Mamici si Gravidute Italia -67-

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

BUNA, Clary.
Sa iti spun ce stiu eu: poti beneficia in Romania de indemnizatie de crestere a copilului. Unde platesti contributii...de acolo vin si banii. Intrebarea mea este daca tu vrei sa renunti la munca?
Adica, sa ma explic. Sotul meu lucreaza in Italia, eu lucram in Romania. Mi-am tinut locul de munca, acum sunt in prenatal. Am stat pana acum, nu de mult, in Romania, iar acum am venit aici la sotul, si voi naste in Italia. Urmeaza sa ii facem acte de Romania micutului prin ambasada (certificat de nastere romanesc), apoi sa depun actele pentru indemnizatie si sa primesc banii din Romania, in contul bancar din Romania.
Ca sa intelegi, tot ceea ce faci se supune legilor din Romania, caci acolo ai muncit pana acum. Daca renunti acum la munca...nu stiu ce zice legea in Romania, daca mai primesti ceva bani si cati anume...

In rest, nu stiu legea din Italia ce zice aici, adica daca muncesti aici ce bani primesti....

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Buna!!
Fetelor, o intrebare urgenta!!! Stiti cumva daca e deschis Consulatul saptamana asta? Ca joi m-as duce sa depun actele pentru certificatul de nastere al lui Loris...
(urasc consulatul...au pe site 4 nr de telefon, si toate suna ocupat)

Eu cred ca de acolo de unde ai platit contributiile primesti bani.
Aici ca sa primesti indemnizatia de maternitate trebuie sa dovedesti ca ai platit macar 52 de saptamani contributiile, in ultimii 2 ani (parca asa era).


Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

KEMSY, nu stiu consulatul la voi ce program are, stiu ca pe site la ambasada in Roma zice clar ca se tin sarbatorile romanesti, adica e inchis luni, de Pasti. Presupun ca e acelasi program.
Poate te ajuta asta, ca e si pt consulate
http://roma.mae.ro/index.php?lang=ro&id=90501

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

pe site scrie si ce acte trebuie, daca nu stii cumva

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kemsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui LAlexandra

KEMSY, nu stiu consulatul la voi ce program are, stiu ca pe site la ambasada in Roma zice clar ca se tin sarbatorile romanesti, adica e inchis luni, de Pasti. Presupun ca e acelasi program.
Poate te ajuta asta, ca e si pt consulate
http://roma.mae.ro/index.php?lang=ro&id=90501

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...


Multumesc

Gianina, fericita de strengar Loris Stefan (02.10.2009)

Asa s-a nascut Loris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Clary - aici legislatia e f slaba din punctul de vedere al mamicilor iar indemnizatia se plateste doar 6 luni daca ai lucrat aici. daca nu lucrezi atunci poti primi de la primarie un ajutor de genul 311 euro/luna timp de 5 luni.

Deci cel mai bine , desi mai putin ortodocs sa zicem, e sa nu enunti la servici si sa beneficiezi de acolo de cei 2 ani cu 85% din salariu caci e mult mai mult decat poti obtine aici. stiu cazuri de fete care s-au mutat in Italia cu sotii si pana la prenatal si concediul de maternitate au tinut-o in concedii medicale pe motiv de sarcina cu risc.

Eu mi-am incheiat raportul de munca pe 30 aprilie 2009, in luna mai mutandu-ma definitiv in Italia. si in iulie am ramas gravida. total neprogramat! ca altfel , nu renuntam la servici si acum stateam 2 ani in concediu bine mersi cu aproape 1000 euro pe luna!

Sarcina usoara in continuare si bafta!

38+ Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

De grabita ce eram, am si uitat...Clary bun venit in randul gravidutelor si eventual al viitoarelor mamici din Italia.
Acum ma gandeam, ca nu stiu cum e in situatia in care nu lucrati legal (cu nasterea si apoi cu medic pentru bebe), poate ne zic fetele mai vechi.
Sotul meu lucreaza legal si asa mi-am facut si eu acte de Italia.
Apropo NAFI, cred ca si tu ai acte, nu? Ce ti-a zis medicul sa ai cu tine la internare, ca acte? Si de ce mai putem noi beneficia aici? Poate stii mai multe ca mine, ca nu prea am avut unde sa ma interesez.
Voua fetelor, ce v-a trebuit la spital?
Mersi.
Va .

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

LAlexandra - da, mi-am facut si eu actele. am deja din august anul trecut rezidenta la Verona si actul de identitate iar dupa nunta mi-am facut si tessera sanitaria.

Ptr spital mi s-a spus sa am la mine:
- un act de identitate
- dosarul cu toate controalele, analizele, ecografiile facute pe durata sarcinii,
- tessera sanitaria si
- codice fiscale (al meu cat si al sotului).

Pupicei!

38+ Riccardo

http://s809.photobucket.com/albums/zz14/nafi_photos/project_bebe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAlexandra spune:

ok, mersi mult. Am auzit ca trebuie si codicele fiscal, desi n-am inteles...ca doar e trecut pe tessera. Uite ca nu stiam ca imi trebuie si al sotului, sa il pun langa acte.

+39
Nunta noastra www.fotoalbum.eu/LAlexandra/a431123" target="_blank">Noi doi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ely2304 spune:

sal...albinutzelor..da cat aveati de gand sa scrieti?am citit pe diagonala..ufff...va spun pe scurt despre noi..pun broscuta la nani apoi ma apuc "de teme"

sambata ..duminica..prin imprejurimi...nik deosebit..incerc sa-mi pun ordine ideile,as vrea ceva bun de paste dar nush de unde sa incep!nu pap acasa dar totusi ceva parca as vrea sa am pregatit,o sa fac cateva oua,dk pot o sa fac si salamul cu biscuiti,de la NAFI..un chec...si nu mai stiu..vad eu...

denise ieri mi-a facut febra 38.7..si nush de la ce..banuiesc k dintisorii sunt de vina,k astazi a facut diaree,nu prea a mancat,face mofturi e si putin maraitade altfel ce ar putea fi?
astazi ne-am trezit amandoua la 11:30 nu-mi venea sa cred cand m-am uitat la ceas..am avut o noapte destul de linistita,k dupa 3am pus broscutik langa mine in pat..si somnnnn de voie...
in rest bine..sunt aproape gata cu smotrul prin casa,as vrea sa spal paturi,dar nu cred k ma va ajuta vremea...poate dupa paste..cam atat!

am uitat sa ma laud..k broscutik a inceput sa se ridice incetisor..pana acum reusea doar u un piciorus,acum sta in genunchi dar se vede k ii este teama k se misca incet...

gata..ma pun sa citesc din urma!

ely mamica fericita....MARINA-DENISE


http://photobucket.com/ely2304

Mergi la inceput