Bravo Carmita!!Pufuleti Ian-Feb 2010 (142)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sagetutza

a multi ani gratiana 77!
la multe lunite si apoi ani bbilor sarbatoriti
felicitari Carmita
Salutare fetele
Pt adina_bulina, desi ma gandesc ca te-ai informat deja, eu am auzit de Dr. Hotaran Crucian de la dr Luca si lucreaza si la pediatrie la noi. Bine e in varsta, ca m-a consultat si pe mine acu 30 de ani . Multa lume mi-a spus de el, vreau si eu sa ajung la el, macar o data. Si altcineva, eu o chem pe dr Matei Corina de la neonatologi e de l ajudetean. Sanatate multa, fetitei!
Latitica si voua va doresc multa sanatate!
al3csa insanatosire grabnica si revenire acasa rapida!

mamica de Maia -Teodora


merci mult. asa este, sanatatea este cea mai importanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

azi am fost la dr si bebe al meu nu vrea sub nici o forma...
am plecat cu dureri si m-am intors acasa exact cum am plecat...
mi-au spus ca daca in 3 zile MAXIM nu se inregistreaza nici o miscare sa vin de urgenta ca depasesc TERMENUL LIMITA...

l-au ascultat pe bebe...la inceput ma speriasem ca nu-i auzea inimioara.m-a intrebat daca mi-a miscat azi si de cate ori ,cum...ma luase cu ameteala cand ma intreba,stiind ca a fost cumintel azi.
mi l-a agitat putin(atat cat sa-l supere si sa inceapa sa loveasca in stanga si dreapta,si sa-i creasca bataile inimioarei)si totul a revenit la normal.dupa 2 ore de somn dupa-masa m-au mai lasat si dureri.
in schimb nu mai manancnu mai am pofta deloc

arwen9240s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!

prelungiri???inseamna ca intalnirea este de 8martie?
hmmm...cand vrei sa vi?noi te asteptam



acum pe sfarsit nu mai sunt asa de activi ca nu mai au loc in burtica. inca putin si iti vei tine si tu puiutul in brate. mai bine profita de zilele astea cat mai sunteti voi doi, ca pe urma gata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sagetutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalitica2000

al3csa, impresionanta povestea. sa stii ca mi-au dat lacrimile. ma bucur tare mult ca povestea ta la fel ca si a mea este cu final fericit. ce-a fost greu a trecut, peste o saptamana va intregiti familia.

Cristies, am pus si eu o poza in album, daca mai este valabila oferta. Nu i se vede fata tare bine ca na, era deja cu perfuzii in cap si l-am acoperit si noi cat de cat ca sa putem trimite parintilor o poza macar cu ala micu. Mercic de instructiuni ca la cat ma am eu cu tehnica, mi-au fost de mare folos.

Si acum sa o iau din capitolele din urma. Multumesc fetelor pentru gandurile bune. Da, asa este, este greu sa-ti vezi puiutul acolo inconjurat de o gramada de perfuzii, care mai de care prin cap, pe langa ureche, caterere la picior si putulica, plus senszori si alte cele pe piept, dar stim ca toate atea sunt pentru binele lui. Este o vorba ca Dumnezeu nu-ti da mai mult decat poti duce. S-a adeverit ca asa este, pana la urma am reusit sa facem fata. Primele zile dupa aflarea diagnosticului au fost un soc, dar pe urma m-am adunat si am inceput lupta. Cand ma gandesc ca pe 23 decembrie nu I se dadea nici o sansa lui David, mi se spusese ca diagnosticul este incompatibil cu viata, ca ar fi trebuit sa avortez demult…iata ca azi la 2 luni si ceva mi-am tinut baiatul in brate, l-am schimbat de pampers pentru prima data si i-am dat si laptic cu biberonul. Exista acolo sus un Dumnezeu, care ne-a aratat calea pana aici si care azi ne-a facut cei mai fericiti parinti de pe planeta cand am putut sa ne tinem puiutul in brate, chiar daca inca mai are niste perfuzii. Dupa ce ne intoarcem acasa cu bine, promit sa scriu si eu povestea lui David luptatorul nostru.

CARMITA FELICITARI!!!!!

SA AI PARTE DE MULT LAPTIC SI RECUPERARE USOARA

azi asistentele mi-au dat niste ponturi, ca tot se discuta zilele trecute de pusul deaspura ochiului bebelului sanul cu lapte. Tot asta mi-au spus si de aici ca atunci cand are pb la ochi sa-i picur niste lapte deasupra. O alta chestie pe care eu nu o stiam este legata de stimularea lactatiei. Cica berea fara alcool stimuleaza lactatia, asa ca azi m-am conformat si mi-am si cumparat niste bere de-a lor ca vad ca nu mai produc asa mult lapte. De ieri am vazut ca la un pompat strang doar 100ml fata de saptamana trecuta cand strangeam doar de la un san atat.

adina, ma bucur tare mult ca ai revenit. colega mea de suferinta. o sa vezi ca va fi bine, rezultatul va fi unul favorabil Mariei. Suntem niste invingatoare, da?


Lali de David luptatorul nostru

Latitica si pt tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalitica2000 spune:

ce liniste pe aici...s-au dus vremurile in care era activitate mare. eu ma retrag la somnic ca mi-am pus ceasul sa sune la 3 jumate sa mai trag o tura de pompare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Da si eu ma mir ca este asa liniste .. Mamicile dormiti in post??

Mami de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)

23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
Un pisoi iubit de Doamne-Doamne

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alicredo spune:

bun.....

in primul rand multumesc tuturor care ne-au urat la multe lunite si noua....nu mai enumar ca de abia am reusit sa recuperez 2 capitole

in al doilea rand urma si noi tuturos bbeilor si alexia28

3. bine ai revenit pe plaiuri mioritice alexutzza
ma bucur ca aud vesti de la simionette , adina sper sa mai aud de voi si sa nu dispareti iar...desi aveti scuze...

cris.dogarel imi pare rau ca ai avut probleme cu bb.Sper sa se faca bine.

ale3sa Sa dea Domnul sa iti creasca pisoiul mare! ce a fost mai greu a trecut!! ptr o mamica puternica!

cristiesm-ai amuzat tare cu faza cu soarele....aaa...si inca ceva....daca al meu a strabat cateva dupa-amiezi , adica ma rog, maraia...ca plans nu era, si se trezea din somn ptr 30 de sec de plans..aia nu au fost colici? am spus si eu tuturor ca tre sa planga 3 ore pe zi,fara sa ii poti face ceva, de pe la 3 saptamani, pana la 3 luni...astia sunt colici. oare am scapat?!?!

si acum , despre noi...disparem 3 zile si voi nu ne strigati la apel....??? hai sa incep cu vestea buna: bb are 3,350 kg de la 3,140 cat a avut la nastere....si vestea rea....luni...am alaptat numai la un san de la 6 am pana la 12, am simtit apoi ca-mi explodeaza sanul...s-a trezit bb a supt...la 5pm frisoane, febra 38,5...la 7 -39,2 am luat panadol, am mers la spital mi-au dat antibiotice si pain killer...(in traducere libera ucigator de durerecica e inceput de mastita...dar nu e mastita ca nu mi-e sanul rosu...
Marti ...febra toata ziua 39.7 urlam de dureri cand sugea bb...il puneam la inceput la stangul...sugea 10 min...plangea si il mutam...si sugea pana se satura...
Miercuri...a 2 zi sub antibiotice luate din 6 in 6 ore cate 2...eu tot febra dar 38(nu e ok sa faci febra sub antibiotice),toata ziua comprese...calde inainte de alaptat,reci dupa...nici sa ma ridic la calc nu am avut putere(la pat am fost cu febra asta in 3 zile)Vine vara-mea mergem la baie...sub apa fierbinte incearca sa ma mulga....mi-a mai desfundat niste canale...dar mai mult de jumatate din san e infundat muscam din prosop de durere...dupa 30 min de chin,urlete si plansete am lasat-o balta si am plecat din nou la spital...=> mi-au dat mai multe antibiotice, calmante mai puternice...si sa ma intorc vineri daca nu scade febra si nu se desfunda canalele.

alte solutii??? cica mastita nu e ca nu e rosu sanul...ma doare ca naiba sanul....abces iar nu e...


si nu in ultimul rand:


bine ai venit pe lume Iuria Natalia de lorex!




bine ai venit pe lume bb de carmita!





din 02.02.2010 cea mai fericita de David Gabriel !
te iubim puiule....!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

neatza fetili....la cafea , va rog

n-am mai intrat seara...dupa ce-am scris 2 mesaje care nu s-au trimis...

din ce-mi aduc aminte

cris.d...imi pAre tare rau...doamne ce mica e...si sa sufere mititica...poate deja azi e mult mai bine....

crisies...bravo pt gargaritz...evolueaza super bine din toate pct dv. acu inteleg la ce spuneai tu balonase...face si al meu acu. ti-a zis dr poate de ce?

noi am fost ieri afara tot in marsupiu..tot dormind..dar incepe sa ma rupa...aviz xela...si io inca ma bucur ca...cica fac..banda cu el...dar merge greu...

VREAU UN CARUTZ....RECOMANDATI-MI UNUL....USOR SI PRACTIC, SPORT CARE SA SE LASE PE SPATE....TRACTORUL MEU POA SA FIE DE FIRMA LUI PESTE...MI SE PARE GREU DE MANEVRAT

LOREX....si noua ne e dor de tine...bea ceaiuri...vine el lapticul

FELICITARI, CARMITA....BB SANATOS, LAPTIC MULT...SI SA FITI SANATOSI AMANDOI...

citesc si revin

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

neata fetele...haideti la cafea,ceiut,laptic,suculet...la alegere...



BRAVO CARMITA!

BINE AI VENIT LORENA!



refacere rapida mamico si mult laptic!



GRATIANA
alexandru lucian de roco

simon de amiss zip

cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Neata fete,

Poftiti la o cafeluta sau un ceiut cald

Alicredo imi pare rau de mastita ta, am patit si eu dar o forma usoara, adica am rezolvat-o doar cu comprese calde si bb pus numai la sanul ala, dar tot asa am avut temp, frisoane, stare ca la raceala...

Al3csa ti-am citit povestea, a avut DD grija de voi, si ai avut si un bb luptator. Ma bucur ca mai ai putin departe de bb

Cris D cum a fost Ema noaptea asta? A papat mai bine?
Doctora de la Medlife era cumva gravidutza, daca da este dr piticilor mei.

Lalitica chiar ca esti o invingatoare si o mamica super curajoasa

Simonette felicitari pt noua casa si sa mai intri pe aici

Alexutza tu ai glumit nu? Adica nu cred ca iesi pe vremea asta cu capul descoperit la bb sau n-am citit io bine.

Bine ai venit pe lume BB IURIA NATALIA sa fii sanatoasa si norocoasa si sa-ti bucuri parintii

LA MULTE LUNITE PUFULETILOR DE AZI

ALEXANDRU LUCIAN
SIMON

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Mamica de Natalia Maria 20.02.2008 si de Tudor Mario 21.01.2010

prietene DC .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

alexa.....tare emotionanta povestea ta....doamne ce tineri sunteti si ce curajosi...si din postarile lui tati s-a vz ca va ibiti f mult...doamne ajuta...al meu a stat 3 zile la incubator si-am zis ca innebunesac asa ca inteleg perfect ce simti..

cristies....m-ai pus pe ganduri cu colicii...pai al meu n-a plans nici 5 min fara sa nu poata fi consolat...pe al meu il doare burtica si se screme sa scoata gaze sau kk....hm deci jiji n-are colici???

pe mine m-a pus pe ganduri ceea ce-a patit bea...si al mmeu e fornait...am aspirator nazal...din acela de-i trag io mucii..dar ce sa zic...cred ca-i voi lua batista bb.

am av o noapte fara scremete...s-a trezit la 2,5-3 ore pt papa..la 4 a inceput ca de obicei scremeala ( ieri la tinut pana la 10 cand s-a kk o tona de i-a aj pana la ceafa) dar a tras beshe si kk...si a adormit la loc...i-am dat gripe wather...poate de la ea...nu cred...

recomandare..perna pt alaptat..e ca o potcoava...io stau tolanita pe pat...si-mi tine loc de...BRATZE...sta jiji fara gretzuri pe ea....aviz danyelena...xela...care mai adormiti bb pe voi..
cu jiji pe ea..am mainile libere..si pot scrie, manca

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)

Mergi la inceput