Mi-a fost rusineeeeee

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui greieras

Aveam cam 13-14 ani si am plecat de la scoala impreuna cu o colega la profesoara de pian acasa pentru o ora particulara, dar noi am ajuns inaintea ei si am stat pe holul blocului sa o asteptam (statea femeia intr-un bloc nou, de oameni scuturati, pe Mosilor). Cand am plecat de la scoala am uitat sa ma duc la toaleta si acum abea asteptam sa merg la profa acasa, numai ca ea nu venea iar eu nu mai puteam sa ma tin. Disperata, am inceput sa caut solutii impreuna cu colega. Ne-am gandit sa mergem in spatele blocului, (dar ne era ca ne vede cineva de la fereastra) ma-m gandit chiar sa fac in ghiveciul enorm din holul blocului, care adapostea o floare exotica, dar putea sa vina cineva... Pana la urma, abea tinandu-ma m-am urcat in lift, unde colega a inceput sa glumeasca si de ras pana la urma am facut pe mine. La cateva minute dupa aceea a aparut si profesoara iar eu uda leoarca, mirosind toata a pipi (mi-aduc si acum aminte ca era iarna si aveam dres gros si pantaloni de lana tricotati de mama pe sub uniforma), ma-m dus la toaleta, m-am tapetat cu hartie igienica si m-am asezat pentru urmatoarele 1-2 ore la pian. Saraca profesoara m-a mirosit, dar finuta cum era nu a spus nimic, iar la caldura eu ma uscam incet si miroseam din ce in ce mai tare. Partea mai grea a fost ca incepuse sa ma manance pielea rau de tot de la pipi. Pana am plecat acasa ma uscasem complet, dar am ramas cu rusinea.

Si mai e una de care imi aduc aminte cu placere, traduceam pentru un american la o intalnire publica (din engleza in romana), in sala printre cei care ascultau era un alt american, un prieten, care vorbea romana perfect. La un moment dat cel pentru care traduceam spune ceva despre o carte, la care eu fara sa-mi dau seama traduc "Jame's book" cu "Buca lui Iacov". Nu a durat decat o fractiune de secunda pana sa-mi dau seama de gafa, m-am corectat si am trecut mai departe. Cei din sala au zambit finut si asta a ajutat.
Dupa cateva zile mergeam prin oras cu prietenul american care vorbea romaneste si-l tot necajeam cu ceva, la care el malitios ma intrerupe cu o intrebare: auzi, cum se numara corect in romaneste, o buca, doua buci?

Gloria si Eva (22 dec. 2004)


Craciun 2008


Evil thrives when good men do nothing














Hahaha, faina faza:)
Ma mir insa cum te-ai putut concentra la ora de pian....

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui papanash

cine a fost joia trecuta in Mall Cotroceni si a vazut o doamna in costum negru, camasa lila, cizme negre cu toc si cipici albastri (de unica folosinta ) sa stiti ca eu eram !!! am fost la sedinta la gradi si am plecat apoi (cu cipicii ) la cumparaturi . Abia acasa i-am observat. Deci nu-i o noua tendinta in moda, da ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )









Am patit-o si eu, dar noroc ca m-am prins in curtea gradinitei :)




Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petra spune:

Citat:
citat din mesajul lui crinuta

Citat:
citat din mesajul lui papanash

cine a fost joia trecuta in Mall Cotroceni si a vazut o doamna in costum negru, camasa lila, cizme negre cu toc si cipici albastri (de unica folosinta ) sa stiti ca eu eram !!! am fost la sedinta la gradi si am plecat apoi (cu cipicii ) la cumparaturi . Abia acasa i-am observat. Deci nu-i o noua tendinta in moda, da ?

............................................................
Mama de papanas Andreiutz ( 02.10.2007 )


Am patit-o si eu, dar noroc ca m-am prins in curtea gradinitei :)

Crinuta si minunea ei

Fara Dumnezeu nimic nu e.
Cine se increde in sine, cade rau!

Second chance

www.youtube.com/watch?v=RapW4MuYFXk&feature=related" target="_blank">Divine Mercy



Avti grija fetelor ca cei de la gradinite va intind o cursa! VA dau botosei albastrii si apoi va filmeaza cu camera ascunsa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

sa va povestesc ziua mea .....ca nu e inca ora pranzului si eu am facut numa traznai:

Ne sculam la 7:20 in loc de 7.....ne agitam tare sa sculam copiii, etc
Sotul ajunge in bucatarie sa faca cafeaua, se uita pe cer si zice: "e prea frumos sa ma duc azi la servici, imi bag un sick si merg la golf". Eu zic: "egoistule, numa la tine te gandesti, ia si copilul mare cu tine, sun eu la scoala sa-l dau si pe el lovit (copilu are 6 ani, e in clasa a doua, si nu pierde nimik daca nu se duce si o luna la scoala nu doar o zi)
Dar cum sa spunem copilului ca il oprim de la scoala fara motiv....si imi vine ideea...il chem si incep: "vai Adi mama ce iti arde fruntea! Esti si cam palid....nu oi fi racit? " Adi deja se molesea tot si zice" ba sa stii tu ca sunt bolnava, am cold, ca toata noaptea am incercat sa trag patura pe mine si iar aluneca jos. Am ras cu sotu o juma de ora in bucatarie pe tema asta si ne-am felicitat pt minunatele parenting skils de le avem.
Sar in masina sa plec la servici si cand ajung la semafor imi dau seama ca nu mi-am luat nimic de incaltat la mine (eu nu conduc cu pantofi in picioare), am intors, am luat pantofii si am plecat iar.

Iar la job imi da un pacient 41 de dolari pt niste baterii de aparat auditiv, ma indrept cu ei in mana spre receptie si nu ajung acolo decat cu 40 de dolari in hartii de 20 si fara 1 dolar. Incep si ma invart, si caut, si ajung iar in birou, intreb o colega daca i-a vazut.... Intre timp tipul care imi repara aerul conditionat termina treaba, ia scara, iese afara din birou si se intoarce cu 1 dolarr si zice "i-am gasit eu pe hol" Zic multumesc, ma duc si platesc......peste fo 5 minute gasesc 1 dolat printre hartiile de pe birou.....si rad si rad si rad de o juma de ora cu colega mea intrebandu-ne daca "aer condittionistul chiar a gasit o moneda pe hol sau mi-a dat una de la el numa sa nu ma mai vada cautand"




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Dintr-o data imi dau seama ca incerc sa trec printr-o oglinda!!!

N-am sa uit niciodata rasetele tuturor atunci cand mi-am intors privirea dupa jocul meu idiot stanga-dreapta in fata oglinzii



Nu voi crede nici in 1000 de ani povestea asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Dintr-o data imi dau seama ca incerc sa trec printr-o oglinda!!!

N-am sa uit niciodata rasetele tuturor atunci cand mi-am intors privirea dupa jocul meu idiot stanga-dreapta in fata oglinzii



Nu voi crede nici in 1000 de ani povestea asta!


Tu vb serios? Daca da, sunt convinsa ca pot gasi cativa martori sa depuna marturie :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniela23 spune:

Patania urmatoare am mai povestit-o pe forum dar o repet pt cine nu a citit-o atunci.O pastrez in suflet ca pe cea mai draga amintire a adolescentei mele.

Eram in clasa a 10, era iarna si friiiiig. Aveam un gagiu din clasa a 12, eram mandra rau. Ne intalneam seara pt o plimbare prin parc, uneori aveam bani si pt o cola pe care o imparteam intre noi :). Intr-o seara ne plimbam ca de obicei si tin minte ca tremuram amandoi de frig. El imi zice sa mergem la mine acasa, dar noi eram 6 intr-un apartament cu 2 camere, nu aveam unde sa-l iau (plus mi-ar fi dat maica-mea in cap daca veneam cu ''golanul'' la usa ei). El nu avea familia in orasul meu ci locuia in gazda ca sa poata face liceul (era din statiunea Slanic Moldova unde nu era liceu). Eu ii sugerez sa mergem la el in gazda. El initial zice nu si nu, ca gazda lui e foarte severa.Il intreb cine e gazda lui, ca vin dintr-un oras mic unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, si ma gandesc ca daca e vreo prietena de-a maica-mii sigur ma primeste la ea. El imi zice ca gazda lui e un barbat dar nu poate sa-mi spuna cine e. Sugerez ca daca gazda e barbat siiiigur nu se supara, o sa inteleaga ca suntem 2 porumbei indragostiti, si ca hai si hai sa mergem sa stam la el.El eventual cedeaza, imi zice ca gazda e plecata din localitate asa ca sa mergem la el sa ne incalzim dar dupa aia ma duce acasa. Buuuun...

Mergem la gazda lui, singurei, facem floricele, ne asezam la tv(cuminti foc ca eram fata mare). Deodata se aud batai la usa. El inlemneste. Eu f relaxata, ca doar gazda e barbat iar barbatii sunt mai ''cool'' decat femeile cand e vorba de chestii dintr-astea. El sugereaza sa ma ascund pe balcon. Eu comentez ca o sa mor de frig. El sugereaza sa ma ascund in sifonier. Eu comentez ca daca intru in sifonier si gazda se aseaza la tv n-am sa mai pot iesi de acolo pana la 2 noaptea.Asa ca ma baga in baie. Ma pun cu fundul pe cada si astept cumintica. Iubitul meu se duce sa deschida usa, aud vorbete pe hol, apoi el vine repede in baie si imi zice sa plec cand aud ca se inchide usa la bucatarie, ca o sa-si ia gazda acolo sa vb cu el. Asa ca astept...

Dintr-o data se deschide usa de la baie(eu eram pe cada dupa usa), si cand ma uit in oglinda, care era pe peretele chiuvetei, in fata usii, il vad intrand in baie, IN CHILOTI, pe preotul parohiei de care apartineam, care mai era si profesorul meu de religie!!! Tin minte ca singurul gand care mi-a trecut prin minte intr-o fractiune de secunda a fost ca trebuie sa-l fac sa ma observe, ca nu cumva sa-si dea chilotii jos sa intre la dus!! Asa ca am zis tare si rasunat '' Saru-mana parinte!!!'' Normal ca saracul preot a facut cale intoarca, iar eu m-am strecurat pe usa si am tulit-o pe scari la vale.

In saptamana care a urmat, la scoala, parintele a transformat cancelaria in sala de spovedanie (era chiar inainte de Craciun).El nu ma recunoscuse in baie ca nu a avut timp sa se uite la mine, dar probabil ii parusem familiara si s-a gandit ca tre sa fiu vreo eleva de-a lui, asa ca timp de cateva zile, in spovedanie, toate fetele din liceu au fost intrebate daca ''au pacatuit cu trupul''(cred ca vroia saracul sa stie daca e nevoie sa-si aghezmuiasca apartamentul sau nu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_07

Eram pe buda odata si in timp ce apare o albina si imi da tarcoale.La un moment dat ma inteapa de gat si eu dau cu mana ea pica, o iau si o arunc in wc.Ma ridic, ma spal pe maini si ma duc sa imi dau cu sare fara sa trag apa..Pe drum ma intanlesc cu socrul meu care ma intreaba ce am patit, ii spun ce am facut si ca am aruncat albina in wc.El curios imi spune ca se duce sa vada daca e bondar.Eu nu si nu el ba da ma duc, eu incercam sa il opresc el inainta si cand a deschis usa la palit un miros s-a uitat in wc s-a facut rosu si a iesit.In ziua aia nu am mai dat ochii cu el.

alexia_07




Alina,

Alex Andrei-22.11.2003 si Olivia-22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Citat:
citat din mesajul lui aniela23

Patania urmatoare am mai povestit-o pe forum dar o repet pt cine nu a citit-o atunci.O pastrez in suflet ca pe cea mai draga amintire a adolescentei mele.

Eram in clasa a 10, era iarna si friiiiig. Aveam un gagiu din clasa a 12, eram mandra rau. Ne intalneam seara pt o plimbare prin parc, uneori aveam bani si pt o cola pe care o imparteam intre noi :). Intr-o seara ne plimbam ca de obicei si tin minte ca tremuram amandoi de frig. El imi zice sa mergem la mine acasa, dar noi eram 6 intr-un apartament cu 2 camere, nu aveam unde sa-l iau (plus mi-ar fi dat maica-mea in cap daca veneam cu ''golanul'' la usa ei). El nu avea familia in orasul meu ci locuia in gazda ca sa poata face liceul (era din statiunea Slanic Moldova unde nu era liceu). Eu ii sugerez sa mergem la el in gazda. El initial zice nu si nu, ca gazda lui e foarte severa.Il intreb cine e gazda lui, ca vin dintr-un oras mic unde toata lumea cunoaste pe toata lumea, si ma gandesc ca daca e vreo prietena de-a maica-mii sigur ma primeste la ea. El imi zice ca gazda lui e un barbat dar nu poate sa-mi spuna cine e. Sugerez ca daca gazda e barbat siiiigur nu se supara, o sa inteleaga ca suntem 2 porumbei indragostiti, si ca hai si hai sa mergem sa stam la el.El eventual cedeaza, imi zice ca gazda e plecata din localitate asa ca sa mergem la el sa ne incalzim dar dupa aia ma duce acasa. Buuuun...

Mergem la gazda lui, singurei, facem floricele, ne asezam la tv(cuminti foc ca eram fata mare). Deodata se aud batai la usa. El inlemneste. Eu f relaxata, ca doar gazda e barbat iar barbatii sunt mai ''cool'' decat femeile cand e vorba de chestii dintr-astea. El sugereaza sa ma ascund pe balcon. Eu comentez ca o sa mor de frig. El sugereaza sa ma ascund in sifonier. Eu comentez ca daca intru in sifonier si gazda se aseaza la tv n-am sa mai pot iesi de acolo pana la 2 noaptea.Asa ca ma baga in baie. Ma pun cu fundul pe cada si astept cumintica. Iubitul meu se duce sa deschida usa, aud vorbete pe hol, apoi el vine repede in baie si imi zice sa plec cand aud ca se inchide usa la bucatarie, ca o sa-si ia gazda acolo sa vb cu el. Asa ca astept...

Dintr-o data se deschide usa de la baie(eu eram pe cada dupa usa), si cand ma uit in oglinda, care era pe peretele chiuvetei, in fata usii, il vad intrand in baie, IN CHILOTI, pe preotul parohiei de care apartineam, care mai era si profesorul meu de religie!!! Tin minte ca singurul gand care mi-a trecut prin minte intr-o fractiune de secunda a fost ca trebuie sa-l fac sa ma observe, ca nu cumva sa-si dea chilotii jos sa intre la dus!! Asa ca am zis tare si rasunat '' Saru-mana parinte!!!'' Normal ca saracul preot a facut cale intoarca, iar eu m-am strecurat pe usa si am tulit-o pe scari la vale.

In saptamana care a urmat, la scoala, parintele a transformat cancelaria in sala de spovedanie (era chiar inainte de Craciun).El nu ma recunoscuse in baie ca nu a avut timp sa se uite la mine, dar ii paream familiara si se gandea ca tre sa fiu vreo eleva de-a lui, asa ca timp de cateva zile, in spovedanie, toate fetele din liceu au fost intrebate daca ''au pacatuit cu trupul''(cred ca vroia saracul sa stie daca e nevoie sa-si aghezmuiasca apartamentul sau nu)

Super!!De s-ar face un clasament,ai fi pe podium.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Am ras cu lacrimi, mortale toate povestile!

Eu sunt cam ametita de fel (sotu' se intreaba cum de reusesc sa supravietuiesc de 32 de ani :)) si mi se intampla frecvent tot felul de chestii aiurite.

Aveam 20 ani, in '97, prima iesire din tara (o luna la Praga, la scoala de vara). Ma simteam ca pe Marte, eu venind dintr-o vagauna a lumii a treia; extraordinar m-a impresionat primul contact cu strainatatea. Eram un grup destul de mare de studenti din toate tarile si in pauzele dintre cursuri ieseam la o cafea la automat. Eu, avand ochelari, am vrut (nu stiu de ce) sa-i scot cu mana dreapta, uitand ca am in mana paharul de plastic cu cafea. Evident, toata cafeaua mi-a zburat in fata, spre hazul intregii audiente.

Acum cativa ani, ma intorc seara de la birou. Uitandu-ma in jos, ca de obicei (in general cand merg pe strada nu vad nimic si pe nimeni, sunt total rupta de realitate). Ajung la bloc, cineva imi zice buna seara si imi deschide usa de la intrare. Zic politicoasa buna seara si multumesc si intru. Ma indrept spre lift si simt ca sunt ciupita de fund. Ma intorc furioasa sa-l troznesc cu poseta pe nemernic, cand colo era sotul, care radea de se prapadea; el imi deschisese usa de la bloc si-mi spusese buna seara!! si voia sa vada pana unde merg cu neatentia :)
Pe urma ma intreaba: "da' tu de ce te uiti inainte sa pocnesti?":):)

Si as mai avea de povestit un sac de aiureli comise de subsemnata :)

Mergi la inceput