*Cozonacei iubiti de nov-dec 2008 (105)*
Raspunsuri - Pagina 24
Hera25 spune:
Iza nu stiu ce sa-ti zic, cel mai bine e sa vb cu iubi al tau si luati o decizie.
Insa sa stii ca sunt persoane care ar da orice si ar face orice sa mai ramana inca o data gravide, un ex as fi eu...
Oricum voi stiti cel mai bine situatia voastra.Si aici gasesti un mare sprijin si poti sa ne spui orice te framanta.Suntem alaturi de tine orice decizie ai lua.
Si oricum dc ar fi sa nu faci avort, gandeste-te cat de frumos ar fi sa aibe Raphael un fratior sau o surioara, si cat de frumos s-ar juca impreuna, oricat de greu ar fi. Sa nu ma bati da?
Fericita mamica de
Lorena Elena 07.11.2008
anca_27 spune:
Zic si eu ca Amalia, poate acum, cu Raphael dulce, a inteles si el ce e un copil, cata iubire si implinire aduce. Stii vb aia, tatal nu se simte tata pana nu vede copilul live. Vorbiti, si spuneti-va tot de pe suflet.
Te strangem tare in brate!
Mami de Sara (8 dec 2008)
============
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Licurici
bertha spune:
Iza, acum socul a fost mare, insa poti sa-ti acorzi putin timp pt a lua decizia potrivita, sarcina nu e inaintata incat sa fii presata. Nu porni de la ideea ca iubi e impotriva, poate la inceput va fi clar contra, insa e posibil sa se inmoiae in catvea zile.
Tu chiar ai povestit recent ca vreti sa ramaneti la un singur copil, ai expus si motivele si te-am inteles perfect. Ai fost f incercata, insa, te-ai descurcat minunat, esti o mama extraordinara.
In sufletul meu stiu ca ai avea resurse sa cresti inca un copilas, insa decizia poate fi numai a voastra. Dicutati si cu socrii, poate au un sfat bun pt voi, orice, numai nu va pripiti.
Te imbratisez.
Bertha, mami de frumuseti rare -
Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si
Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana
criss703 spune:
Babyzapi cum zicea si Bertha si eu am un feeling ca bunicii din Franta nu s-ar supara sa mai aibe o nepotica/nepotel ...si apoi daca tot sunteti hotarati sa va mutati peste cativa ani in Franta sigur va vor mai ajuta ei cu cei mici 
Acum am stat si eu sa ma gandesc cat tot nu-mi trebe nici mie bb2 ...dar daca s-ar intampla (ca vad ca se poate
)hmmm nu cred ca as avea putere sa renunt la el .Cel putin asa gandesc acum ![]()
Criss mami de
Paula Sofia DN 18.11.2008
PozePaulaSofia
Botez si nu numai
PovesteaNasterii
babyzapi spune:
Doamne, fetelor, sunteti fantastice
. Va multumesc din suflet pentru sprijin. Vorbele voastre au facut cat 1000 de mangaieri.
Intr-adevar este o decizie care trebuie bine gandita. Daca pana sa fac testul ma gandeam ca nu mai vreau bebe, acum dupa doar cateva zeci de minute sunt 50-50%....
O parte din mine vrea o surioara/fratior pt Raphael, o alta particica din mine e cam speriata, iar o alta particica din mine, din pur egoism
se gandeste ca nu o sa mai am timp de mine.
Ramane de vazut.....sper doar sa luam cea mai buna decizie.
si
pt toate.
aleinad.g spune:
Iza,
, inteleg ca socul e mare, inteleg ca iubi nu mai vrea bebe, inteleg ca tu ai anumite probleme care te retin, daaarrr dupa ce te linistesti, da-i vestea si lui si dupa ce se va linisti si el, stati de vorba pe indelete si puneti in balanta tot, si bune, si rele. S-ar putea sa ai surpriza sa zica da din prima, si chiar daca nu ar fi asa aveti timp destul sa reflectati. Inteleg prin ce treci, multe intrebari m-au/ne-au framantat si pe noi acum doi ani, unele diferite de ale voastre, unele asemanatoare pana la urma bucuria si entuziasmul celor din jur ne-au impulsionat si pe noi.
Va doresc sa aveti linistea si puterea sa luati decizia pe care o considerati cea mai buna pentru voi. 
aleinad.g spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui criss703 Elilove multumesc ..si aveam maine programat sa urcam la Straja daaar mai vad poate merge numai sotul .Aleinad da am fost si am stat la Valea Argintilor http://www.valea-argintilor.ro/ conditii bune si de masa si de cazare , am fost cu Sofi atunci in august si a fost f. bine si pt. ea , aveau niste canapelute in fiecare camera si asa a avut si patutul ei ps.Aleinad uite si 5 poze de la fata locului |
Multumesc pentru informatii, am vazut pozele, am vazut site-ul, mi-a placut in general, cam mare locatia dupa opinia sotului, acum om vedea pana la vara incotro ne indreptam.
Sanatate multa, sper ca intre timp ai scapat de virusache, si eu sunt putin prinsa, sper sa-l fentez.

elilov3 spune:
off iza va fi bine si iubi tau va fi un tatic mai mult decat minunat
..... cred ca te inteleg perfect in aceeasi situatie este acum sora mea...sotul ei nu vrea nici batut in cap al 2-lea copil..si vad ca deja si pe ea a convins.o
nu iti pot spune cat am rugat.o sa nu omoare acel copil ca nu are nicio vina.....si sunt asa de terminata psihic ca nu pot ajuta la schimbarea unei decizii
in cl sfatul meu lasa copilul e o minune de la Dumnezeu e mai mult de cat iti poti imagina, vei mai avea 2 ochisori care iti vor zambi atata de minunat si inocent, o gurita care iti va zice Mama, 2 manuet care te vor mangaia...
nu il minti spune adevarul are dreptul sa stie...unde mananca o gura mananca si a 2-a...nu te rog nu face ceva atat de greu 



te rog gandeste bine aceasta decizie Dumnezeu te va ajuta
eu cred ca daca sora mea v-a lua viata acelui copil nu cred ca voi mai putea sa ii vad fata..si cand o vad ce hotarata e ea si sotul ei si efectiv nu le lipseste nimic au servicii banoase, casa, masina..tot ce si-ar putea dori dar din egismul lor de a avea doar 1 copil fac acest gest...asa este poate nu stiu eu ce si cum e la ei in viata , dar cu ce drept ia o viata...zice ca daca l-ai scoate cat e embrion afara nu e o crima, dar daca il ucizi dupa ce il nasti este...de unde pana unde cum simte in afara burtici tot asa simte si in interiorul ei...
ehh poate supar cu credinta si gandurile mele, dar nu pot sa stau cand vad asemenea lucruri..numai la aspirante cand citesc prin cate trec ca sa faca un copil ma infior si ma gandesc cat de binecuvantata am fost de la Dumnezeu sa pot sa fac copii e cea mai frumoasa existenta a noastra ca femei
bertha spune:
Iza, noi am programat ambii copii si s-a intamplat asa cum am vrut noi. Ne-a ajutat Dumnezeu. La Ioana am avut niste rezerve inainte de a lua decizia, gandeam ca tine: suntem singuri, cum ne vom descurca cu doi, ne va fi greu etc. Dar mereu aveam in minte o imagine cu noi pe la 45 de ani
, cu un singur copil, gandindu-ne ce fraieri am fost ca n-am mai facut unul. Sotul chiar zicea "si cand o sa ne-ntrebe baiatul de ce nu i-am facut un frate, ce-o sa-i spunem, ca n-am avut timp sau bani?!". Cred ca niciodata n-as fi fost linistita in inima mea daca nu aveam si al 2-lea copil.
Initial gandeam ca voi sta acasa doar 6 luni, mai mult nu ne permiteam cu 6 mil/luna, avand rata mare la apartament. Si uite ca s-a schimbat legea cu 85% si am putut sa stau mai mult cu Ioana, mai ales ca are atata nevoie de mine.
Orice decizie ati lua, eu n-o s-o judec, nici macar in sufletul meu.
Bertha, mami de frumuseti rare -
Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si
Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)
poze
Cum s-a nascut Ioana
aleinad.g spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui madutza_bra Buna fetelor! Am vazut ca vorbeati de decalotare la baietei. Si eu trebuia sa-i fac lui Cristi..dar nu am aavut inima sa ma duc cu el. Nu are puroi, nici "albeata", nici nu e rosu. Dr-ita a zis (prin ianuarie) ca ar fi bine sa ma merg cu el la chirurg dar parca nu as vrea...Oare o sa-i dauneze mai tarziu daca nu il duc?Voi ce ma sfatuiti sa fac? |
Eu zic sa-i faci acum cat nu sunt probleme mari si cat e mic si uita repede.
Iar dupa avut grija si facut operatia macar o data pe saptamana ca altfel se lipeste la loc si o luati de la capat. Eu am patit-o cu Bogdan, i-am facut la 2 saptamani, am avut grija pana s-a facut mai mare si nu m-a mai lasat. Ne-am trezit cand a inceput sa aiba dureri acute de burtica. Am mers la urgente cu gandul la ce era mai rau, apendicita sau hernie. Nu era decat fimoza care isi facea de cap, asa ca a mai avut parte de o decalotare. Pe care a tinut-o minte 