Burtici cu delfinasi de iulie-august 2010 (42)
Raspunsuri - Pagina 19
puiutz_mic spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui btz_ovi Pai sincer de ce am ales-o 1.mi-e frica de durerea nasterii in sine 2.am vaginul foarte mic si stramt si mi-e teama de taietura si cusaturi 3.nu vreau sa ma chinui cu nasterea 4.mi-e mai comod sa ma adoarma si sa ma trezesc cu bebe Stiu ,se spune ca te refaci mai bine dupa o nastere naturala,ca la cezariana ramai cu traume si psihice si fizice,dureri cand se schimba vremea,dar daca ar fi sa dau curs tuturor parerilor nu as mai face bebei.Am auzit pareri negative despre cea naturala (eu toate persoanele care le cunosc si au bebei au nascut natural si nu a fost una care sa fie multumita),dar si pareri pozitive Oricum nu e batut in cuie,momentan e first choice,dar pana in iulie mai este 20+cu ...IUBESC 2 BARBATIUs My Baby Boy |
Cred ca daca ai sa vezi filmuletul.......ai sa preferi durerile nasterii

Elena
16+
carla_2008 spune:
Dragaica ai mai simtit bebeii??Ce carucior ai luat ?sau ce iei?peg perego ziceai parca.Dar alea nu au landouri nu??
Denisa
18+
fericita cu 2 minuni in burtica
http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP
michelle1981 spune:
Dragaica, stii cumva cine a operat-o?
Eu am inteles ca la cezariene este risc mai mare de infestare cu stafilococ. Poate ma insel.. eu nu stiu cum si cine il ia..
Bamboletta, foarte dragut tapetul. De burtica nu mai zic nimic 
Beluistef, cam cat timp simti durerile? Adica cele mai mari dureri.. asa orientativ. Eu ma dau barbata ca vreau natural ![]()
Oare putem face ceva sa avem dureri mai putine/ travaliu mai scurt? Adica putem influenta noi in vreun fel?
*************************
Mihaela,
www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">18+
tanti spune:
Am vazut ca vorbeati de cezariana, hai sa va spun cum a fost la mine la prima sarcina
Am vrut sa nasc normal am facut tot travaliul pana m-am dilatat de tot, dar nu am avut contractii cu toate ca mi-au dat niste injectii pt contractii nu am putut sa nasc normal si am fost dusa de urgenta sa imi faca cezariana
Am facut cu anestezie generala ,iar cand m-am trezit am fost putin ametita , dar nu te dai jos din pat cam pana a 2 zi si ai pusa si sonda
A 2 zi m-am ridicat si surprinzator m-am simtit foarte bine(aici fac comparatie cu alta operatie de chisturi in care mi-a fost foarte rau)m-am dus la bb .Simti durerile cateva zile mai mult dar sunt suportabile, si cam ~2 luni dupa din ce in ce mai putin , si am ramas cu o amorteala la muschiul taiat la burta , iar dupa cezariana cand m-am intors acasa am stat decat eu cu sotul cam 1 1/2 saptamana si dupa aceea m-am descurcat singura eu cu bebitu si treburile din casa
Iar ce am vazut la cele care au nascut natural se miscau foarte bine, eu daca puteam sa nasc normal preferam , mai ales ca poti face si anestezie epidurala si durerile sunt mult mai suportabile si iti vine si laptele mai repede
Acum ma pregatesc pentru a 2 cezariana, dr de aici nu ne lasa sa nastem normal la a 2 sarcina daca ai facut cezariana prima data
Andrei 11.02.2006 si
22+ 
Cris2010 spune:
| Citat: | ||
citat din mesajul lui puiutz_mic
NU MAI VREAU CEZARIANA !!!!!!!!!!!!! ![]() Elena 16+ |
Ce tare esti! Rad singura in fata calculatorului!!!




.Eu sper din tot sufletul sa nasc natural. Mama, cate straturi se taie ca sa ajunga la bebe!!!
Cris
20+ cu
Dragaica spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui carla_2008 Dragaica ai mai simtit bebeii??Ce carucior ai luat ?sau ce iei?peg perego ziceai parca.Dar alea nu au landouri nu?? Denisa 18+ fericita cu 2 minuni in burticahttp://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP |
Da, am simtit aseara in partea stanga, am impresia ca asta e mai miscacios
http://www.pegperego.com/page.php?sid=e0549e6d85a8ac57906f10f629286637&pageid=CJVNL001&idf=05&idp=0000000259&cl=N
Asta e modelul nostru pe care vrem sa-l luam, nu stiu daca au landouri, cauta pe site.
Am impresia ca cei de Bouga-booo au landouri da sunt mai scumpe decat astea de la Peg-perego


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de
15+
Dragaica spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui michelle1981 Dragaica, stii cumva cine a operat-o? Eu am inteles ca la cezariene este risc mai mare de infestare cu stafilococ. Poate ma insel.. eu nu stiu cum si cine il ia.. ************************* Mihaela, www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxv24nho4ve.png" target="_blank">18+ |
Nu am intrebat, parca era o doctorita.
Chiar daca este o chestie "frecventa' in tara nu mi se pare totusi normal, stafilococul aurie este foarte periculos, poate ramane copilu cu probleme.
Nu e normal sa nasti un copil sanatos si sa ti se imbolnaveasca in spital.
http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de
15+
carla_2008 spune:
eu sunt obsedata fetelor!!!!!!!!!!!ca nu simt lovituri.poate ca am simtit ceva de 3 zile,dar poate mi s-a parut!!!offfff.....vreau box!!!
stau ore in sir linistita si sa ma concentrez daca ei misca sau nu
maine il stresez pe dr!!!
Denisa
18+
fericita cu 2 minuni in burtica
http://good-times.webshots.com/album/575890611lMnMMP
Dragaica spune:
| Citat: |
| citat din mesajul lui tanti Am vazut ca vorbeati de cezariana, hai sa va spun cum a fost la mine la prima sarcina Am vrut sa nasc normal am facut tot travaliul pana m-am dilatat de tot, dar nu am avut contractii cu toate ca mi-au dat niste injectii pt contractii nu am putut sa nasc normal si am fost dusa de urgenta sa imi faca cezariana Am facut cu anestezie generala ,iar cand m-am trezit am fost putin ametita , dar nu te dai jos din pat cam pana a 2 zi si ai pusa si sonda A 2 zi m-am ridicat si surprinzator m-am simtit foarte bine(aici fac comparatie cu alta operatie de chisturi in care mi-a fost foarte rau)m-am dus la bb .Simti durerile cateva zile mai mult dar sunt suportabile, si cam ~2 luni dupa din ce in ce mai putin , si am ramas cu o amorteala la muschiul taiat la burta , iar dupa cezariana cand m-am intors acasa am stat decat eu cu sotul cam 1 1/2 saptamana si dupa aceea m-am descurcat singura eu cu bebitu si treburile din casa Iar ce am vazut la cele care au nascut natural se miscau foarte bine, eu daca puteam sa nasc normal preferam , mai ales ca poti face si anestezie epidurala si durerile sunt mult mai suportabile si iti vine si laptele mai repede Acum ma pregatesc pentru a 2 cezariana, dr de aici nu ne lasa sa nastem normal la a 2 sarcina daca ai facut cezariana prima data Andrei 11.02.2006 si 22+ ![]() |
De ce n-ai facut partiala, aici nu se face generala decat daca exista niste probleme mai speciale, mai ales pentru cele care sunt foarte fricoase sau care fac atacuri de panica.
Eu am sa fac partiala, vreau sa fiu constienta, sa-i vad imediat, sa mii puna pe piept sa-u pupacesc



http://community.webshots.com/user/Dragaica
Graviduta fericita de
15+
btz_ovi spune:
Mie mi-a zis mama ca atunci cand a nascut-o pe sora mea,durerile au apucat-o pe la 2 la amiaza,la 3 era la spital,si la 4 sora mea urla la doctor.Cand au urcat-o pe masa mama avea dilatatie maxima si sora mea iese deja cu capu pe afara![]()
Asa da,fara sa am dureri groaznice si sa nasc imediat ..
20+cu
...IUBESC 2 BARBATI
Us
My Baby Boy
