Dovlecei de sept-oct 2009 *101* a venit primavara"

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Buna dimi,

Vaaaaaiiiiiii, am ratat capitolul 100. Sa imi fie rusine.

Vreau un capitol 100bis daca se poate ca sa scrie si je.

Oricum, noaptea asta am reusigt sa recuperez cate ceva pt ca al meu copil dupa ce ca nu a vrut sa doarma neam ieri, nu a vrut nici noaptea asta. Asa ca va rog sa nu va speriati dar va urma un mesaj foarte lung. Pentru cele care nu sunte mentionate in el, scuze dar va ofer un mare buchet de .

Lullaby, am reusit sa recuperez pozutzele din fericire.
Raluk imi pare tare rau ca Alex s-a obraznicit din nou. Sunt sigura totusi ca ne vom lauda cu ei peste putin timp.
Nu am apucat sa o felicit pe Andra pentru realizari asa ca bravo tie.
Elle tare imi pare rau pt. problemele cu Anna. Nu stiu cum as putea sa te ajut doar sa te sfatuiesc si eu sa mai ceri o parere. Multa sanatate tie si familiei. Am vazut si filmuletul, e super.
Iulia, ma bucur ca ai scris ce ai patit cu dr. Noi mergem maine la Medlife la Dr Marcu. Si ea e renumita. Sper sa fie totusi bine. Multumim pt schema dar tare m-a dezamagit.
Miha, Dana si Luto, felicitai pt. dintisori! La puiul meu se vad caninii in gingie dar nu cred ca iasa foarte curand.
Am vazut ca a aparut si Anco. Mami, felicitari pt copilasii tai si un mare pt mamica curajoasa.
Mondiala si Bunaciunea sunteti mortale. M-am amuzat copios citind discutiile voastre.
Miha felicitari pt apartament.
Fraguta ma bucur ca Natalix e un pic mai bine cu DA.
Iulika, am vazut ca Brucu a facut febra. Sper sa acum e bine si ca greul a trecut. Multa sanatate.
Mada, imi pare tare rau pt tatal tau. Sper sa fie totul bine pana la urma.
Alex nu stiu cum sa te ajut dar crede-ma ca am si eu idei din astea mereu iar de plans plang la orice ora. Am momente cand zic ca nu mai pot si apoi incerc sa ma linistesc spunandu-mi ca nu va fi mereu asa si ca va iesi soarele si pe strada mea. Curaj.
Danuta, multumesc pt griji. Din pacate nu s-a schimbat prea tare situatia. Ba uneori am impresia ca e mai rau ca inainte. Acum mai nou si vomita mult si nu vrea sa mai doarma deloc. Poate doar afara asa cate putin. Sper ca voi sunteti bine. Am vazut ca e in grafice.
Anamaria, citind cate putin am vazut ca ai fost mai absenta zilele astea. Sper sa fiti bine.
Claucia multumesc pt aprecierea povestii celui mic. Imi place tare cum scrii tu cate o poveste sa ne incurajezi.
Carinablanca un brat de si multi . Suntem relativ bine. Eu epuizata dar el tare bine. Voi sunteti tare frumosi. Imi pare rau ca nu vrea sa pape cupilu. Eu zic sa il mai lasi cateva zile doar cu lapte si apoi mai vezi. Si al meu a inceput sa faca figuri si la lapte dar inca nu disper. O sa isi revina ei pana la urma. Poate au doar o perioada asa.
Manga ma bucur ca sunteti bine si ca acum e bine in casa noua.
Techila felicitari pt Luminaaaaaaa.
Alex sa stii ca si eu ma gandesc ca sotul nu se implica chiar cum trebuie in viata copilului dar nu am ce sa ii fac. Si el are ideea asta daca sunt eu si mama si maicasa de ce sa se mai bage si el cand se poate juca putin pe calculator. Eu astept sa cresca putin cel mic si ii trimit afara pe amandoi. Sunt sigura ca va fi mai bine.
Kemsy .
Mimika felicitari pt gemanutii premiati. Multumesc si pt filmulete. M-am amuzat cu mama.
Monique sa stapaniti sanatosi scaunul.
Raluci nu mai auzisem nimic de tine,. Ma bucur ca ai evenit. Frumos bubu-ul tau.
Mamasipisa ma bucur ca ai intrat pe aici. Mie personal imi e dor de tine.
Selen felicitari pt baba si Techila zici ca a zis aoleo....pai atunci aoleoooo fato ce-o sa fie pe capul tau cand or lua-o la mers.
X-ggg ai fost bestiala cu ziua lui Rares. La multi ani cu intarziere.
Biaz tare imi place ce scrii tu. Am impresia ca parca le stii pe toate nu stiu cum sa zic. Tare as vrea sa fiu si eu relaxata si sa vad viata ca tine.
Cristina bafta la vaccin. La poze ma uit in weekend ca acu nu pot.
Iulika tare imi pare rau ca ati trecut prin asa vremuri grele. Sper sa treaca repede.
Hepi, pardon bunaciunea, eu sunt de acord cu premergatorul daca domnul meu va dori sa stea in el pt ca in leagan nu vrea. Eu am mers in asa ceva si a fost ok asa ca voi incerca daca va vrea. In weekend vad si pozele voastre. Sper. Sunt sigura ca e o frumoasa.
Clodute
Lullaby sper sa scapati de bubite ca freza i-am vazut-o live si e la fel de frumos ca si pana acum. Nu parul il face pe om. E un copilas tare frumos chiar si cu zbenghiul ala pe nasuc. AAA si la acel instrument in care e Alex in poze ii ziceam eu bouncer.
Lali cum dorm ei. Vai ce va mai invidiez eu pe cele care aveti copii care adorm asa pe oriunde si oricum. Al meu nu vrea neam. Ma rog de el in fiecare zi si seara sa doarma si asta asa leganat cate o ora doua.
Uka, ieri ai cam somat. Te rog eu revino.
Liliac sper ca Raducu si-a mai revenit.
La multi ani EMMA IOANA , ALEXANDRA ISABELLA, ALEXANDRU si ALEX.
Uve, Claudia, Tulibu, Ionik, Ramsan, Anadomnica, Moni_iulia, Monica dicut, sper ca sunteti bine.

Noi suntem relativ bine. Asta micul nu vrea sa doarma si mai nou vomita. Pana acum nu va inteleag panica cand vomitau copilasii dar de doua zile ma lasa nervii. Nu vomita chiar la fiecare masa dar schimb cel putin 3 tricouri pe zi. Sper sa fie bine. Oricum o sa mergem si la dr maine sa vedem de la ce poate fi si vomitatul si lipsa lui de somn si plansul asta isteric. Sper ca macar dr Marcu sa ma lamureasca pt ca nu mai stiu la cine sa merg.

In alta ordine de idei sper ca sunteti bine si ne mai auzim cand voi putea.


Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Buna dimineata,

Hepi, Dana, Raluk legat de premergator nu voi folosi din diverse motive care au fost deja enumerate. Pe Teodora a ajutat-o f mult sa isi dea drumul sa mearga singura un carut din acela de jucarie in care puneam un bebe si ea il impingea prin casa si afara, sau poate fi si ceva de genul asta:
http://www.ikea.ro/ro/Produse/107/3329/Jucarii/EKORRE.htm


Hepi e o dulcica Maia


Fragutza felicitari pt dintisori, pupam Natalixul


Uitati cum s-a jucat Teodora aseara timp de 3 ore!
http://picasaweb.google.com/MonicaPercea/2010?authkey=Gv1sRgCOCcz_zej7WYTw#5445053600128142946



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monique02 spune:

Elle sa sti ca scaunul este foarte fain, Recaro e cea mai tare firma de scaune sport pt masini. Diferenta fata de celelalte scaune o vezi clar in magazin cand pui mana pe ele. Singurul dezavantaj este ca e cam scump

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anomis28 spune:

Buna Dimineata mamici,

vin si eu cu si frapucine

La multe lunite dovleceilor sarbatoriti zilele trecute!

La multe lunite dovleceilor pe care ii sarbatorim azi:
EMMA IOANA, ALEXANDRA ISABELA, ALEXANDRU si ALEX!!!!


Multumesc tuturor fetelor care m-au ajutat sa culc piticul cu greutatea.
Lucia ai fost super cu oferta ta de linistire pitic. Ai facut comparatie cu Gogo (Gogo papa lapte bun de la mami, Dinu e pe formula). Felicitari pentru Dintzoc si pentru greutate. Luni avea Dinu 8.660.

Elle, multe sanatate Annei, sa va ajute Dzeu sa luati cea mai buna decizie pentru ea.

Anco sa-ti dea Dzeu putere sa te intareasca sa poti sa cresti minunile si multa sanatate tie si puiutilor tai scumpi (i-am vazut )

Miha felicitari pentru dintzoc (cu intaziere) si ca ati scapat de otita si pentru casa noua (aici asteptam poze)

Iulika multa sanatate lui Bruculinu' drag.
Cum mai sunteti?

Andre apropos de lapte, daca e perioada de tranzitie nu cred sa fie o problema sa ii dai odata lapte Germania si odata lapte Italia, dar long term cred ca ar fi mai bine (pentru stomacelul ei) sa te stabilizezi pe un singur tip. Mai are sireana noastra draga dureri de burtica?

Mada multa sanatate tatalui tau. Mai spune-mi de Iri, cat sta pe zi in jumper?

Referitor la Dr. Culcer.
Am fost si noi la ea si doar datorita ei Dinu a mai avut inca 2 luni laptic de mama. E adevarat ca la ea e plin tot timpul (noi am fost la spital si era parca un pic mai liber fata de ce spunea Iulia), insa ne-am dus strict pentru ca e mama alaptarii naturale(asa o vad eu) si era ultima solutie inainte sa il trec pe Dinu exclusiv pe lapte praf.
Asemeni Danei (Hepi) si eu am privit alaptarea ca cea mai frumoasa legatura intre mama si copil, dincolo de efectele benefice ale alaptarii.... dar.... nu a fost sa fie decat 4 luni jumate si alea trase de par. Eu cred ca e ok, pentru partea asta, sa te convinga sa continui cu alaptarea (atunci cand se poate) cand crezi ca te inneci. Pentru altceva insa as merge la alti doctori splecializati.

Alex, cand poti si vrei hai sa ne vedem doar noi doua la o cafea sa povestim de altele decat copii, pampersi papita si kakutza si o sa vezi ca altfel de intorci acasa la Minunea ta. Si eu sunt mai ciufuta, mai ales inainte de CM ( cand ma apuca plansul din toate prostiile) dar trece repede.
Ca sa imi ajut pisicu' mai iau, cand imi amintesc , Omega 3, (scria pe cutie sa ma ajuta sa nu ma depresurizez).

Si la intrebarile tale:
1. iesim in fiecare zi seara, indiferent de vreme (cand a fost racit, nu am iesit)
2. Facem baita in fiecare zi, dupa ce venim de la plimbarea zilnica (noi asa ne asiguram ca il pregatim temeinic pentru somn)

Selen [love Ebru] ma topesc.

Despre noi, sa stiti ca nu am innebunit de tot sa-l pun pe Dinu la cura propriu-zisa.

Am trecu gradual insa de la 1200 ml de lapte pe zi, la 660 ml de lapte si aprox 400ml de apa amestecata cu suc de mere.

La noi meniul zilnica arata cam asa:
1. la 9 si jum 330 ml lapte
2.la 14:00 200g legume pasate (morcov, albitura si dovlecei)
3. la 18:00 200g fructe (piure din mango si para fierte la abur si data prin storcatorul de fructe)
4. iniante de culcare la 21:45, mai baloteaza 330ml lapte.

intre mese mai papa in loc de ceai sau apa ( nu-i plac deloc) aprox 400 ml. apa amestecata cu suc de mere de la Nestle (ca sa ii dea un pic de gust)


Claucia, nu te dezici, ai un suflet frumos si o inima mare
Bia tare mult imi place cum stai pe canapea si mai spui cate o vorba (intotdeauna buna si calda).

Lull Alex e super cu noua freza
Nela scumpa, imi place tare mult de Ana Banana Nazdravana, strata regala cum sta ea cu tati pe malul marii
Liliac ma bucur sa te vad

Scuze ca m-am intins ca placinta, mai am de spus dar trebe sa fug.










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

Monikus uf, de-abia astept ziua aia in care sa intri sa ne spui ce linistit a fost Rares, si ce bine te-ai odihnit tu mult succes la dr, din cate au spus fetele , pediatri de la medlife sunt f buni (nu cred ca-si permit sa aiba o atitudine aiurea, pt ca ei sunt angajati acolo...madame Culcer are cabinetul ei, asa ca-si permite, nu o controleaza nimeni...)

Monique ce fetite cuminti ai tu! sunt niste scumpici amandoua

eu fetelor, am uitat sa ma laud ca stam in fundulet...de vreo 2 saptamani am tot pus-o cate putin si acum sta binisor, atata timp cat nu se intinde dupa vreo jucarie, ca atunci normal ca pica...dar cred ca ati vazut si-n poze

azi bagam si suc de mar..sigur o sa-i placa mai mult decat morcovul simplu....


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monikus spune:

Citat:
citat din mesajul lui selen80

Monikus uf, de-abia astept ziua aia in care sa intri sa ne spui ce linistit a fost Rares, si ce bine te-ai odihnit tu mult succes la dr, din cate au spus fetele , pediatri de la medlife sunt f buni (nu cred ca-si permit sa aiba o atitudine aiurea, pt ca ei sunt angajati acolo...madame Culcer are cabinetul ei, asa ca-si permite, nu o controleaza nimeni...)

de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta




Selen asa sper si eu sa fie ok la dr. Cat despre cel mic, are momente cand e ok. De ex acum 2 zile ne-a scos la plimbare Lullaby si a fost cumintel. A trebuit sa il mai iau in brate sau sa il dragalesc de cateva ori ca sa doarma in carucior dar a fost ok. Ba mai mult a dormit pt prima data vreo 2 ore ziua asa mai legat. Dar ieri m-a terminat. Azi astept sa vina mama la pranz sa ma mai linistesc. Te pup si felicitari pt statul in funduletz. Noi suntem inca mici si nu facem mai nimic.

Anomis si pe tine si pe Dinutu care arata tare bine la intalnirea cu fetele.

Monica, mami fericita de RARES ANDREI (16.10.2009) BEBE
povestea nasterii micutului Rares Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Buna dimineata si de la noi!
Fetelor multumim de urari ca azi facem si noi 6 luni.
La multi ani si Isabellei, Emma si Alex!
Iulika am citit mesajul tau si vreau sa urez sanatate lui Bruce. Sper sa va linistiti in curand si sa scapati de virus.
Monikus, Raluk16 un pupic pentru doua mamici extenuate. Sa vina primavara si in casutele voastre.
Techila, Carina sa vina pofta de mancare la puiuti.
Alex spor la mutat. Incearca sa vezi si partea plina a paharului din cand in cand.
Lullaby mi-a placut the new look. E tare dragalas baietul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns techila spune:

buna dimineata,
LA MULTE LUNITE EMMA, ISABELLA, ALEX SI ALEX!!!

sper ca sunteti bine si ca nu mai trageti sperante sa vine primavara...eu am renuntat sa mai sper, cred ca o sa fie iarna, toamna si toamna si iar iarna. planuisem sa mergem in uichend la socrii, dar cu codul asta galben am renuntat...

sa va povestesc despre copiii mei...am un copil afurisit...falcosul...mai, daca el termina mai repede bibele sa intinde pana la al lui stefan sa i-l ia (nu ca sa mai manance...doar asa...de distractie), el tre' sa bage juma' de patura in gura, el trebuie sa aibe toate jucariile, el trebuie sa ii bage mainile in ochi lui ochios pana incepe bietul ochios sa planga...daca nu plange de la maini in ochi il trage de urechi, de par...ii da picioare unde apuca...sarmanul ochios e tare persecuat. daca se iubeste techila cu stefan se taraie pana la botul ei si ii baga si ei mainile in as, ochi, gura...ii da picioare unde apuca...cred ca trebuia sa ii fac lui mustacioara cea mica
am zis ca il filmez, dar nu am cu ce, mi-a promis un prieten ca imi aduce camera lui, poate vedeti si voi afurisitul in actiune...

Dana- rasfatata mamica de andrei si stefan 25aug09, techila 25mai07 si dexter 03mai09 - ditai familia

poze de la origini pana in prezent ************ nasterea a doua putze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selen80 spune:

mi-a ramas in cap centrul acela de activitati stationar Bright Stars, din linkul de la Dana, dar nu-l gasesc in Romania


de ursulica Ebru Fatima (29.08.2009) PRIMA POZA!

POZE URSULICA 0-6 luni
POZE URSULICA 6 LUNI +
nunta


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamaria1979 spune:

Noi am am fost plecati la socrii o saptamana. Recunosc ca mi-am incarcat bateriile. Amandoi ne-au ajutat enorm, socrul meu este in carje si i-a dat el cu lingurita lui alex toate mesele. Oameni foarte calzi care isi iubesc neconditionat nepotul. Asta micu s-a rasfatat la ei la maxim a fost in centrul atentiei, toata lumea il pupa acum ca am ajuns acasa e nedumerit si tipa. Il pun in patut si urla daca nu ma duc la el. Cumnatul meu ne-a trimis din UK unde e la munca jumperul de la Fischer Price. Este o nebunie cu el, topaie il el si e asa incantat. Am introdus niste poze noi pentru cine doreste sa se amuze nitel.
http://community.webshots.com/album/575086402IpuwTB?start=56

Mergi la inceput