FIV la Cluj 32

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

tamy multumesc pentru sprijin, asta e situatia si trebuie sa o iau ca atare si sa imi fac planuri pentru viitor. Nu pot sa spun ca sunt foarte necajita pentru acest noi esec, bine, nici bucuroasa nu-s dar cred ca deja am pielea tabacita dupa atitea esecuri. Ma gindeam sa fac analizele de trombofilie si imunologie inainte de FET da parca am avut o presimtire si am zis ca o las pe mai incolo. Dintre cele imunologice am facut o parte ca eu banuiesc ca acolosunt problemele la mine, stiu ca am ATPO ridicati din pricina de Hashimoto da endicrinoloaga se jura ca ea are sute de paciente cu aceasta afectiune care fac copii citi vor si ca nu e asta cauza infertilitatii. Pe de alta parte, barbatu-meu sustine ca "inca nu a fost sa fie" si ca nu e nimic in neregula cu mine. Eu pot sa iti spun ca nu il cred nici pe el nici pe endocrinoloaga, o explicatie trebuie sa existe, dupa 4 FIv nereusite (din care 2 cu blasto). Inca nu stiu incotro o sa o iau din loc, eu as fi tentata sa incerc tot la debrecen dar nu-i nimic batut in cuie. Da pina atunci te astept pe tine sa te gravidesti In ce stadiu esti, esti pe AC sau ai inceput stimularea? Scuze, am cam pierdut sirul evenimentelor, trebuie sa citesc din urma sa ma pun la curent

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

fetelor!
nu am mai scris demult, sper sa ma iertati, dar dupa esecurile de pe aici (si de pe alte forumuri) incepusem sa ma descurajez !
acum insa sunt ffffffff fericita si meritati sa va incurajez si sa va dau sperate pentru ca se poate!
SUNT INSARCINATA ! In martie am facut FIV 2 tot in Budapesta ca si primul , in 19 martie am facut ET cu 2 embrioni de 48 de ore si se pare ca de data aceasta au fost lipiciosi!
Z11 de la ET beta 20.6 iar astazi Z13 de la ET beta 46.44 si progesteron >190.8 (nu stiu ce inseamna o valoare asa mare a progesteronului dar cred ca e ok avnind vedere ca iau de 3 ori pe zi cate 2 ovule de utogestan de 100 )
Asa ca trebuie sa aveti incredere si continuati sa incercati!La un moment dat va veni randul fiecaruia!
Va tin pumnii la toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

[quote]citat din mesajul lui bytzi

mara,imi pare atit de rau...m-ai uimit ca nu au rezista embrionii,sincer la Budapesta ,Sibiu nu am auzit asa ceva,probabil depinde si cum sint congelati,la Sibiu am inteles ca ii vitrifica si vitrificatii au sanse de 95 %la dezghetare fata de cei criogenati de 60% parca...
Te imbratisez si doamne ajuta pt la toamna.


bytzi nu stiu, parca-s urmarita de ghinion, cred ca si daca erau sanse 99% sa reziste eu ma situam in restul de 0,1%. Fiecare esec ma indirjeste insa mai tare incit incep sa imi fac probleme ca m-am dereglat psihic si ca , daca cumva nu va fi sa fac copii niciodata n-o sa ma pot opri din facut FIV-uri si pe la 60 de ani ma gasiti tot aci pe forum, activa si facind sapaturi si investigatiiImi fac in continuare planuri si imi programez fiv-urile precum concediile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

petruta felicitari, asta da veste buna. Ma bucur mult pentru tine, iti doresc o sarcina usoara, sa te bucuri din plin de aceasta perioada pentru ca meriti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina3343 spune:

Felicitari petruta si sarcina usoara;Bravoo,altceva n-am de spus.
Sa mai intri pe aici sa ne sustii moralul.
Mara si eu zic sa mai insisti asa cum zicea si tamarillys cu analizele;eu cred ca fiecare din noi are o cauza fizica din care deocamdata nu ramanem insarcinate;pana in toamna eu zic sa incerci sa mai faci ceva analize,vorbeste si cu Micu ce analize sa mai faci.
Te pup.
Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kry spune:


FELICITARI PETRUTA!!!!!!!!!!!!!!
sa ai parte de cea mai frumoasa perioada de pana acum , sarcina usoara si mii de felicitari.
Ma bucur ca in sfarsit am predat stafeta.
Mara
tuturor Paste fericit, plin de lumina si bucurie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

kry ce face printesa?
cristina din pacate la cluj nu se fac prea multe analize pentru fiv, se merge doar pe analizele hormonale standard iar trataamentul de stimulare e de obicei acelasi. Eu am facut aici la cluj 3 FIV din care 2 cu aceeasi medicatie iar fetele care au mai trecut pe aici am observat ca au avut in marea lor majoritate aceeasi schema de tratament. Eu am insistat sa imi fac analizele pentru tiroida siind ca am aceasta problema si ca asta poate influenta calitatea ovocitelor.Daca ma duc la micu sa il mai intreb ce analize sa mai fac isi pune miinile in cap ma trimite la plimbare ca s-a saturat de mine ca de pere acreAsa ca nu am de gind sa ma mai duc pe la el decit cind oi ramine gravida ca nu ma dau pe mina altuia ca sa imi urmareasca sarcina. Vezi, deja gindesc in perspectiva . Din pacate la noi nu se personalizeaza schemele si nu se investigheaza cauzele nereusitelor. Uite, eu sunt de exemplu concret: analizele hormonale sunt ok, la ultimul fiv am avut tsh-lh in jur de 5 ceea ce zic eu e bine, produc ovocite, se fertilizeaza, ajung blastocisti da nu se implanteaza. Asa ca in mod clar ceva e in neregula cu mineTu? Cum ti-au iesit analizele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Citat:
citat din mesajul lui mara72

Citat:
citat din mesajul lui bytzi

mara,imi pare atit de rau...m-ai uimit ca nu au rezista embrionii,sincer la Budapesta ,Sibiu nu am auzit asa ceva,probabil depinde si cum sint congelati,la Sibiu am inteles ca ii vitrifica si vitrificatii au sanse de 95 %la dezghetare fata de cei criogenati de 60% parca...
Te imbratisez si doamne ajuta pt la toamna.



bytzi nu stiu, parca-s urmarita de ghinion, cred ca si daca erau sanse 99% sa reziste eu ma situam in restul de 0,1%. Fiecare esec ma indirjeste insa mai tare incit incep sa imi fac probleme ca m-am dereglat psihic si ca , daca cumva nu va fi sa fac copii niciodata n-o sa ma pot opri din facut FIV-uri si pe la 60 de ani ma gasiti tot aci pe forum, activa si facind sapaturi si investigatiiImi fac in continuare planuri si imi programez fiv-urile precum concediile


mara,perseverenta e tot timpul rasplatita,asa incit eu cred ca va veni si vremea ta,important e ca ai putere sa mergi mai departe,atit psihic cit si financiar.
Te imbratisez ,fa sapaturi in continuare si sigur vei gasi 'buba'(cite o data ne-o mai gasim si noi)succes pe mai departe.
saboupetruta,felicitari si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mara72 spune:

bytzi la un moment dat mi-a tras cu ochiul si clinica din sibiu, am auzit doarf lucruri bune despre ei. Ma gindesc ca poate "ma dau o tura " pina la sibiu macar pentru o consultatie, poate mai aflu ceva noutati de la ei. Cum sunt ispasoiu si chicea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina3343 spune:



Mara,poate e ceva cu endometru daca zici ca nu se fixeaza,daca zici ca in rest e ok; ai facut biopsie de endometru cum zicea tamarillys?
Incearca atunci si in alta parte,am auzit ca la Szeghed au rezultate bune;chiar un coleg de-al meu si inca o cunostinta si-au descoperit ce au la Szeghed;poate acolo se fac mai multe analize daca zici ca aici la noi nu prea se fac;pot sa-ti dau si eu un nr. de telefon
+36209188806 NOVAK TIBOR din Szeged,vorbeste in romaneste si mail novakta@freemail.hu
O cunostinta si-a descoperit cu el ce avea ca aici a umblat mult si nu a reusit nimic,acum si-a facut si ea FIV acolo si asteapta rezultatul;Doamne ajuta!
Sau la Debrecen un coleg a reusit,nevasta lui pierdea sarcina dupa sarcina,i-au facut FIV acolo si apoi a nascut cu Micu;
la astia nu stiu cu ce doctor din Debrecen dar ma pot interesa daca vrei;dar poate tu esti mai in tema ca am inteles ca si tu ai fost la Debrecen;
Si eu par ok,trompe bune,ciclu la fix 28 de zile,spermograma ok,numa' nu raman ;poate nu s-a spart foliculul cand am facut IA ,Dumnezeu stie;inca n-am scos rezultatul la analize,a zis sa sun cam peste o saptamana;


Mergi la inceput