Mi-a fost rusineeeeee

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Acum mi-e cam rusine sa va zic dar atunci cand am facut asta nu mi-a fost deloc.
Care din voi v-ati petrecut vacantele de vara-vacantele de 3 luni-- la bunici stiti ce spun,care nu va puteti imagina.
Noi doi,eu si fratelo cu un an mai mic,mergeam mereu la bunici intr-un sat cu multe dealuri unde nu exista CAP si toata lumea crestea animale si aduna fructe.Bunici locuiesc pe un deal si mai au 2 vecini si apoi padurea.Ei..unul din vecini pe numele mic Viroane,era cu vreo 4-5 ani mai mare ca noi si principala lui distractie eram noi doi....cel mai rau a fost cand ne-a dat sa bem visinata cu apa si ne-a imbatat asa de tare ca am dormit 20 de ore.
Dar Viroane mai trebuia sa lucreze in gospodarie unde era multa treaba de facut.Se copsesera prunele si trebuiau adunate,Viroane a scuturat pomii si s-a duc sa mänänce de pranz.
Pe jos era plin de prune si atunci mi-a venit ideea,l-am chemat pe fratelo si i-am zis sa faca ,,unul mare,, si am facut si eu unul l-am acoperit de prune..asa cum faci castele de nisip.
Vecinul Viroane a venit cu cosurile si s-a bucurat cand a vazut gramezile,ia cu doua mäini si pune in cos si tot asa...pana ce bietul vecin a luat cu ambele maini si grosul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Extraordinar subiect!

S-a intamplat destul de recent (2008 ianuarie).
De vreo cateva zile ma dureau sanii ingrozitor, dar o durere dintr-aceea de nu ma lasa sa dorm noaptea. Intrasem in panica, singurul lucru la care ma gandeam erau nodulii mei pe care ii stiam care cel mai probabil in mintea mea au dat in cancer. De frica, nu am spus la nimeni, citeam pe net fel si fel de articole despre cancerul de san, eram stresata rau si l-am stresat si pe sotul meu cu asta (pe atunci eram doar prieteni). Intr-o duminica dimineata, dupa o noapte nedormita de durere si de griji, imi iau inima in dinti si o sun pe ginecoloaga mea (Dr. Tufan de la Municipal), ii spun care-i baiul si ma cheama la cabinet. Ma duc val-vartej (pe bietul meu prieten il las acasa, nu vroiam sa-l iau cu mine, de fapt am si plecat pe furis).
Am ajuns la cabinet, i-am explicat din nou ca ma dor foarte tare sanii, ca nu pot dormi noaptea de durere, ma consulta ea si-mi zice: "Da, intr-adevar, au o conformatie mai aparte, dar hai si pe scaun sa te consult ginecologic." I-am zis, "Doamna doctor, sunt bine jos, sus e problema". In fine, a insistat ea sa ma sui totusi pe scaun si ca sa-i fac pe plac m-am urcat, convinsa fiind ca oricum era inutil (ma stiam cu ea de cativa ani, cu ea l-am nascut pe fi-miu).
Dupa cateva secunde imi zice: "Laurash, sa stii ca esti gravida!". In urmatoarea secunda, fara sa stau pe ganduri i-am raspuns ca este imposibil, doamna doctor. "De ce este imposibil?" Si i-am raspuns ferm si sigura pe mine, din spatele buclelor mele blonde: "Pentru ca sunt divortata!".
Au fost cateva momente penibile, cand asistenta si-a ridicat ochii din hartiile pe care le completa, ca sa nu mai spun de zambetul amuzat de pe fetzele lor... si discutia inteligenta a continuat: "Pai bine, si ce, n-ai un prieten?" ma intreaba ea. "Eh, ba da, dar nu locuim impreuna!"
Inutil sa va spun ca nu am crezut-o nici o secunda ca sunt gravida, pur si simplu creierul meu refuza sa creada. Cand m-a vazut asa inversunata si sigura pe mine, m-a trimis in cabinetul alaturat, unde avea echograful. Evident ca la ecograf s-a vazut clar in monitor o frumusete de sarcina in evolutie iar abia atunci am avut un soc .

Iar aici puteti vedea rezultatul http://s906.photobucket.com/albums/ac262/ElleS_2010/?action=view¤t=P2020013.jpg


Elle

_
www.immunocalromania.blogspot.com/" target="_blank">Pentru un sistem imunitar puternic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyda spune:

Mi s-a intamplat si mie ceva asemanator, numai ca mie mi-a calcat cineva pe o fusta din asta cand sa cobor din autobuz si mi s-a rupt elasticul, am reusit s-o prind din zborul ei catre glezne , mi-am ridicat fusta ...elegant si albastrindu-ma la fata am coborat. Am mers tot centru orasului tinandu-ma de fusta ca era laaaaaaaaaaaaaarga, parca eram prinsa de pe garla, se uita lumea pe strada la mine.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniboni spune:

Mai am una supe tare:

Seara de Craciun, impodobeam bradul....

Vin colindatorii (niste studenti la teologie): stau frumos, ii ascult, le dau banii si le spun: Christos a-nviat!

atat am avut de zis....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Citat:
citat din mesajul lui moniboni

Mai am una supe tare:

Seara de Craciun, impodobeam bradul....

Vin colindatorii (niste studenti la teologie): stau frumos, ii ascult, le dau banii si le spun: Christos a-nviat!

atat am avut de zis....

mamica de rockerash si zgatie




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Elle, sa-ti traiasca frumusetea de rezultat!
Moniboni, io atat am avut de zis:
Mychy, baga si tu! Tocmai tu doar stai si constati??

Violeta, mami de Laurentiu Cristian 15.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gia spune:

Citat:
citat din mesajul lui moniboni

Seara de Craciun, impodobeam bradul....

Vin colindatorii (niste studenti la teologie): stau frumos, ii ascult, le dau banii si le spun: Christos a-nviat!

atat am avut de zis....


Pai si ce daca? Nu e adevarat sau cum???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Eram pe buda odata si in timp ce apare o albina si imi da tarcoale.La un moment dat ma inteapa de gat si eu dau cu mana ea pica, o iau si o arunc in wc.Ma ridic, ma spal pe maini si ma duc sa imi dau cu sare fara sa trag apa..Pe drum ma intanlesc cu socrul meu care ma intreaba ce am patit, ii spun ce am facut si ca am aruncat albina in wc.El curios imi spune ca se duce sa vada daca e bondar.Eu nu si nu el ba da ma duc, eu incercam sa il opresc el inainta si cand a deschis usa la palit un miros s-a uitat in wc s-a facut rosu si a iesit.In ziua aia nu am mai dat ochii cu el.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns albinutza spune:

moniboni, super tare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Aveam cam 13-14 ani si am plecat de la scoala impreuna cu o colega la profesoara de pian acasa pentru o ora particulara, dar noi am ajuns inaintea ei si am stat pe holul blocului sa o asteptam (statea femeia intr-un bloc nou, de oameni scuturati, pe Mosilor). Cand am plecat de la scoala am uitat sa ma duc la toaleta si acum abea asteptam sa merg la profa acasa, numai ca ea nu venea iar eu nu mai puteam sa ma tin. Disperata, am inceput sa caut solutii impreuna cu colega. Ne-am gandit sa mergem in spatele blocului, (dar ne era ca ne vede cineva de la fereastra) ma-m gandit chiar sa fac in ghiveciul enorm din holul blocului, care adapostea o floare exotica, dar putea sa vina cineva... Pana la urma, abea tinandu-ma m-am urcat in lift, unde colega a inceput sa glumeasca si de ras pana la urma am facut pe mine. La cateva minute dupa aceea a aparut si profesoara iar eu uda leoarca, mirosind toata a pipi (mi-aduc si acum aminte ca era iarna si aveam dres gros si pantaloni de lana tricotati de mama pe sub uniforma), ma-m dus la toaleta, m-am tapetat cu hartie igienica si m-am asezat pentru urmatoarele 1-2 ore la pian. Saraca profesoara m-a mirosit, dar finuta cum era nu a spus nimic, iar la caldura eu ma uscam incet si miroseam din ce in ce mai tare. Partea mai grea a fost ca incepuse sa ma manance pielea rau de tot de la pipi. Pana am plecat acasa ma uscasem complet, dar am ramas cu rusinea.

Si mai e una de care imi aduc aminte cu placere, traduceam pentru un american la o intalnire publica (din engleza in romana), in sala printre cei care ascultau era un alt american, un prieten, care vorbea romana perfect. La un moment dat cel pentru care traduceam spune ceva despre o carte, la care eu fara sa-mi dau seama traduc "Jame's book" cu "Buca lui Iacov". Nu a durat decat o fractiune de secunda pana sa-mi dau seama de gafa, m-am corectat si am trecut mai departe. Cei din sala au zambit finut si asta a ajutat.
Dupa cateva zile mergeam prin oras cu prietenul american care vorbea romaneste si-l tot necajeam cu ceva, la care el malitios ma intrerupe cu o intrebare: auzi, cum se numara corect in romaneste, o buca, doua buci?

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing




Mergi la inceput