Bravo Carmita!!Pufuleti Ian-Feb 2010 (142)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

VREAU UN CARUTZ....RECOMANDATI-MI UNUL....USOR SI PRACTIC, SPORT CARE SA SE LASE PE SPATE....TRACTORUL MEU POA SA FIE DE FIRMA LUI PESTE...MI SE PARE GREU DE MANEVRAT

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)



Eu mi-am luat Chicco Liteway de la Kika, vreo 500 ron. Este extraordinar de usor si f manevrabil.
http://www.youtube.com/watch?v=NfCynWnzFnw


Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si Cristian (30.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui decenuela

recomandare..perna pt alaptat..e ca o potcoava...io stau tolanita pe pat...si-mi tine loc de...BRATZE...sta jiji fara gretzuri pe ea....aviz danyelena...xela...care mai adormiti bb pe voi..
cu jiji pe ea..am mainile libere..si pot scrie, manca

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret

poze



AMR....din cate-au fost, 25, ...mai ramasesera 15....se mai suparara 6....si ne luptam cu 9 ( si-apoi inca vreo -4 ar fi ideal)



Sa ma uit si eu sa vad ... sper sa nu coste o avere. Tu de unde ti-ai luat-o?


Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si Cristian (30.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

fetelor am reusit sa pun si eu poze pe webshot! dak aveti timp sa le vedeti sa ma laud cu baietii mei!
neata! eram bucuroasa ca am resuit in sfarsit!
mihaela mami de andrei gabriel si petru catalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Citat:
citat din mesajul lui alicredo


si acum , despre noi...disparem 3 zile si voi nu ne strigati la apel....??? hai sa incep cu vestea buna: bb are 3,350 kg de la 3,140 cat a avut la nastere....si vestea rea....luni...am alaptat numai la un san de la 6 am pana la 12, am simtit apoi ca-mi explodeaza sanul...s-a trezit bb a supt...la 5pm frisoane, febra 38,5...la 7 -39,2 am luat panadol, am mers la spital mi-au dat antibiotice si pain killer...(in traducere libera ucigator de durerecica e inceput de mastita...dar nu e mastita ca nu mi-e sanul rosu...
Marti ...febra toata ziua 39.7 urlam de dureri cand sugea bb...il puneam la inceput la stangul...sugea 10 min...plangea si il mutam...si sugea pana se satura...
Miercuri...a 2 zi sub antibiotice luate din 6 in 6 ore cate 2...eu tot febra dar 38(nu e ok sa faci febra sub antibiotice),toata ziua comprese...calde inainte de alaptat,reci dupa...nici sa ma ridic la calc nu am avut putere(la pat am fost cu febra asta in 3 zile)Vine vara-mea mergem la baie...sub apa fierbinte incearca sa ma mulga....mi-a mai desfundat niste canale...dar mai mult de jumatate din san e infundat muscam din prosop de durere...dupa 30 min de chin,urlete si plansete am lasat-o balta si am plecat din nou la spital...=> mi-au dat mai multe antibiotice, calmante mai puternice...si sa ma intorc vineri daca nu scade febra si nu se desfunda canalele.

alte solutii??? cica mastita nu e ca nu e rosu sanul...ma doare ca naiba sanul....abces iar nu e...



Offf...eu asta am patit la ambii sani cand inca nu ioesisem din spital, doar ca la mine a fost fara febra si s-a rezolvat dupa muuuulte chinuri si plansete cu oxiton...ideea e ca oxitocina, hormonul care provoaca contractiile uterine, face laptele sa curga. In cursul dnei dr Culcer ai solutii pt ceea ce ai tu...angorjarea sanului, printre care si un masaj care ajuta corpul sa produca oxitocina. Sfatul meu ar mai fi si sa-l pui pe bebe la san cat mai des (asta dc doctorii nu ti-au zis ca e contraindicat) pt ca e mai eficient decat toate pompele din lume. Iar acum o solutie mai putin ortodoxa, dar care cred ca pe mine m-a salvat...pune-l pe sotul tau sa suga de la sanul respectiv ...iti tin pumnii sa scapi cat mai repede

Elena, fericita de Maria Isabela (28.01.2010)
"Alaptatul care starneste furtuni" - o poveste reala de AngeliquedeS, mamica de clopotel de ian- feb 2008
Burtica la 24 sapt, Burtica la 26 sapt, Burtica la 35s, Vot democratic, Primele poze, Pozici Februarie, Prima baitza, Prima plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

al3csa ....ma ia cu fiori pe sira spinarii de dimineata!
Impresionant!!!

cristies si noi cam o ora si 20, o ora jumate stam, dar ii iau paturica si daca e racoare il infofolesc, daca stam la soare ii mai dau paturica la o parte

de Yannis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eleysa spune:

Al3csa ...super emotionanta povestea...si bravo ca ti-ai gasit puterea sa retraiesti acele clipe...sunt convinsa ca ajuta si altora...

Elena, fericita de Maria Isabela (28.01.2010)
"Alaptatul care starneste furtuni" - o poveste reala de AngeliquedeS, mamica de clopotel de ian- feb 2008
Burtica la 24 sapt, Burtica la 26 sapt, Burtica la 35s, Vot democratic, Primele poze, Pozici Februarie, Prima baitza, Prima plimbare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

al3csa tulburatoare povestea ta...crestere mare puiutului! multa sanatate sa aveti!... de ce nu o treci la nasterea unei stele,cum au facut fetele?

arwen si pt mezinii odiseei...




lalitica cred ca a fost fantastic sa-ti poti tine din nou ingerasul in brate... si sa-l hranesti cu biberonul...sa vezi ce formidabil va fi cand vei reusi sa-l pui la san!... si pt david luptatorul si parintii lui...

alicredo imi pare tare rau sa aud ca aveti probleme...of,of,of...pt desfundatul canalelor suptul lui bb este cel mai bun,daca nu se poate ,atunci o pompa electrica...saracutza de tine prin ce treci acum...... bine macar ca ne dai vesti super despre bb!...va doresc multa sanatate!


cris d. cum a trecut noaptea? cum e ema? ce bine ca a reinceput sa suga ! doamne-ajuta!


lorex draga...si noua ne e dor de tine...


decenuela ,bravo lui jiji pt noaptea fara scremete...... bb cumintel...

cornelia,mami de Radu Andrei(30.07.2000) si Alexander Gabriel
www.flickr.com/photos/43575800@N02/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns plateea spune:

neata fetelor...facem si astazi precum fluturasii, da?
va ofer cu drag un maaare choix-a-la-creme, si daca nu ajunge unul, suplimentam!

io... de aseara, am bagat de buna voie una bucata completare cu LP, si a dormit juniorul de la 22 la 5!!! asta e! nu-l tin flamand doar ca vreau eu sa manance exclusiv san. o sa intreb si dr, dar... a luat doar 250g in 2 sapt, ceea ce e cam putin! ata ete...

vreau sa le ofer un brat de flori mamicilor curajoase si eroine, al3csa, lalitica si adina! DD face minuni, si ma bucur enorm ca bebelusii vostri sunt sanatosi!

cris.d... pe unde esti?

alicredo... cred ca solutia cu sotul e cea mai indicata, si rapida...
eu am rezolvat problema in spital, cu pompa electrica, si cu masaj de imi dadeau lacrimile. mi-am traumatizat fantastic sanii, dar nu lasam nici o umflatura, cat de mica... masam si storceam tot, strangeam din dinti, imi dadeau lacrimile, dar... am reusit! si am avut canale infundate, nu gluma!



Plateea, fluturas drogat, dependent de doza zilnica de iubirea celor 2 baieti din viata mea, bbTo ochios, si tati pentaxist ! Viata mea e mai frumoasa, cu fiecare zi care trece!

www.flickr.com/photos/23363511@N05/" target="_blank">bbTo
povestea unei pastai...numita bbTo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xela_07 spune:

Vin si eu la cu voi. Tocmai ce mi-am scapat laptopul pe jos cu mainile mele moarte, am zis ca lesin .

Deci ....

BRAVO CARMITA!!! REFACERE RAPIDA SI MULT LAPTIC!!!

Al3csa - am plans azi noapte citind povestea voastra. Sunteti asa tinerei ... parca nu meritati sa va loveasca viata asa greu . Aveti toata admiratia mea si va doresc sa va iubiti asa mult si peste 30 ani. Doamne ajuta sa ajungeti repede la 2 kg si sa incepeti o noua viata. Cand ma uit la piciul meu care are 4.6 kg si ma gandesc la Yannis al vostru . Intradevar un luptator, o sa se faca el mare (sper sa semene cu tati care bag seama e inalt) si o sa radeti cu totii cand ii vei povesti ce micutz era. Multe pentru tine.


Lalitica - este foarte emotionant cum ai povestit ca l-ai luat in brate. Pentru mine a fost o noapte lacrimogena cand am citit postarile voastre si m-am mai gandit si la Adina. Am zis ca nu ma voi mai plange niciodata ca nu dorm noaptea sau alte prostii de genul asta. Multumesc lui Dumnezeu ca suntem sanatosi si noi si copiii. Restul se rezolva. Asteptam sa citim povestea voastra cu final fericit. Multi pentru parintii luptatori.

Alexutza - apropo de imbracat eu zic ca asa cum il obisnuiesti asa il ai. La noi e si isterie nationala sa il imbraci gros, sa ii dai caciuli peste caciuli, sa nu i se vada fata si alte "malakii" de genul asta. Nu pot sa uit cat voi trai cand am fost in Anglia. Era o zi de weekend si am iesit la cumparaturi. Eu aveam pe mine blugi, bluza groasa, geaca de primavara si imi era frig. Am avut un soc sa vad toti copii in carut cu picioarele goale, cu capul gol si o bluzita asa la misto pe ei . Si stau cu 17-18 grade in casa, la fel cred ca as paraliza la temperatura aia.
Fii pregatita sa te opreasca f multa lume pe strada sa te faca inconsitienta ca nu ai pus o caciulita la flacau .





Xela, mamica de Andreea (11.08.2007) si Cristian (30.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

alicredo sa treaca, din pacate numa floricele si pupici ca nu ma pricep sa te ajut , nu stu sa imi dau cu parerea, imi pare rau ca doare

alexia 28 da ce are? daca sta la soare? are gluga la geaca dar aia sta asa lejer pe langa capul lui...nu stiu mie dr mi a zis sa nu il infofolesc, cum ma simt eu asa sa scot si pe bebe, asa ca peste 14-15 grade nu avem caciula....l-am scos o data mai infofolit cand era inca zapada dar era soare afara si atunci a facut niste ca niste bubite mici mici si multe (mai mult ca pete au aparut , nu erau bubite cu capat) pe la gat asa s a zis neonatoloaga cand l-a vazut ca sunt de la transpiratie, sa il imbrac mai subtire in cas si afaa. De cand sunt peste 10 grade afara el sta in casa cu maneca scurta si se simte f bine...ce sa fac am un copil care sufera de cald, nu stu ce o sa faca in Grecia la vara

decenula hee heee da tu de ce crezi ca am revenit asa in forta pe forum? datorita pernei de alaptat

de Yannis

Mergi la inceput