Licurici de ianuarie-februarie 2009 (95)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Aoleu...nasol...a patit ceva cumnatu? Sau la cati nervi trebuie sa ai acum nu mai conteaza?


Nu a patit nimic, doar ca a lovit-o in asa fel de i-a strambat roata din spate, nu stiu cum a reusit ce ma enerveaza cel mai tare e ca i-am zis sotului sa nu i-o mai dea sa o conduca singur, ca e un pusti de 19 ani care si-a luat carnet de putin timp si face experimente pe masina noastra si sotul zicea ca-s eu aia rea, acum sa-l vad cu RATB-ul cum se duce la firma, si pe ninsoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Alina alinuta....ce cucuiete frumoase.....ia fa mataluta cumva si viziteaza-ne un pic mai des.....se poate sa ne parasesti....chiar asa....da-o naibii de treaba

Crisspy....aoleuuu ....nu imi aminti de schimbarea prefixului....ca si eu o fac anul asta....sa stii ca e buna ideea cu schimbarea....tre sa ma gandesc si eu la una

Anna ce rau imi pare de masina....cumnatu cred ca e bine ca da nu era ne-ai fi spus....Mircea al meu cred ca ar fi facut spume daca i se intampla asta

Ira nu te mai gandi asa, gandeste-te ca oricum ai alaptat suficient, acum gandeste-te la sanatatea ta, ca la sanatatea ei te-ai gandit si ai alaptat pana acum

Va mai amintiti de prietena mea care a divortat, e in spital cu probleme cu tiroida, nu se mai simtea bine in ultimul timp, iar colac peste pupaza are si un chist pe ovare de 6 cm, care a crescut in DOAR cateva luni

FETELOR.....AM DESCHIS SUBIECTUL DE DISCUTIE, SARITI CU SFATURILE.....CA VINE DUMINICA SI IAR VA ASCUNDETI DE NOI


Mami puiutului Vlad Mihai


http://www.flickr.com/photos/33042663@N07/?saved=1

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Bebelusi, eu am un sot ffff calm

Pai eu am zis, am in casa un spay cu aloe pt arsuri. Nu il las niciodata sa puna mana pe fierul de calcat si pe aragaz, cu fierul e mai usor, ca nu i-l las in raza de actiune, dar cu cuptorul ma omoara. Voi cum ii feriti ca sa nu pana mana pe cuptorul de la aragaz? Eu ii explic mereu ca acolo e uff, stie ce e uff de la calorifer si incarcatorul meu de laptop , dar nu constientizeaza ca la aragaz este cu adevarat uffff. Am grija sa nu las manerele de la cratite orientate spre exterior, sa nu las oale fierbinti in raza lui....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Si eu am probleme cu Razvi si cu aragazul...moare dom'le sa puna mana pe butoane...ba chiar le si scoate ...se gasesc aparatori pentru asa ceva?

Eu nu stiu ce sfaturi sa dau din pacate ...da' promit ca tin minte tot ce se discuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Fetelor va multumesc de aprecieri si de incurajari.
Eu sunt in continuare varza. Si obosita cronic.
Am scos-o cumva pana la capat la scoala desi am incercat sa scap. Dar au insistat doamnele foarte mult (macar am scapat de partea de dimineata cand cica au plans celelalte invatatoare) si o mamica a zis incurajator ca numa bine si ea va plange Plus ca e bine sa ai copil la scoala ca l-am pus pe Dori sa citeasca in prima faza si cand el nu a putut am continuat eu (era pe la sfarsitul scrisorii asa ca nu am avut timp de plans prea mult) M-au emotionat si celelalte mamici care aveau ochii in lacrimi.

Roxana faza asta cu 100 de zile de scoala e peste tot la clasele step by step indiferent de oras.
Felicitari Cris!
Irina bine ca pana la urma a fost ok copilul. Sanatate multa. Tare imi e dor de tine.
Anna cum mai stati cu mancatul? Super aiurea faza cu masina.
Micola hai ca sunteti aproape de reusita, un pic de rabdare numai.

Porumbita al meu bea apa din canuta cu cioc si lapte din biberon. Am avut o tentativa sa il trec pe canuta cu cioc de ala moale dar soldata cu esec total. Asa ca il mai las. Ai putea sa incerci de aia sau de aia cu pai. Sa vezi pe care o accepta. Nici eu nu as mai baga acum biberonul.

Crisspy eu la inceput stateam cu el in camera la somn, el in patut si eu o perioada l-am mangaiat, alta i-am cantat etc, si din ce in ce mai mult m-am indepartat de patut. Acum pur si simplu il asez acolo si plec si in majoritatea cazurilor adoarme singurel. Dar... cand se apropie ora de somn il intreb "mergem la nani?" Si daca o ia spre camera lui e semn ok, sau daca se intampla sa maraie si nu se linisteste in cateva minute il mai las sa se joace si adoarme mai tarziu. Bafta la schimbari si distractie placuta cu puiutul.

Mara sper sa va vindecati repede. Zdravana sperietura cred ca ai avut.
Ediuta sanatate multa!Stai calma cu parul Dori avea 3 fire si alea valvoi si acum il are foarte des. Am inteles ca nu are nici o legatura cu tunsul, dar eu vara il radeam mereu pe cap, nu din motivul asta ci pentru ca transpira si ii statea si foarte bine tuns.
Ira stiu cat de greu e momentul despartirii de alaptat si e firesc sa treci prin asa sentimente. Da incearca sa vezi partea buna, faptul ca ai reusit sa alaptezi atat de mult. Sanatate!!!!
Alina 1976 bine ca totul este in regula si felicitari pentru prietena ta. Super experienta on line.

Ciufik mama nu mai tanji (ca mine care nici nu mai am sperante) bagate la facut fete. Ca io'te pe aici io numa pe Dori l-am capatat cu fetita Adei (Adaaaaaaaaaaaa cum sunteti?) iti dai seama ce compatibilitate ar fi daca l-ai avea pe Fabi ca ginere?
Si ca tot vorbeati de numere sa vedeti ce misto e la 35 pardon 36 niciodata habar nu am cati ani am. Multa vreme raspundeam mecanic 27 desi "fuse, fuse si se duse" de mult maica.

Bebelusi ma bucur ca la medic toate au fost in regula. MA duc sa iti admir bijuteriile.La Dori ca sa il tin departe de aragaz, am pus acolo o oala un pic calda si i-am pus manuta pe ea repetandu-i ca se poate frige ca e "uf" etc. La Dori a functionat si nu s-a mai apropiat. La Fabi si pe geamul de la cuptorul foarte cald i-am apropiat manuta si i s-a rupt in 14. A doua zi tot acolo s-a dus sa bata. Asa ca deocamdata stau cu ochii pe el si il iau mereu de acolo repetandu-i ca se poate rani. A mai rarit vizitele.
Niciodata cand gatesc copilul nu are voie liber prin bucatarie, de obicei ori ma urmateste din scaunelul lui, ori sta in alta camera cu careva. Daca totusi e musai nu gatesc pe ochiurile din fata. Niciodata nu las oalele, farfuriile etc cu ceva fierbinte pe ceva unde poate ajunge, sau pe marginea mesei ca sa si le traga in cap.
De fier ii e frica de la aburi asa ca sta la o distanta impresionanta daca e prin preajma cand se calca. Iar dupa aceea pana se raceste fierul e intr-un loc unde el nu are acces.Eu am un spray cu propolis mereu in casa.

Sper ca am atins toate punctele la ce varza am in cap. Va pup si wk fain sa aveti. Eu sper sa dorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Alina, felicitari, cred ca ai fost mandra te Dori, dar si de tine v-ati descurcat minunat
Noi stam prost cu mancatul dupa ce a terminat antibioticul a inceput sa manance cate 3-4 mese de solide pe zi, de ma minunam de el, dar minunea a tinut cam o saptamana, pana s-a imbolnavit iar, acum astept sa treaca raceala sa o luam de la capat.
Asa face si Vladut, pune mana pe aragaz si apoi incepe sa scuture din manute si sa zica uffff. Am observat ca e mai rezistent la temperaturi crescute decat la rece, nu suporta zapada sau apa rece sa o atinga.
Iar fierul de calcat are o putere hipnotica asupra lui, mai ales cand scoate aburi, se bucura si tipa sa ajunga sa puna mana pe el

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alchimista76 spune:

David Mihail- 31 ian - 3.360kg -52 cm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisa79 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alchimista76

David Mihail- 31 ian - 3.360kg -52 cm



Bine ai venit! Scrie repede 10 mesaje sa scapi de moderare.spune-ne mai multe despre David

Cuscra...prea multe in comun au...Anusca e fascinata de argaz...poate ma va mosteni pe mine cu gatitul

Eu sapt viitoare raman singurica,Cristi pleaca pe munte cu cortul(in Colorado)...ooof,sper s ama descurc singura .
Anusca s-a trezit azi-noapte si pana nu i=am dat cu gel la maselute nu s-a culcat inapoi.ooofff



un vot va rog!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

N-am citit nimic ca nu am timp, am trimis si eu poze pt montajul facut de Jasmi, asa ca sa nu asteptati iar prea mult dupa mine. Iaca si niste poze de ieri cu mezina, fara tort si alte celea (doar maine sarbatorim)
http://picasaweb.google.com/iulidemeter/4Martie2010PrimulAnisor#

Poze...

www.flickr.com/photos/8231022@N06/" target="_blank">...si iar poze

Iulia & Carla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Citat:
citat din mesajul lui anna-mama

Alina, felicitari, cred ca ai fost mandra te Dori, dar si de tine

Mai eu am fost multumita ca am reusit cat de cat sa ii arat copilului meu cat de mandra sunt de el si cat apreciez evolutia lui, mai ales ca uneori in stresul de zi de zi ma mai crizez.

Cum ati patit voi cu papa am patit noi cu somnul. Dupe ce reusisem sa il fac sa doarma super ok la el in pat si numai char pe la 5 sa vina la noi acum cand ii iese iar un dinte aterizeaza de pe la 12 la noi Dar nu mai am energia sa incerc sa il dezvat ca sa o luam de la capat la urmatorul, ca avem numai 4 dinti.

Alchimista bine ai venit. Povesteste-ne de licuriciul tau.

Lisa sigur ca te vei descurca. Sa iasa repejor maseaua ca sa nu va mai chinuiti noaptea.

Iulia scumpa foc copila ta.

Aaa e mama la mine ca a trebuit azi sa stea cineva cu Fabi cat am fost la scoala si de aia ma dau io atat pe net. Si e asa bine sa nu trebuiasca sa bagi bibe, sa speli bibe, sa pui pampers macar si pentru o seara.
Ma duc si pe mail ca mai am si acolo poze restante de vazut.

Alinuk acum am reusit s avad martisorul asa ca pupam baietii tai mult mult de tot.
Licuricii toti m-au dat pe spate
Zi faina schimbul doi si noapte buna celorlalte.

Mergi la inceput