuca ameteala, boala duce la atrofierea nervului optic si la orbire, iar tratamentul este DOAR chirurgical la copii. Cica e genetica, dar la noi in familie nu stiu de vreun caz. Nu vad de ce sa fie vreun inceput de glaucom, nu are simptome, nu lacrimeaza, nu se plange de sensibilitate la lumina...
Nici nu vreau sa ma gandesc la asa ceva....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Ankalaura sanatate fetitei tale;indiferent ce iti spun acolo sfatul meu e sa nu te grabesti cu vreo interventie chirurgicala;am auzit de o poveste de groaza cineva caruia in Ro i-au spus ca fata are fractura congenitala de col si trebuie pusa in ghips a venit aici si fata nu avea nimic,acum avind vreo 16 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Anka m-ai confundat! Eu nu pre ama pricep la cosmetice, Ione e mai priceputa. Eu am Biotherm. Ma impac foarte bine, e cam scumpica, dar imi iau de la targul l'Oreal, redusa cu 50%, imi ajunge un an. Dar de priceput, nu prea ma pricep. Am incercat si eu mai multe pana am dat de asta care imi convine.
MUlta sanatate fetitei

Ione sotul meu a vazut The Hurt Locker, a zis ca e foarte bun. Eu n-am vazut nimic de la Oscar anul asta, insa ma bucur ca a castigat o femeie , si mai e si fosta sotie a lui Cameron. Stiu, sunt subiectiva.

Eu una fara munca n-as putea, desi ador sa stau si cu piticul sa ma joc. Un part time ar fi ideal. Din care sa castig cat un full-time cu ore suplimentare platite dublu, daca se poate.

Mami de pitic Patrick (29.04.2008)

Mergi la inceput