FIV la Sibiu (6)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

yarrina,
hai lamureste-ma ca nu am inteles si iti urmaresc postarile cu mare interes:adica numai daca sunt 4!!!!! foliculi se face punctia pt FIV ?

si eu care credeam ca daca ai unu sanatos il punctioneaza si-l face embrion.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Se punctioneaza toti pe care ii ai dar nu toti contin ovocite. Ca procedura sa decurga in conditii optime punctia se face cand 4 dintre ei sunt peste 18 mm. Eu am 11, 4 de 14mm, restul mai mici. Cu cat mai multi si mai mari cu atat mai bine, cresc sansele de mai multe ovocite si de aici incepe batalia...Din aceste ovocite nu toti se fertilizeaza...unii mor in prima zi...unii in a doua...depinde de calitatea lor. Cu ceva noroc ajungi in faza de blasto macar cu 2-3. Dr imi zicea ca daca am optibe 10 ovocite din 11 foliculi am fi sefi ca am avea de unde ajunge cu ei in blasto. Dar asta tine de noroc...organism...Doamne Doamne. Totul este atat de relativ incat nu te poti baza pe nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Buna ziua,Sunt Maria .In data de 24.03 am o prima intalnire la Polisano - Sibiu.Daca ma puteti ajuta cu raspunsul la o intrebare - Acum sunt la a 4 injectie de dipherelini.Dupa ce perioada incepe stimularea ovariana dupa primul cliclu menstrual.Eu nu sunt din Sibiu si va fi mai complicat cu drumul - trebuie sa te duci de fff multe ori.Cum se realizeaza ,faci analizele le trimiti pa fax/e-mail si te contacteaza ei?Astept raspunsul vostru deoarece am emotii.Pupici!!!( misspii este prietena mea nu am inca o adresa este prima oara cand scriu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Bine ai venit Misspii! Sa dea Doamnu sa nu stai prea mult la noi...sa te muti la Odisee. In legatura cu Diphereline nu pot sa te ajut ca eu am facut doza unica in Z 21 de CM si apoi am incepu stimularea dupa 14 zile.
La ce dr mergi la Sibiu? O sa intalnesti o super echipa aici...eu sunt foarte multumita.
Vino la prima intalnire cu toate analizele pe care le ai pana acum si daca va fi nevoie de ceva suplimentar le poti face in orasul tau si apoi le trimiti pe mail scanate la ei si te suna dr sa-ti spuna parerea lui si ce faci mai departe. Si eu sunt la 7 ore distanta de Sibiu...cam greu de facut naveta daca faci FIV ca tre sa vii la monitorizari o data la 2 zile.
Daca pot sa te mai ajut cu ceva te rog sa-mi spui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Buna YARINNA,
Sunt la d-na dr Mutuliga - pe net nu am gasit referinte tocmai bune dar sper sa fie OK.am endometrioza si am fost operata anul trecut .am avut 2 chisturi fff mari .anul trecut a fost un cosmar.medicul care m-a operat a recomandat diphereline si la a 4 a inj cand i-am spus ca iar ma doare a zis sa ma duc sa vorbesc si pt FIV ca momentul este f bun deoarece sunt ovarele in pauza si se poate decide daca mai fac inca 2 inj.Din decembrie sunt la menopauza indusa artificial.Probleme am ff multe si complicate .nu stiu daca cu stimulare ovariana nu o sa fac chisturi deoarece faceam si pe contraceptive.Anul trecut a fost un cosmar si culmea ca inainte de operatie nu aveam nici o durere.Un ovar este aproape intreg iar cel drept cred ca 25%.Nu cred ca am sanse mari dar cred ca merita sa incerc.Am vazut ca mai este o doamna cu endometrioza daca poate sa-mi dea ceva amanunte ,o rog, frumos sa ma contacteze.Dupa ce ma duc miercuri va scriu ce am facut.Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

scuza-ma ,am o intrebare de ce ai recurs la FIV ?Ai probleme medicale ?
Dupa cate am citit ,in cazul tau ,totul decurge bine.Sincer ma bucur nespus cand aud ca cineva este bine sau sunt sanse de reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Nu prea stiu multe despre Mutuliga, am vazut-o de vreo 2 ori cand am fost la monitorizari. Noi majoritatea suntem la Ispasoiu sau Chicea.
La ce ora vii miercuri? Eu am programare la 12.15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Am facut 4 inseminari inainte de asta...din pacate nereusite...si apoi m-am decis sa trec la lucruri mai serioase. La noi sotul este problema...Eu sunt cat de cat bine, doar un ovar mai lenes...in rest ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

la 12:15 am programare pentru un control ginecologic si la 14:30 pentru prima discutie.Am inteles ca nu se face controlul ginecologic in ac loc unde se poarta prima discutie despre Fiv.Se respecta programarile?Au rabdare ? ca eu am mai fost si la Bucuresti la un "mare" medic si nu prea a crezu tot ce i-am spus deoarece nu multe au fost ffff atipice.Aveam ovulatie pe contraceptive....Am fost si la Cluj,Viena dar inainte de operatie.Oricum medicul care m-a operat ,cred si acum cu toate problemele care le-ma avut dupa ca a fost cea mai buna alegere.poate ne vedem miercuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Asa este Miss, gineco este la et 2 si centru de fertilitate la et 4. La mine s-au respectat intotdeauna programarile...depinde de dr...Tie cine ti-a recomandat-o pe dr Mutuliga?

Mergi la inceput