Trombofilia o cauza a infertilitatii - 23 -

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

simonete, tamy... eu sunt noua la capitoulul asta, acum ma straduiesc si eu sa le pricep.
tamy, si eu am inteles ca MTHFER C677T e frecventa si nu e considerata "periculoasa". La mine Proteina S e la limita inferioara...60 (minimul e 60). Astept rezultatul la Factor V, ca mi-a iesit ProC Global (rezistenta la proteina C activata) 0,72 (cut off 0,8) si cica sunt "sanse" 90-95% sa am factor V. Apoi o sa vb cu Uscatescu si cu dr K sa vedem ce zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tamaryllis spune:

Felicia, in cazul asta e musai sa faci clexane! Eu zic sa ii spui lui K pana iti da rezultatul la leiden si de proteina s, caci mie mi-a zis ca imi da clexane daca iese sub limita!
Magduta, e aproape bine! Totusi, ai eliminat [ size=1] dintre [font=tahoma] si fiv si [ /size=1] dintre heterozigot si [teal]

modific: fara spatii, evident!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Felicia, Tamaryllis va multumesc ca v-ati chinuit cu mine. sper sa fi reusit.

Si eu mi-am facut azi inca doua analize, PAI1 si mutatia 13. Spre sa imi iasa ok.

Felicia vad ca si tu esti al dr PK. Ce ti-a zis de mutatia pe care o ai? Iti va da heparian cu molecula mica? Eu l-am intrebat si doar acid folic mi-a zis sa iau si ca nu ar fi nevoie de heparian de nici un fel.



in asteptarea unui ingeras

Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia_ spune:

Magduta, abia azi am primit rez, nu am vb inca cu dr, ma gandeam sa astept si rezultatul la factor V (a zis ca daca e pozitiv, o sa tb sa fac heparina). Fetelor, heparina si clexane e acelasi lucru?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Felicia la mine factorul V Laiden e in limite normale , oare de aceea nu imi da heparina? Ma cam streseaza chestia asta, dat fiind problema financiara.

in asteptarea unui ingeras


[ font=Tahoma][teal]Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot[teal][/font=Tahoma]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Oooooo is batuta in cap , semnatura asta

in asteptarea unui ingeras


[ font=Tahoma][teal]Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit, MTHFR A1298C heterozigot[teal][/font=Tahoma]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2bobocei spune:

Buna fetelor,
Si eu am facut un FIV cu dr. Kovacs la Budapesta (FIV 4)si, desi am ambele mutatii MTHFR genotip heterozigot nu mi-a recomandat clexane, ci doar aspirina cardio. Bhcg in ziua a 11-a (FIV cu blastocisti) a fost 10, deci o tentativa de implantare a fost. Si acum regret ca nu am facut clexane.
Mie desi Proteina S facuta la Fundeni mi-a iesit in limite, ma bate gandul sa o repet. Si daca tot ma intep poate fac si analiza PAI.
Aveti idee unde le pot face cu costuri mai reduse si, bineinteles, laboratorul sa fie de incredere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Buna fetelor,
am rugamintea sa ma treceti si pe mine in lista aspirantelor cu doua sarcini obtinute natural anul trecut dar pierdute la 8 saptamani,am 33 de ani, mutatiile MTHFR C677T heterozigot si A1298 heterozigot. Macar acum am aflat care e cauza si in mare parte multumita voua.
Va urez tuturor ''La multi ani'' si va multumesc pentru sfaturile pe care le dati, asa am aflat si eu ca trebuie sa merg la hematolog, am fost la d-na Uscatescu si am primit tratament.
Altfel probabil ca trebuia sa ma multumesc din nou cu explicatia doctorilor ca nu e nici o problema, se intampla frecvent si nu exista neaparat o cauza care trebuie tratata decat daca pierzi vreo 3-4!
Le tin pumnii gravidutelor si aspirantelor sa ne aduca doar vesti foarte bune.


2 sarcini oprite in evolutie la 8 s - MTHFR C677T heterozigot+ MTHFR A1298C heterozigot


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonete spune:

Felicia eu stiu ca clexane e o heparina cu greutate moleculara mica si se administreaza in sarcina .
Sper ca nu gresesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p@ulici spune:

Rocriss eu asa am citit pe prospectul de la Utrogestan ca nu se administreaza pe cale orala in sarcina. Tu cum trebuie sa le iei?


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

Mergi la inceput