FIV la Sibiu (6)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Am 33 de ani.Pana in ianuarie anul trecut am mers la alt medic din brasov si zicea ca totul este bine.Eu nu doream sarcina,eram tanara...facultate,cariera ,sa fac si tot sa fac.Dureri nu aveam deloc,nici la ciclu,nici la contact totul era cat se poate de bine.Anul trecut in ianuarie am mers ,cu prietena mea,la medicul ei si SOC !!! 2 chisturi ,operatie.Auzeam ce zice dar nu puteam sa cred .In noaptea aceea m-am trezit speriata si m-am gandit ca este doar un cosmar si ciudat dar am adormit.Din pacate era realitate...Doctorul la care mergeam inainte ,culmea , este si cunostinta cu sotul meu sau mai bine zis era.Abia astept sa treaca ziua de azi.Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Si chisturile astea pot aparea in 2 saptamani. Eu de exemplu intr-o lunca in care aveam programata o inseminare cand m-am dus la eco din Z2 inainte de stimulare eram foarte in regula si cand am ajuns la Sibiu la eco din Z9 aveam un chist de 26-27 de mm si a trebuit sa amanam procedura. Si atunci m-am dus cu poza din Z2 la dr sa-i arat ca atunci nu aveam si intr-adevar...nu se vedea in Z 2 dar cand am ajuns la ei era deja mare. Norocul meu a fost ca s-a spart singur 2 zile mai tarziu...am luat duphaston 10 zile si am scapat de el.
De asta zic ca poate la ultimul control nu erau...nu ai de unde sa stii. Recunosc ca sunt si multe dr care nu stiu sa citeasca o ecografie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

misspii,e ok sa mergi la un ginecolog ,specializat pe infertilitate,el stie cel mai bine ce este de facut,ai 4 injectii de dipherelin facute?eu stiam ca de obicei se fac 3 injectii si eu am avut chisturi endometriozice(mai am si acum 2 aderente aparute dupa 2 ani),eu nu am facut dipherelin ,mi-a dat AC diane35 -3 luni dupa care la CM urmator am facut o IA pe CM natural.Oricum cred ca vei face stimulare direct din inhibarea facuta pt endo,in privinta CM ai dreptate la 3 fiole de dipherelin(3luni)iti va veni in 60 zile de la inceperea lor.
Yarrina,chisturile foliculare,de care ai avut tu ,nu au nici o leg cu cele endo,alea sint floare la ureche,pe cum apar tot asa si dispar sau cu un mic ajutor,pe cind astea endo fara laparo nu avem ce le face.
Misspii,mie mi se pare ok ca te gindesti la fiv,eu am facut gresala sa pierd timpul cu 6 IA fara rezultat,dar cine ma putea intoarce pe mine din drum atunci...nu ma refer la endometrioza ,cum ma refer la pierderea din rezerva ovariana cind s-au extirpat chisturile.Eu am ajuns la 3 ani dupa laparo sa nu mai am ovulatie(33 ani)si de 1 an ma tot chinui sa mai fac ceva(stimulari pt fiv)dar nu mai produuc nimik.
Bafta pt miine,si parerea mea mai bine fiv decit IA.
yarrina,pumnii mei sint strinsi pt tine,bafta multa iti urez.

pup toate fetele de aici si va urez bafta maxima
multumim asiprantei care a deschis capitolul

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am inteles. Ma gandeam ca niste chisturi normale i-au operat. Dar curiozitatea mea este: nu se pot opera nisre chisturi fara sa nu plece si cu o parte din ovarul tau? Neaparat cand curata ia si din ovar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Depinde cum sint asezate,dar o data ce sint pe ovar,leziunile de endo trebuie 'arse',caci numai prin infirbintarea-arderea (prin laser)ele pot disparea cu radacini cu tot si atunci normal ca se ia si din ovar .
Endometrioza inseamna dezvoltarea unor celule similare cu cele care formeaza interiorul uterului (celule endometriale), dar in locatii aflate in afara uterului. Celulele endometriale sunt aceleasi celule care se desprind si sunt eliminate in fiecare luna in timpul menstruatiei-deci nu are nici o legatura cu endometru.
pt dragutza mea

_

endometrioza, FSH 20
6 IA, nereusite
FIV intrerupt din lipsa de foliculi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

Welcome back Bytzi! Ce ne-am face noi fara tine!


Yarrina iti tin pumnii stransi sa reusesti, si eu am avut aceleasi probleme cu foliculii care nu cresteau si am ajuns cu stimularea pana in ziua 15...cu injectii de aproape 700 ron/zi!! Asta este, mergem mai departe.

missipi/maria: bafta!

pup toate fetele curajoase si increzatoare in steaua lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Multumesc Bytzi de lamuriri.
Mocanita tu ce doze ai facut? Cati foliculi ai avut inainte de punctie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus Bytzi,mersi de raspuns.Sunt la a 4 a injectie dar nu se stie daca este si ultima.Pt endometrioza in stare avansata se fac intre 4 si 6 injectii.Eu nu reactionez normal pe contraceptive.Dupa operatie am luat contraceptive si faceam chisturi mari dar functionale.dupa o perioada ( 7 luni) a reaparut si unul endometriozic .Dar daca ai chisturi functionale nu se incepe stimularea?stimularea poate produce si ea chisturi dupa cate am inteles.Oricum ce aveam eu pe contraceptive erau fff mari sin se faceau repede Am avut de 8 cm, dupa aceea 2 pe ac ovar - care dureau fff tare mai tare ca cel de 8cm .Sper maine sa fie bine .Va pup.Tu ai facut tratament cu diphereline.Dupa a 3 inj efectele secundare sunt groaznice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus Yarrina,Bafta multa maine .Sper sa fie bine si sa fie multi...si buni.Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anelize spune:

Yarrina,

Mergi la inceput