Vreau sa nu mai fiu diferit *2*

Vreau sa nu mai fiu diferit *2* | Autor: kariguld

Link direct la acest mesaj

asa am inceput terapia

cap. 1
************

Citat:
a trecut un an de cand Mihaita face terapie. un an de asteptari, framantari, intrebari, nopti nedormite,dureri...dar si mici pasi inspre o viata cat de cat normala.
Mihaela ne va spune mai multe!

multumim celor ce au ajutat, celor care cred ca Mihaita se va recupera, celor care au spus o vorba de incurajare.....sunt zile cand cineva spune doar doua vorbe, dar parca iti dau energie pentru intreaga zi!

*****************


"Sunt Mihaita...si am AUTISM...adica sunt diferit de ceilalti copii si... VREAU SA NU MAI FIU PRIVIT DIFERIT! insa pentru a reusi, este necesar sa fac terapie ABA....deja am inceput de anul trecut, eu fac progrese....am inceput cate putin sa nu mai fiu diferit, dar mai am mult de muncit, pana sa ajung la normalitate. mami a reusit sa adune banutii de terapie cu ajutorul celor de pe forum....insa bani mai sunt doar pt luna iulie si inca doua saptamani din august.....asa ca va rog din sufletelul meu de copil AJUTATI-MA! vreau sa fiu un copil normal, vreau sa pot duce o viata normala, vreau sa nu mai fiu privit diferit de catre cei din jur!"

Mihaita nu vorbeste, insa eu mi-am imaginat ce mi-ar spune el daca ar putea...
Timpul este cel mai mare inamic al nostru. si banii!

As vrea sa gasesc in fiecare din voi, o mica portita sensibila. as vrea ca nici o mama sa nu rosteasca asemenea cuvinte, niciodata! (citat din blogul lui Mihaita)

""In viata noastra,si-a facut loc disperarea....si teama....teama de a nu putea continua terapia....mai avem bani exact pentru o luna.....dupa, nu stim ce vom face! Putina lume,acorda o sansa copiilor cu autism, desi in ultima perioada, se face multa publicitate referitor la autism si la sansele de recuperare ale copiilor cu autism.....
Mihaita,are in continuare nevoie de ajutorul dumneavoastra,iar eu ca mama va rog din suflet,sa-i dati o sansa la o copilarie normala....... ""

VOI, aceasta mare comunitate DC puteti contribui la normalitatea lui Mihaita, bucatica cu bucatica trebuie sa construim viitorul acestui copil, puteti ajuta sa nu mai fie privit "diferit"!
Daruiti si ve-ti construi acele bucatele care sunt departe acum....


cei care au donat:(2009)
anca dragomanadrianapopkariguld berthacristina_26Adina Iulia
ionicaeugeniadevyllacricorciarliCorneliaNanaMotoc
MADYNwnimraioana75musettoBrave GirlAsterixirina81
roxanaluciamaramiandruskandu
misha71Noegeniaaidaciolackayvioleta69ana68alina71Claudi@AdinaF
denizel(prin terta persoana)kokiy
LiaMariaPorumbitasirimie


si cei care au donat direct la Mihaela!




Readuc in atentia voastra acest subiect. Mihaita are nevoie de noi toti, de ajutorul nostru. e o lupta grea pentru parinti, uneori norii acopera soarele in totalitate. dar trec si razele incalzesc din nou vietile lor, atunci cand copilasul lor le zambeste sau rosteste cuvinte scurte.
vrei sa fii o raza de soare pentru Mihaita? o poti face cumparand produse de la bazar sau donand o suma in conturile de mai jos!

Multumim anticipat tuturor!

Sibylle

****************************************************
MIHAELA OPREA

BRD-Sucursala Eliberarii Constanta

-in euro :RO21BRDE140SV612277414oo

-in lei :RO25BRDE140SV61227661400

Cont SWIFT:BRDE ROBU


AVEM PAY-PAL!!! pal:mihaela77oprea@yahoo.com



VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT! MIHAITA

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Kari,in primul rand,multumim pentru capitol nou....
Permite-mi sa fac o mica precizare,teoretic noi facem terapie de un an si jumate,insa pana in februarie an ul trecut am lucrat fara coordanor,pentru ca nu am avut cu ce sa-l platim.....
Pe 8 martie,am avut intalnirea de luna cu coordonatoarea si ne-a dat si evaluarea dupa un an de cand lucram cu ea,care ne va fi necesara si la comisie(pt reinoirea ecertificatului)....
Evaluarea suna cam asa:

" Oprea Mihai,
Varsta: 6 ani
Diagnostic: Autism infantil

In urma ultimei evaluari (aplicandu-se scala Portage) Mihai a obtinut urmatoarele rezultate din punct de vedere al varstei mentale:
- socializare ( 2,5 ani);
- limbaj (limbajul verbal se afla la nivelul varstei de 1 an, insa din punct de vedere al limbajului receptiv a facut progrese semnificative; recunoaste inclusiv cuvinte scrise si raspunde prin cuvinte la intrebari sociale – Cati ani ai? Cum te cheama? etc);
- autoservire (4,5 ani);
- cognitiv (din punct de vedere al intelegerii se afla la nivelul varstei de 3,5 ani );
- motor ( 5 ani);

In prezent urmeaza un program intensiv de terapie comportamentala (terapia
urmeaza principiile ABA - Applied Behavior Analysis – Analiza comportamentala aplicata). Programul de terapie a inceput in urma cu 1 an si 2 luni.

Prezinta dificultati majore in dezvoltarea limbajului verbal si socializarii.

In urma terapiei Mihai a facut progrese in ceea ce priveste abilitatile de limbaj receptiv si abilitati cognitive: intelege si executa instructiunile uzuale, recunoaste obiecte, actiuni, culori, insusiri ale obiectelor, litere, cifre, forme, genuri, emotii; intelege apartenenta elementelor la categorii, poate raspunde nonverbal la intrebari de cunostinte generale si intrebari sociale, intelege functionalitatea obiectelor,
Comunica nonverbal si in cuvinte simple: apa, pa, bobo, hai, da, nu.

Pentru a putea recupera cat mai mult din deficientele pe care le prezinta in ariile limbajului si socializarii Mihai are nevoie de un program intensiv de terapie comportamentala care se va extinde pe parcursul mai multor ani (depanzand de modul in care Mihai isi va dezvolta abilitatile astfel incat sa devina cat mai independent)."


Va multumesc din suflet,ca ne sunteti aproape si ca urmariti evolutia lui Mihaita!


cont pay-pal pt ALEX:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M

Viata pentru FLORIN!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_paun spune:

La multe progrese in continuare .
momentan acum suntem fara coordonator, insa lucram dupa sfaturile psihoterapeutei de la scoala, care ii face saptamanal Emei psihoanalaiza si logopedie de 2 ori pe saptamana.
drumul e greu si lung, de multe ori se bate pasul pe loc, alteori sunt salturi fantastice...insa noi continuam.
La logopedie ne chinuim sa o facem pe Ema sa strige, MAMA ori EMA, ori HAI...inca ii este teama sa strige in ...cuvinte.




bazar pentru Ema

ajutati la terapia pentru Ema pe DC


Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG


Mari 9+ si mami de Ema


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Mihaela am reusit sa strang fisele promise, cand poti ...astept sa ma contactezi.Cum se mai simte Mihaita? e mai bine?

<<<Doar eu si lumea intreaga!>>>

Sa-l ajutam pe Florin!

Blogul lui Mihaita
Blogul lui Bogdan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

dady68,multumim dn suflet pt ajutor!saptamana viitoare te sun sivedem cum e intalnim!Mihaita,este mai bine,ne-am externat,teoretic,prcatic stii ca n-am stat in spital!
Mihaita a fost bolnavior,week-end-ul trecut...
Saptamana trecuta i-au iesit lui Mihaita niste bubite pe el(pe maini si picioare)...n-am dat importanta,am zis ca nu i-a priit ceva,l-am dat cu mixtura,i-am dat peritol,zyrtec....vineri dupa-amiaza,cat era la terapie,am plecat o fuga sa mai platim..tel,cablu,lumina,etc...cand ne-am intors dupa vreo ora Mihaita avea si mai multe bubite,pe burta si pe fata...doamne daca l-ati fi vazut cat era de patat(imi pare rau ca nu i-am facut poze)....asa ca seara am sunat medicul si ne-am dus la el....a zis ca este o alergie,nu se stie de la ce,si in plus de ce ii dadeam eu,ne-a dat si prednison,insa nu i-am din seara aceea,ca mancase sarat si mi-a fost frica....sambata dimineata,cand sa-l ridic din pat sa-l pregatesc de terapie,constat ca nu poate sa mearga.. si din cand in cand are cate un tremurat ca atunci cand ai frisoane....i-am dat si prednison-ul,asteptand sa vad ce se intampla,speram intr-o imbunatatire a situatiei,rugandu-ma sa nu fie ceva grav......
Insa,Mihaita tot nu putea sta pe picioare....asa ca am sunat din nou medicul pediatru,i-am prezentat situatia,mi-a explicat ca nu poate fi de la medicatie,spunandu-mi ca ar putea fi ceva neurologic(cel mai rau caz) sau s-a lovit si n-am sesizat.....insa lovitura nu putea fi,cu o seara inainte,fugind si topaind ca un iedut,cand l-am bagat in pat la somn,nu avea absolut nimic,asa ca URGENTA,scria pe noi....
Ne-am luat copilul in brate si am fugit la spital,in prima faza la ortopedie,medicul spunand ca nu-i nimc traumatos la picior.....ma copleseau cele mai negre ganduri,gandinu-ma dar ca ar putea fi ceva neurologic.....la urgenta,doctora de garda mi-a expicat ca unele alergii,pot sa dea dureri pe articulatii,membre si daca este de la alergie,in urma unei injectii cu hidrocortizon,cam la vreo ora ar trebui sa-si revina,daca nu se impunea rmn si bineinteles a fost necesara spitalizarea....
Asa ca ne-am internat,teoretic,ca practic nu prea stateam in spital....am fcaut prima injectie cu hidrortizon si la o ora si putin dupa ce i s-a facut injectia,Mihaita a inceput sa mearga.....va dati seama ce usurare pe capul meu....nu avea nimic neurologic,multumim lui Dumnezeu!
Si uite asa ne-am petrecut,week-end-ul si inceputul de saptamana intre spital si casa!
Dar totul este bine cand se termina cu bine!
Analizele,au iesit bine....si hemograma si urina!

Astazi,am fost si la comisie,pt reinoirea certificatlui(mi-e greu sa scriu...handicapat,al naibii de greu).....saptamana asta am cam tras chiulul la terapie...asa ca de maine incepem iar in forta!


cont pay-pal pt ALEX:mihaela77oprea@yahoo.com

MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M

Viata pentru FLORIN!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Mihaela, ce sperietura!!! Bine ca nu a fost nimic grav si a trecut ....

Mihaita si bafta mai departe cu terapia...

Cristina,mami de Mihaita (30 iulie 2008) si 31+ cu Matei Stefan

BAZAR DC


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

Mihaita,are varicela........totul a inceput de la tati...el a facut primul varicela....l-am izolat,mancare ii duceam eu(eu am avut varicela si cica nu mai fac),mai iesea din camera la baie,ca doar nu-i puteam duce olita....tot acest chin in speranta de a nu face si copiii,dar n-a iesit cum am vrut noi......asa ca marti i-au aparut primele bubite lui Mihaita,cat si terapeutei lui.....mai avem o saptamana de stat in casa...si presimt ca va termina Mihaita si vor aparea bubite la Andreea(sora lui Mihaita).......asa ca aveti grija,este epidemie de VARICELA!
pana acum vad ca a suportat bine,nu-mi era frica decat ca se scarpina pana-si va face rani,dar a fost ok,insa cum il vedeam ca vrea sa se scarpina imediat il dadeam cu mixtura mentolata,seara cu bitter suedez,pe fata cu aciclovir....ma gandeam cu groaza ca-i vor ramane semne pe fata.....

Varicelosu'



MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M

Viata pentru FLORIN!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Mihale,a scuza-ma ca intreb,( dar sunt recunoscuta pentru gafele facute cind am incurcat toate cazurile la bazar si am recunoscut nu demult ca nu prea le cunosteam) , cazul vostru cum de nu e la bazar?

copiii mei minunati, Edy ( 5 noiembrie 2003 ) si Daria ( 2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela77O spune:

ana,draga este normal sa intrebi....pana sa acum ceva timp in urma(anul trecut prin oct-nov),a fost si cazul lui MIhaita,insa apoi am obtinut o sponzorizare pt un an a terapiei si am hotarat impreuna cu kid,sa cedam bazarul altcuiva care avea nevoie!
insa daca vom mai avea nevoie,cu siguranta vom si noi!
multumesc de intrebare!



MIHAELA DE ANDREEA(03.04.1997) SI MIHAITA(25.09.2003)
Blogul lui Mihaita
Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT
A&M

Viata pentru FLORIN!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana l spune:

Va doresc sa aveti si anul asta norocul unei sponsorizari.
Sanatate multa si progrese vizibile sa aveti!

copiii mei minunati, Edy ( 5 noiembrie 2003 ) si Daria ( 2 decembrie 2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andata spune:

Miha, noutati despre Mihaita cu varicela? Andreea cum e?
Si cum suporta Mihaita statul in casa? Stiu ca ii scoteai mult la plimbare

Poze cu noi
blog de mama
Blogul lui Mihaita

Mergi la inceput