Trombofilia o cauza a infertilitatii - 23 -

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

2bobocei ma bate capul si pe mine chiar fara recomandarea lui sa fac clexane doar c au stiu exact cand sa incep si ce doza sa fac?


in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Magduta, acum mai ai un spatiu in plus la [ font=Tahoma] si iti lipeste o linie oblica la al doilea [teal]
Eu asa am inteles, ca Factorul V e mult mai periculos...
Voiam sa intreb de diferenta intre fraxiparina si clexane, scuze... stiu ca amandoua sunt heparina cu greutate moleculara mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Paula, sunt cu prospectul in fata si intr-adevar nu se administreaza pe cale orala in sarcina. Nu inteleg, mie medicul mi-a zis 2 de 100 pe cale orala si 1 de 200 seara vaginal. Plus ca zice ca e contraindicat in tromboflebita.
Mai ia cineva Utorgestan?!


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot
Graviduta a treia oara - sa speram cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Felicia Clexan si Fraxiparina sunt aceasi. De ex Cl de 20 e egal cu Fraxi de 0,3 si asa mai departe cu fractiile. Eu cred ca romanii nostri nu is familiarizati asa de tare cu fraxiparinele si cred ca stiu doar studii de clexane si de aceea dau clexan. DAr de ex asutriecii dau fraxiparina cu lejeritate. Nu demult a intrat si la noi folosirea Fraxip mai des.

in asteptarea unui ingeras


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tecadra2009 spune:


Avalon
Buna! Felicitari pentru bebe!
In urma cu 2 luni am descoperit
Factor V Leiden (G1691A) - Pozitiv-heterozigot si
MTHFR(A1298C)Pozitiv-heterozigot.
Fertilizarea ai facut-o in strainatate? Unde?cine ti-a dat tratamentul pentru trombofilie?cat timp l-ai urmat inainte de sarcina?Eu nu am ramas insarcinata pana acum.De 4 ani incercam.Am facut 6 inseminari, dar nimic.Ajuta-ma cu informatii, te rog! Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Rocriss si eu iau Utrogestan. de la 5 saptamani si 6 zile, administrat pe cale vaginala 1/zi. La 16 saptamani mi-a zis sa nu il mai iau, dar au aparut contractiile si de la 18 saptamani iau din nou. Din cate stiu si mcrissa a luat. E adevarat ca in prospect scrie ca nu se administreaza in trim. II si III de sarcina, dar atunci cand e nevoie asta este...
feliciaFraxiparine si Clexane fac parte din aceelasi tip de anticoagulant. In perioada in care nu am gasit in farmacii Clexane 0.4 am luat Fraxiparine 0.4, dar mi-a zis dna dr sa revin la Clexane pentru ca este mai studiat (cercetat) in sarcina, dar in cazul in care nu gasesc din nou Clexane e mai bine sa iau Fraxiparine decat nimic.


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rocris75 spune:

Multumesc Paula! Am hotarat sa iau doar seara, vaginal. Ce concentratie ai luat?


2 sarcini oprite din evolutie la 6, resp. 8 s; MTHFR 1298-heterozigot, PAI-1-4G/5G-homozigot
Graviduta a treia oara - sa speram cu noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

repet intrebarea, poate stie cineva: daca femibionul are 800 µg (folat si metilfolat), deci 0.8 mg, eu trebuie sa mai iau 4.2 mg de acid folic pana la 5 mg? Sau metilfolatul "acopera" o cantitate mai mare de folat?
A mai luat cineva femibion si acid folic impreuna? In ce cantitati?

Mikisor, pe unde esti?

incepand cu anul 2010 voi fi o fericita!


MTHFR C677T heterozigot
Am avut un vis: mergeam pe o plaja iar Dumnezeu pasea alaturi de mine, iar pasii ni se imprimau pe nisip, lasind o urma dubla... Atunci mi-a trecut prin minte ideea ca fiecare din pasii nostri reprezentau o zi din viata mea. M-am oprit ca sa privesc in urma... Dar am observat ca in unele locuri in loc de doua urme nu mai era decit una singura.Am revazut filmul vietii mele. Locurile in care nu se vedea decit o singura urma corespondeau cu zilele cele mai intunecate ale existentei mele: zile de neliniste si de rea-vointa, zile de egoism sau de proasta dispozitie, zile de incercari si de indoiala, zile de nesuportat... Zile in care eu fusesem de nesuportat. Si atunci intorcindu-ma spre Domnul am indraznit sa-i reprosez: Totusi ne-ai promis ca vei fi cu noi in toate zilele! De ce m-ai lasat singur in zilele cind aveam cea mai mare nevoie de Tine? Iar Domnul mi-a raspuns: Dragul meu, zilele pentru care n-ai vazut decit o singura urma de pasi pe nisip sunt zilele in care te-am purtat pe brate...
Dupa Ademar Barros, poet brazilian.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mocanitza spune:

Cristal1995: nu stiu daca ai primit raspunsul pentru clexane...dar se gaseste la orice ora la farmacia Reteta (o recunosti dupa logo-ul clinicii Polisano); farmacia se afla pe b-dul Dacia 111, este aproape de intersectia Dacia cu Icoanei. Eu lucrez f aproape de ea, daca pot sa te ajut cu ceva sa-mi spui.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letzy81 spune:

Tamaryllis eu stiu ca daca e luat in doza mai mare ac folic se elimina prin urina. Nu cred ca ai avea de ce sa-ti faci griji mai ales ca ai mutatia MRHFR.In sarcina sunt fete cu probleme ca si noi care iau 10mg de acid folic.


FVL heterozigot+MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot; 2 sarcini oprite din ev la 8/9 sap

Mergi la inceput