FIV la Sibiu (6)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

La mine a fost hotararea f rapid luata.Pe 15 am fost la medic pentru a 4 a injectie de diphereline si i-am spus ca ma cam doare si atunci dansul a zis sa ma duc la o clinica de fertilizare si mai are paciente care au reusit la Sibiu.A doua zi am sunat si m-am programt .Sper sa scap de injectiile de dipherelin deoarece efectele secundare sunt enervante si nu stiu daca pot sa le mai suport mult timp.La mine diphereline este de 3,75.Tu de care ai avut?Binenteles, ca daca nu sunt fff multumita de Mutuliga nu o sa raman la dansa .Nu vreau sa iau o hotarare pe fuga sau de moment.La prima discutie cred ca doar se stabilesc niste pasi sau stiu si eu.Sunt fff curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

stii cumva in ce stadiu este alina sau daca a reusit ceva deoarece si ea are endometrioza ( o boala ciudata si urata).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Cred ca tot de 3.75 am facut si eu, doza unica pentru inhibare. Daca n-o sa fii multumita de ea ti-l recomand cu caldura pe I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

mersi,miercuri mergi pentru punctie? din ce oras esti? Eu ma gandeam ca daca tb sa vin din 2 in 2 zile sa nu stau la hotel sa vin si sa plec in ac zi oare rezist?nu prea am timp si sper sa nu dureze f mult .Deci dupa dipherelin ai inceput stimularea care cat dureaza (stiu ca difera de la persoana la persoana ) dar in medie..Cred ca te-am innebunit cu intrebarile dar abia astept sa treaca ziua de maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Stai linistita Miss ca si eu am fost ca tine la inceput si am 'innebunit' alte fete. Eu sunt de 'pe langa' Iasi si fac 6-7 ore pana in Sibiu. E mult prea mult pentru naveta....Daca esti de mai aproape poti face naveta. Eu chiar nu aveam cum...Mi s-a acrit si mie de hotel dar nu am de ales...noroc ca e aproape de centru...acum au scos terasele...mai merg la Mall...
Dupa Diphereline la 14 zile am inceput stimularea. La mine se ajunge la 13 zile...in mod normal se face intre 10 si 12 zile. Ovarul meu stang e cam lenes si de unde mi-a prescris dr 150 ui de Puregon la inceput cand i-am zis rezultatul de la eco mi-a zis sa fac 175...apoi 225...apoi 250. De asta ne-am si intins mai mult...organismul meu abia la 250 a reactionat.
Tu de unde esti? Daca te plictisesti hai la Sibiu de maine sa-mi tii de urat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Sunt din Brasov.Problema este ca sunt f ocupata si o zi lipsa conteaza f mult.Tu ai un ovar lenes eu am doar 25% din cel drept .sper sa mai am si atat .am emotii ... poate cine stie ce -mi spune ca am asa o apasare in partea stanga ( pe ovarul aproape bun) si doar cand aveam chisturi simteam asa ceva.As venii sa-ti tin de urat cu mare placere ca m-am cam saturat de Brasov si de anul trecut parca numai de chisturi si probleme vorbim .Cu sotul si in masina , si la masa ... numai despre asta vorbim.Cati ani ai? La Sibiu, inainte de nunta am stat la un Hotel ,nu mai tin minte exact cum se numea ( era int-un parc) ce vremuri,fara griji ,dureri ..sper ca si vizita de la polisano sa devina o amintire frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

sa stii ca ,de obicei, nu sunt deloc vorbareata dar cred ca de frica vorbesc mult si cam ciudat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Da...eu mi-am luat concediu in perioada asta. Tu poti face naveta dar tot iti trebuie o zi libera, cea cu monitorizarile. Fi-i optimista pentru ca conteaza foarte mult. Poate te apasa ca esti apoape de ovulatie...eu asa simt in perioada aia. Eu am 27 de ani. Ai sanse mari sa ramai si cu un singur ovar...trebuie doar sa fie bun sa raspunzi bine la stimulare. Poti produce 11-12 cat iti trebuie pentru un FIV si pe un singur ovar. Acum nu stiu cu endometrioza...eu n-am avut probleme cu endometru niciodata...tot timpul imi spune ca-i 'foarte fain', vorba dr-ului. Atat am bantuit net-ul asta ca am vazut fete insarcinate si cu 2 foliculi...si cu unul...totul depinde de noroc. Stiu cum e sa vorbesti numai despre asta...si la noi este la fel de un an de zile...asta mancam...asta respiram...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

eu nu am ovulatie inca.nu am mai avut ciclu din decembrie.sunt la menopauza artificiala deoarece din decembrie lunar am facut diphereline .o injectie la 28 de zile - este tratamentul pentru endometrioza deoarece dupa operatie a fost cosmar.Ciclu dupa un tratament mai lung cu diphereline se instaleaza in medie dupa 60-100 de ZILE si ovulatie apare aproximativ dupa 58 mai repede.Nu stiu cat de repede apare daca faci stimulare dar nu am analizele facute si nu stiu daca se fac in timpul tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am inteles...ti-am zis ca nu prea sunt la curent cu endometrioza asta...chiar acum citeam cateva lucruri despre asta. Stai linistita oricum ca esti pe maini bune la Sibiu si orice problema are rezolvare.
Eu miercuri sunt la ultima monitorizare, pe sambata a zis dr ca s-ar putea sa facem punctia. Sa vedem daca au crescut nebunaticii mei de foliculi, manca-i-ar mama pe ei care din 6 s-au facut 11.
Tu cati ani ai?

Mergi la inceput